MEZUNİYET ÇEKİMİ İLE İLGİLİ HER ŞEY… Poz-Makyaj-Elbise – Hazırlık…

Hayatımızın en önemli günlerinden biri olan mezuniyetimizde, ömrümüzün sonuna kadar hatırası kalacak birkaç kare fotoğraf için neler yapılmalı, mezuniyet çekiminde neler giyilmeli, elbiseleri nasıl kombinlemeli, şık görünmek için ne tür pozlar vermeli gibi konular üzerinde duracağım. Mezuniyet çekimi ile ilgili her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle ‘böyle bir çekime gerek var mı?’ sorusu üzerinde durmak istiyorum. Muhakkak mezuniyetler de diğer önemli günler gibi çok çok ehemmiyetlidir. Ve bizler artık günümüz dünyasında fotoğraf ve videodan vazgeçemiyoruz. Saatte milyonlarca fotoğrafın üretildiği günümüzde profesyonellik de çok ayrı bir yer teşkil etmekte. Herkes mezun olurken cep telefonu ile videolar veya fotoğraflar çekecektir elbet; fakat bahsetmek istediğim bu tür bir çekim değil. Profesyonel fotoğrafçıların, profesyonel ekipmanlarla yaptığı çekimlerden bahsediyorum. Nasipse ömür boyu saklanacak, tüm aile fertlerine misafirlikleri süresince defalarca gösterilecek, en önemlisi de yıllar yıllar sonra bile ilk günkü tazeliği size hissettirecek profesyonellikte bir çekim… Zamanınız ve yeterli bütçeniz varsa muhakkak çekim yaptırmanızı tavsiye ederim.

Ne giymeli, nasıl makyaj yapılmalı?

Bu makalem bayan arkadaşlara yönelik olduğu kadar erkek arkadaşlara da yazılmıştır; baştan belirtmek isterim. Bayanlar daha fazla özen ve önem gösterir o başka…

Elbette fotoğraf çektirilecekse şıklık ve zarafet ön planda olacaktır. Olmadır da. İnstagram veya diğer sosyal medya hesaplarında paylaşılacak fotoğraflarda herkes normalinden farklı daha güzel görünmek ister. Karizmatik pozlar, ilgi çekici kıyafetler vs vs… tüm bunlar için şık bir elbise veya kombinasyon yapmak gerekir. Erkekler için mesele o kadar da karışık değildir. Ya spor ya da klasik bir gömlek- kravat –ceket kombini yaptılar mı iş tamamdır. Çekimden önce de berbere uğradılar mı artık yapacakları tek şey hazırlanmakta olan kız arkadaşlarını beklemektir.

Bayan arkadaşlar için mesele her zaman olduğu gibi daha karmaşıktır. Önce ne giyeceklerine karar vermelidirler. En önemli meselelerin başında gelir bu. Aksi takdirde ‘Esra ne der? Ebru ne der?’ olayına dönebilir. Ten rengine göre zarif bir elbise ve altına uygun bir tığ topuk ayakkabı tercih edilebilir. Daha rahat olmak istenirse de pantolon-gömlek kombini yeterli olacaktır.

Kıyafet seçildikten sonra 2. Sıradaki önemli iş makyajdır. Saç stilinin veya makyajının nasıl olması gerektiğine karar verildikten sonra iş artık kuaföre ve fotoğrafçıya kalmış demektir.

Mezuniyet çekimleri genellikle ilkbahar ve yaz aylarında yapılır. Hava sıcaklığı az olmayacaktır. Mezuniyet cübbesinin giyileceğini de eklersek aşırı makyajın avantaj değil de dezavantaj olacağını söylemeliyim. Şahsen çekimlerim sırasında birkaç makyaj akma mevzusu ile karşılaşmış ve süreyi epey uzatmak zorunda kalmıştık. Ayrıca yukarıda yazdığım hava koşullarını dikkate alarak sizi terletmeyecek (duruma göre üşütmeyecek) kıyafet seçimi yapmanız gerekmektedir.

Fotoğraf çekimi

Fotoğraf için öncelikle bulunduğunuz ilde kendi çaplarında nam salmış fotoğrafçı-fotoğraf stüdyoları ile görüşmenizi öneririm. İşinizi şansa bırakmayın. Hayatınızda bir defa olacak; üç-beş fazla verin kaliteli olmasını talep edin.

Çekim günü ile mezuniyet günü muhtemelen aynı olmayacaktır. Bence olmamalıdır da. Daha rahat olmak için mezuniyet tarihinden öncesine randevulaşın. Sonrasında da olur ama muhtemelen siz mezuniyetten bir iki saat sonra yıllarınızı geçirdiğiniz şehre arkanıza bile bakmadan veda edeceksinizdir. Sonrasına kalırsa işler karışabilir; fırsat doğmayabilir.

Stüdyo çekimi yaptıracaksanız nispeten işiniz biraz daha kolay olacaktır. Fotoğrafçınızın sizi yönlendirmesi ile işlem tamamlanır zaten. Daha sonrasında ise fotoşop ve baskı işlemleri vardır ki o sizi zaten hiç ilgilendirmez.

Dış çekim yaptıracaksanız en azından yarım gününüz geçecek demektir. Zaten hazırlanması saatler alır. Birde fotoğrafçı ile dış çekim mekanı ya da mekanlarında gezme işi eklenince epey zaman harcanır.

Dış çekim, kaliteli ve samimi fotoğrafçı arkadaşla keyifli geçecektir. Bundan dolayı fotoğrafçı seçiminde dikkatli davranmalısınız. Geçen seneki mezunların referans olacağı fotoğrafçıları tercih edebilirsiniz mesela. Fotoğrafçı seçiminden sonra mekan çekimi de çok önemlidir. Yıllarca yaşadığınız şehirde ve merdivenlerini aşındırdığınız üniversite- fakültede (ya da okulda) muhakkak fotoğraflar çektirmelisiniz. Zaten dış çekimdeki amaç da bu değil midir? Hatırası kalmalıdır… Şehirdeki tarihi yerler, anıtlar, doğa harikaları veya okulunuzdaki önemli gördüğünüz ya da güzel kareler yakalanabilecek yerlerde fotoğraf çektirin.

Dikkat Edilecek Diğer Hususlar:

1, Mezuniyet çekimleri arkadaş grubu ile de yapılabilir. Bazen de fotoğrafçılardaki yoğunluk sebebi ile tanımadığınız kişilerle fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz. Tanımadığınız kişilerle olmak ilk etapta moralinizi bozsa da birkaç çekim sonra arkadaş olabilir; hatta birbirinize yardım etmeye bile başlayabilirsiniz. Mesele tanıdık ya da tanımadık olması değildir. Asıl mesele grubunuzdaki kişilerin sayısıdır. Uzun zaman mezuniyet çekimi yapan biri olarak 1 den 8 kişiye kadar gruplar ile çekimler yaptım. Tek kişi ile de, 8 kişi ile de elimden ne gelirse yaptım ve çekimlerimi harikulade tamamladım. Tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki bir grup için en ideal kişi sayısı 3 tür. Eğer kalabalık bir grupsanız ikiye bölünmenizi ve ayrı zamanlarda çekim yaptırmanızı tavsiye ederim.

2,Mezuniyet çekimlerinin olmazsa olmazı kep- cübbe ve diploma üçlüsüdür. Genellikle fotoğrafçı bunları temin eder. Etmezse siz muhakkak bir yerlerden bulun. Zira mezun olduğunuzu fotoğrafta en iyi bu üçlü ekipmanla ifade edebiliyoruz. Cübbe ve kepinizin okul renklerine uygun olmasına dikkat edin. Kep çok önemli olmasa da cübbenin çok büyük veya çok küçük olmadığından emin olun. Yoksa ömür boyu unutamayacağınız enteresan pozlarınız olur.

3, Fotoğrafçı ile iyi geçinin. Kimse kızdırılmış bir fotoğrafçıdan iyi pozlar çekmesini beklemesin.

4, Yukarıda bahsettiğim 3 ana ekipmanın yanı sıra yardımcı ekipmanlar da kullanın. Bir ihtimal bu ekipmanlardan bazıları fotoğrafçınızda olacaktır. Önceden bu konuyu konuşup nelerin olacağını kesin bir dille kararlaştırın. Ekstradan olmasını istediğiniz yardımcı öğeleri yine fotoğrafçınız ile konuşarak siz temin edin. Farklı kareler elde edeceksiniz.

Bahsi geçen yardımcı ekipmanlar çok çeşitlilik göstermekle beraber aklıma gelenleri yazacağım. Kitap, çerçeve, şemsiye, okulunuzun yazılı olduğu mini tabela, çiçekli taçlar, fazladan birkaç diploma rulosu, balonlar, kalp yastıklar, hoşunuza gidebilecek farklı mini tabelalar… vs vs.

Ayrı bir paragrafta belirtmek istediğim diğer bir yardımcı ekipman ise güzel bir salıncaktır. Güzel bir salıncak ile özellikle bayan arkadaşlar çok farklı, güzel fotoğraflar çekilebilirler. Salıncağı ise fotoğrafçı temin edebilir. Sizin için salıncak önemli ise fotoğrafçı seçiminizde belirleyici olabilir.

5, Pozlarınız arasında çok farklıları olabilir. Zira oturularak veya yatarak pozlar da verebilirsiniz. Dolayısı ile Sizi zorlamayacak kıyafet tercihinde bulunmalısınız.

6, Çekiminizin tamamını cübbeli- kepli ya da tamamını cübbesiz- kepsiz tamamlamayın. Zaman zaman cübbe ve kepi elinize alarak ya da bir kenara koyarak da farklı pozlar çıkarabiliriniz.

7, Her çekimde her arkadaş farklı pozlar verecektir. Bir başkasına çok yakışan bir poz size yakışmayabilir ya da tam tersi olabilir. Sizi en iyi tanıyan yine kendiniz ise size yakışan pozları bilirsiniz. Ne yönden ne tür bir bakış atmanız gerektiğini bilirseniz albümüm elinize aldığınızda daha memnun olacaksınızdır. Ayrıca Poz sayısından ziyade poz kalitesi daha önemlidir. Kendinizi yansıtacak güzel pozlar verdiğinizden emin olun. Çektirmek istediğiniz özel poz- pozlar varsa önceden fotoğrafçınız ile muhakkak konuşun.

8, Fotoğrafçı ile müşteriler arasında çıkabilecek en büyük sorun fotoğrafların teslimatı sırasında yaşanmaktadır. Baskı kalitesinden tutun da fotoğrafların flaş belleğe teslimine kadar her şey en başta konuşulmalı, hatta yazılmalıdır. Örneğin ben fotoğrafların sanal hallerinin flaş bellekte almanızı öneririm, fotoğrafçınız ile bu konuyu muhakkak konuşun.

9, Çekim esnasında arka planınızın dağınık olmamasına dikkat edin. Oluşturulmuş yapay ortamların dahi arka planında kompozisyonu dağıtacak olguların olmadığından emin olun. Örneğin kadraja girebilecek piknikçiler fotoğrafınızı baltalayabilir. Arka plan ne kadar az seçilirse siz de o kadar ön planda olursunuz.

10, Poz verirken vücudunuzun özellikle de yüzünüzün bir bölümünün güneşte diğer bölümünün de gölgede kalmadığından emin olun. Yani yüzünüzün tamamı ya gölgede kaslın ya da tamamı güneşte. Güneşe karşı bakmak hiç kolay olamadığı için gölgede kalmak daha makuldür. Bu konu sizinle alakalı olduğu kadar fotoğrafçı ile de alakalıdır. Çünkü sizi gören o olur. Sizi yönlendirmesi gerekir. Tabi acemi değilse…

11, Mezuniyet fotoğrafları ekseriyetle üniversiteden mezun olurken çektirilse de artık lise ve ortaokul mezuniyetlerinde de çekime çıkılabilmektedir. Hatta kreş çağı için dahi çekimlere gittiğim olmuştur.

12, Genellikle güzel ve özel ayakkabılar giyildiği için ve bu ayakkabılar ayağa vurduğu için çekimin ilk yarım saatinden sonra bu ayakkabılar sorun oluşturabilmektedirler. Arada ayakları dinlendirmek için veya belden pozlar sarasında yanınıza alabileceğiniz bir çift spor ayakkabı, çekimden sonraki bir haftanızı kurtarabilir. Dahası çıplak ayak yürümek zorunda kalmazsınız. (çook hatırlarım çıplak ayakla çekimi tamamlayan öğrenci arkadaşları…)

Poz verirken…

1, Öncelikle rahat olmak şart. Rahat olmayınca sanki kazık yutmuşçasına kasılır arkadaşlar. Hiç kasılmaya gerek yoktur. Tabi burada siz de olduğu kadar fotoğrafçıya da iş düşmekte. Birlikte samimi bir havada çekimi gerçekleştirmek her iki taraf adına da kazançlı olacaktır.

2, Özel bir poz yoksa yönünüz (başınız) tam kameraya dönük olmasın. Vücudunuz ise yüz dönüş yönünün tersine yaklaşık 30-40 derece kendinizi beğendiğiniz (ya da rahat olduğunuz) yöne dönmeli. Bu yöntem her zaman daha fotojenik bir pozisyon sağlar.

3, Gözler özel bir poz olmayacaksa kameraya bakmalı. Kameramana bakmanın da zararı yok..

4, Vücudumuzun bir ağırlık merkezi vardır. Yaptığımız hareketler ile bu denge merkezini bozmamalıyız. Örneğin sağ ayağımız sağa aşırı çıkmışsa dengelemek için sol kolumuzu benzer oranda sola çıkarabiliriz.

5, Dizler ya da dirseklerin kırık olması ağırlık merkezini dengelediği gibi fotoğrafa ahenk katar. Özellikle bayanlarda kollar düz olmalıdır. Muhakkak bir sebep bulunarak dirsekler kırılmalıdır. Kep, diploma, yaka, tutulabilir veya el bele konularak dirsek kırılabilir. Erkeklerde ise eller ceplerde veya yakalarda olacak şekilde kırılabilir.

6, Dirseklere benzer şekilde dizlerde boy çekimlerinde kırılmalıdır. Dümdüz bir vücut dili fotoğraftaki ahengi bozacaktır. Bayanlarda diz kırmak çok daha önemlidir. Bazen de bacaklar çaprazlanabilir ve bir ayağın parmakları ile basılıp topuk kaldırılabilir. (Nasıl bi betimleme oldu ben de anlayamadım 🙂 )

7, Hafif tebessüm her zaman iyidir. Doğal gülüşümüz az ya da fazla gelebilir.  Bu durumlardan kaçınmak lazım gelir. Çok sırıtarak ya da somurtarak poz verilmez. Gerekirse poz vermek için doğalıktan uzaklaşıp çekim tebessümüne bürünmeliyiz.

Mezuniyet poz örnekleri:

Makalemde paragraf aralarında verdiğim örneklere ek olarak belli başlı pozları aşağıda paylaşmak istedim. Bura da çekimler direk çekildiği gibidir. Bir iki kırpma ve basit düzenleme haricinde müdahale edilmemiştir. Emeğe saygı olsun diye stüdyodaki arkadaşların düzenledikleri pozları paylaşmıyorum; direk çekildikleri gibi yayınlıyorum. (Yani bu pozlar daha fotoğrafçı tarafından düzenlenecek ve daha da güzel olacaklardır)

Fotoğraflarda bana poz veren tüm arkadaşlar ile Fotoğraf stüdyosu sahibi Latif Bey’e ayrıca teşekkür ederim.

Fotoğrafları tek tek yayınlamıştım fakat çok uzun yer kapladığı ve incelemesi zor olduğu için Kolaj yaparak tekrar yayınlıyorum. Fotoğrafları üzerlerini tıklayarak daha detaylı inceleyebilirsiniz. yukarıda makalede paylaştıklarımı tekrar aşağıya almıyorum.

BAYAN Mezuniyet Fotoğrafı Örnekleri:

ERKEK Mezuniyet Fotoğrafı Örnekleri:

Yazar: FatihA

Bir Cevap Yazın