BİYOMETRİK FOTOĞRAF VE ÇEŞİTLERİ- ÇEKİM ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günümüzde yenilenen kimlik kartları, pasaportlar ve ehliyetler için artık biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır. Biyometrik fotoğrafların uluslararası ICAO tarafından belirlenmiş standartları vardır. Bu yazımda Biyometirik fotoğraf çekerken ve çektirirken nelere dikkat edilmeli onu ele aldım. Ayrıca yazımın son kısmında vize için biyometrik ve askeri personel için biyometrik fotoğraf konularına da değindim. Bu makalemizde biyometrik fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detayları yazarken aynı zamanda; biometrik fotolarda bıyık, sakal, küpe, dövme, gözlük, tesettür başörtüsü, makyaj, rimel, eyeliner, ruj gibi yüz kısmını etkileyen unsurların ne ölçüde olması gerektiğini yazdım.  Yazı içeriğinde aynı zamanda 2018 biyometrik fotoğraf ücretleri, çekim fiyatları ne kadar olduğunu da bulacaksınız.

Biyometrik Fotoğrafta Olması ve Olmaması Gerekenler

Biyometrik Fotoğrafı; normal vesikalıktan daha büyük ebatları ve kafanın kocaman çıkması ile çektirenin yüzünü güldürmese de mecburiyetten dolayı fotoğraf stüdyolarında çektirilen ve kişiyi tanıtmayı hedefleyen vesikalık türü olarak tanımlayabilirim herhalde.

Biyometrik fotoğraflar çekildikten sonra ilgili kuruluşlarda özel makineler tarafından okunacağı (taranacağı) için yüksek kalitede, arkası beyaz, belirli ölçülerde ve yüz hatlarının açık şeklinde anlaşılır olması gerekmektedir.

Şimdi kısaca biyometrik fotoğraf çektirirken yapılması gerekenleri ve kurallarını yazalım. Yazımı iki grupta toplamak mantıklı geldi bana.

Fotoğrafı ÇEKENİN (Fotoğrafçı) Yapması Gerekenler:

1.)  Arka fon muhakkak beyaz olmalıdır. Ayrıca  arka fonda gölge çıkmamalıdır.

2.)  Çerçeve ebatı yatayda 5 cm, dikeyde 6 cm olmalıdır. Erkeklerde alın -çene arası uzunluk 36 mm, bayanlarda 32 mm olacak şekilde çerçeveye yerleştirilmelidir.

3.)  Yüksek kalitede çekilmiş olmalıdır. 600 dpi den aşağı olmalıdır.

4.)  Çekilenin yüzü açık şeklide ortaya konmalı ve çerçevenin tam ortasında olmalıdır.

5.)  Yüz çok karanlık ya da tam tersi çok parlak olacak şekilde çekim yapılmamalıdır. Ya da yüz üzerinde gölgeler oluşmamalıdır. Eşit aydınlatılacak şekilde çekim yapılmalıdır.

6.)  Fotoğrafta leke, baskı hatası, çizgilenme olmamasına dikkat edilmelidir. Kontrast ve renk yeterli olmalı, normalden az ya da çok olmamalıdır.

Fotoğraf ÇEKİLENİN yapması gerekenler:

1.)  Yüz ve vücut doğrudan kameraya bakmalıdır. Sırt ve ense dik olmalıdır. Gözler kamerayı görmelidir. Saç yada baş örtüsü gözleri kapatmamalı; hatta saç ya da baş örtüsünün olası gölgesi de yüze düşmemelidir.

2.)  Aşırı makyaj olmamalı, normal doğal yüz fotoğrafa yansımalıdır.  Rimel, eyeliner ve abaratı ruj sürülmemelidir. (Hafif doğal makyaj olabilir :)) Dövme konusunda ise dövme varsa ve bunun çıkması mümkün değilse o şekilde çekilmelidir.

3.)  Kullanımı zorunlu olmayan hiçbir takı olmamalıdır.  Şapka, kep, abartılı toka, küpe, prising, vs takılmamalıdır. gözleri gizlemeyen, yani Gözlerin görülebileceği gözlük takılmasında mahsur yoktur.

4.)  Gözlük kullanılmasında mahsur yoktur. Fakat gözlüklü biyometrik çektirmenin de bazı kuralları vardır: Gözler net şekilde görülebilmelidir. Renkli cam olmamalıdır. Güneş gözlüğü olmamalıdır. Çerçevesi gözü kesecek şekilde takılı olmamalıdır. Çekim esnasında yansımamalıdır. Yansıma sorunu sıklıkla karşılaşılır. Stüdyo çalışanları fark etmese dahi siz böyle bir yansıma görürseniz muhakkak çekimi yeniletin. Göz lensi ise hiç kullanmaması daha doğru olacaktır.

5.)  Fotoğraflar çekildikten sonra iyi saklanmalı, bükülme, kırışma vs olmamaladır.

6.)  Dudaklar kapalı olmalı, yüzde sevinç, kızgınlık gibi duygu belirtebilecek ifadeler olmamalıdır.  Kahkaha ya da gülme olmamalıdır. Ancak hafif tebessüm edilebilir.

7.)  Kılık kıyafette herhangi bir zorunluluk yoktur. Takım elbise ile olmak zorunda değildir.  Devlet kurumlarında kullanılacak olması takım elbise zorunluluğu gerektirmez. Lakin siz kendinizi o şekilde rahat hissedecekseniz takım elbise ile de çektirebilirsiniz. Kıyafette en çok dikkat edilecek mevzu arka plan beyaz olacağı için beyaz renk tercih edilmemesi olabilir.

8.) Biyometrik fotoğraf başörtülü- türbanlı şekilde çektirilebilir. Buradaki ölçü yüzün örtülmemesidir. Yüz alenen ortaya çıkacak şekilde baş örtüsünün hiçbir mahsuru yoktur. Başörtüsünde dikkat edilecek diğer bir husus kaşların kapanmamasıdır. Kaşlarda gözler gibi alenen ortaya çıkmalıdır. Zaman zaman başörtüsü veya başörtüsünün gölgesi yüzü veya yüz detaylarını kapatabilmekte ve de sorun oluşmaktadır. Dediğim gibi yüzü ve detayları açık şekilde ortaya koyacak başörtüsünün biyometrik fotoğraf için hiçbir mahsuru yoktur. Başörtüsünün tesettür şeklinde olup olmaması da hiç bir şeyi etkilemez.

9.)  Çekilen biyometrik fotoğraf üzerinde rötuş (bilgisayarda düzeltme) yapılmamaktadır. Eğer yüzünüzde sivilce ya da yaralanma varsa zamanlama olarak var olan yüz hatalarının geçmesi beklenmeli ve çekime öyle gidilmelidir.

10.)  Biyometrik fotoğraf kişiye aittir. Bebek de olsa fotoğrafta başka kimse çıkmamalıdır. Yine bebek fotoğraflarında oyuncak gibi harici maddeler yer almamalıdır. El veya kolun yüzü kapamamalıdır.

*** Ben her ne kadar iki başlığa ayırmış olsam da Fotoğrafı çeken de Fotoğraf çektiren de kuralları iyi bilmeli ve gerekirse birbirinin açıklarını kapatabilmelidir.

Sonuç olarak yukarıdaki örnekte olduğu gibi görünen bir fotoğrafınızın olması gerekir.

Askeri Biyometrik ve Vize Biyometriği

Biyometrik fotoğrafların kullanım alanından haricinde askeri personel ve ülkelerin vizeleri için istenilen biyometrik fotoğraflar da vardır. Genel olarak çekim kuralları aynı olmakla beraber ebatları farklılık göstermektir. Ülkelerin istediği vizelik biyometriklerin ölçüleri birbirlerinden farklılık da gösterebilir. Genellikle 35 mm x 45 mm çerçeve ebadında olacaktır. Ancak burada en çok karıştırılan durum fotoğraftaki başın büyüklüğüdür. Bazı biyometriklerde baş da orantılı olarak küçültüldüğü gibi bazılarında da 32 mm- 36 mm alın-çene ebadı geçerli olabilmektedir. En iyisi kurum tarafından istenilen ebatların kesin olarak bilinerek stüdyoya gidilmesidir. Aksi takdirde yanlış fotoğraf çektirilebilir.

Fiyat ve Geçerlilik Süresi

Son olarak biyometrik fotoğrafların geçerlilik sürelerinin 6 ay olduğu vurgulayarak bitireyim.  Biyometriklerin altına tarih atılır ve 6 ay geçerlilik süresi vardır. Bu süre zarfında gerekli yerlerde kullanmanız gerekmektedir. Fotoğraf stüdyoları en az 6 veya 8 fotoğraf çekerler. 2018 biyometrik foto fiyatı asgari olarak 20 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. 20 TL olan çekim ücreti resmi olarak odalar tarafından belirlenmiştir. Eğer bu fotoğrafların hepsini biyometrik için  kullanmayacaksanız yarısını normal vesikalık şeklinde çıkarttırabilirsiniz.  böylece kullanmayacağınız fotoğraflara da boşa para ödemek zorunda kalmazsınız. Kimlik için tek biyometrik yeterli olacaktır. Dahası kullanılan fotoğraf taratılıp geri verecekler. Pasaporta ve ehliyete de 2 şer adet biyometrik fotoğraf kullanıldığını var sayarsak size 3 belge için 4 fotoğraf yeterli olacaktır. Lakin dediğim gibi geçerlilik tarihini geciktirmeyin.

Yazımdan arkadaşlarınızın da faydalanmasını isterseniz hemen aşağıdaki butonlardan kolayca paylaşabilirsiniz.

You may also like...

%d blogcu bunu beğendi: