Carl zeiss jena ddr Sonnar f 3.5/135mm (ZEBRA) KULLANICI İNCELEMESİ

Öncelikle belirtmek gerekir ki ‘carl zeiss jena ddr sonnar  f3.5/135mm’ çok eski ve dolayısı ile manuel bir objektif.
‘zebra versiyon’  olarak geçen modeli inceleyeceğiz. Netleme halkasının üst kısmı ve diyafram halkası zebra şeklinde desenli bir yapıya sahip olduğu için zebra olarak lakaplandırılır. 52 milimetre filtre çapına sahip. Min f3.5 diyafram ve Max f22 arasında diyafram değerlerine sahip.

Lensin adı Carl zeiss jena ddr sonnar  f3.5/135mm
Yapı malzemesi metal
Ağırlık 430 gr
Uzunluk 9cm-12cm
Eleman 3 grup- 4 eleman
Minimum netleme mesafesi 1m
Diyafram yaprağı sayısı 6
Maksimum büyütme ?
Sarsıntı engelleyici yok
Filtre çapı 49mm

 

 

Firma bu lensi Birkaç versiyon olarak çıkarmış. Bazılarının önünde sonar yazısı varken değer bir versiyonunda sadece S harfi var. S harfini de ‘sonnar ‘ı simgelediği bariz.
Carl zeiss jena ddr sonnar  f3.5/135mm’ lensin keskinliği harika. Gerçekten daha önce karşılaştığın 135 millet milimetre lensler arasında kendini direkt hissettiriyor. f3,5 diyafram dahi merkez çok keskin. Renkleri çok süper çok canlı çok harika renkleri ve kontrası var ama lensimizin dezavantajı ters ışık. Ters ışıkta yetersiz. Buna dikkat etmek lazım.

 

 

Diğer 135 milimetre lenslerden farklı olarak objektifin yaklaşık olarak 1 metreye kadar netleyebilmesidir. Ancak 1 metreye kadar netlendiği zaman diyafram değeri 3 ,5’ten 4,5’e kadar kendiliğinden değişiyor. Bunda dikkat etmek lazım. Makinenizin enstantane değerinde değişiklik olacaktır. Ve tele objektif kullanırken enstantane değeri bizim için çok önemli. 1/100’ün altında çekmek neredeyse mümkün değil. (Güncelleme: Diyaframdaki bu değişiklik muhtemelen benim elime geçen kopya ile alakalıdır. başka bir arkadaşımda farklı bir kopya daha gördüm ve o lesnte diyafram değişimi olmuyordu.)

Genelde m42 mount olarak üretilmiş; fakat  başka montları da bulmak söz konusu. Tabii ki de en kullanışlı olan m 42 uyumlu olması . m42 uyumlu olduğu için bütün diye falan makinelerde Canon, Nikon, Sony fark etmeksizin rahatlıkla kullanılabiliyor. Makinenin aynasının lense çarpması söz konusu olmuyor m42 mount’larda.

Netlik halkası çok hafif. Adeta Yağ gibi kayıyor. Netlik halkasını döndürdünüz zaman lens önden uzamaya başlıyor. Sonsuza netlediğimiz zaman en kısa halinden yaklaşık 2,7 cm kadar uzaması gerçekleşiyor. Bu uzama sırasında ön elemanlar dönmüyor. Filtre takılması için dönmemesi avantajlı.

Diyafram halkasının altında bir çentik var. Başka hiçbir lenste karşılaşmadığım bir durum. anlayabildim kadarıyla çentiği hareket ettirdiğiniz zaman diyafram ayarladığınız değer için değişebiliyor. Diyafram yapraklarının dışarıdan müdahale edilerek kapanmasını sağlıyor. Çünkü m42 lenslerde makineye temas edip lensin kapanmasını sağlayan bir pim var.  Eğer siz bunu güncel makinelerde kullanmak isterseniz adaptör kullanmalısınız ve bu adaptörler zaman zaman diyafram kapama pimine etki etmiyor, boşta kalmış oluyor. Dolayısıyla da diyaframın kısılamamasına sebep oluyor . Dışarıdaki bu kertik aşağı doğru çektiğin zaman diyaframı açıp kapanıyor. Gerek var mı! Tartışılır.

Carl zeiss jena ddr sonnar  f3.5/135mm’ lens Full Frame uyumlu. Full frame fotoğraf makinelerinde f3.5 te göz batmayan hafif vinyet oluşumu var. F8 e doğru yok denecek kadar az. Crop makinelerde vinyeti gözlemlemek daha da zor. Gayet temiz. Crop sensörlü makinelerde yaklaşık olarak size 202 mm (Canon’da 216mm) değerini veriyor ki tele için makul bir değer. Daha fazlası elde çekmek için yeterli olmayabilir.

Eski manüel objektiflerde karşılaşılan CA sorunu maalesef lensimize de var. Her ne kadar dijital teknoloji ile CA sorununu yok etmek zor olmasa da karşılaştığım üzülmedim değil.

Yakın ve Orta mesafeli detayı çözme gücü çok yüksek. Süper keskinlik ve detay alabiliyorsunuz. 20-25 metre civarına kadar çok keskin bir şekilde görüntü çizebilmektir.  25 metreden sonra da net;  Ama sanki görüntüde uzakları çekerken bir kayıp olma söz konusu hissettim ben. Lensimizin ön ve arka taraflarında mavimsi bir kaplama var ama tam olarak ne ile kaplandığı yazmamakta.

Portre çekimleri için kullanılabilecek harika bir lens olduğunu söyleyebilirim. Almayı düşünenlere Kesinlikle tavsiye ederim. Bokehleri bana karakteristik gelmese de arkayı flu yapması çok iyi. 6 yapraklı diyaframı var. Yaprak sayısı 8-10 olsa tam dairesel bokehler verebilir ve portre çekimlerini daha da güzelleştirebilirdi. Diyafram halkası çıtçıtlı tarzda. 1 tam diyaframı 3 parçaya bölme şansınız var.

Carl zeiss jena ddr sonnar  f3.5/135mm’ lensin yapısı metalden oluşmuş. Zebra halkaları alüminyum diğer aksamlar demir. Sağlamlık hissi veriyor. Uzunluk olarak en kısık halinde avuç içine sığabiliyor. Aşağıda canon 75-300mm ile karşılaştırmasını ekledim.

Son bir not: Bu eski objektifleri incelerken bir kopyasının bir diğerini tutmadığını hatırlatmak isterim. Bizim etkimiz ancak genel olarak değerlendirmek olabilir. Örneğin benim incelediğim lensin keskinliği inanılmazken sizin elinize geçen kopyanın keskinliği benimki kadar iyi olmayabilir. Manüel objektif inceler ya da satın alırken bunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir