SAMYANYG 100mm f2.8 MACRO lens

Samyang ya da Rokinon  firması 100 mm f2.8 ed umc lensini 2015 yılında duyurdu.  Neredeyse popüler olan tüm markaların ağız yapısında piyasaya sürdüğü lens 1:1 macro özelliği ile kullanıcılarının beğenisini kazanmış durumda. Hadi inceleyelim:

SAMYANYG 100mm f2.8 ed umc Macro

SAMYANYG 100mm f2.8 ed umc macro lens 15 grupta 12 element barındırıyor. Lensin ağırlığı ortalama 725 gr civarında. 67mm filtre çapı var. Bir Yüksek Kırılma Endeksli eleman, Bir Ekstra Düşük Dağılım elemanına sahip; ve kaplaması ise Ultra Multi Coating. En açık diyaframı f2.8 iken en kısık diyaframı ise f32. f32 olması eğer ışık yeterli ise macro çekimde avantaj sağlıyor.

Samyang 100mm f2.8 lensin eleman dizilişi

Keskinliği harika. 2.8 de dahi merkez keskinliği çok iyi. Benim gözlemlerimde f32 de keskinliğin daha düşük olduğu yönünde. Ama diğer diyafram değerlerinde çok iyi. En keskin olduğu değeri söylemek zor. Tüm karenin en keskin olduğu aralık f5,6-f16 arası

9 adet diyafram halkası var. Bu sayede arka plandaki bokehler dairesel şekli alabiliyor. Özellikle portre çekimlerinde arka plan için çok kullanışlı olmuş. Yeri gelmişken çoğu macro lenste olduğu gibi Samyang 100mm f2.8 ile de harika portreler çekilebiliyor. Makro özelliğinden sonraki en kullanışlı özelliği bu olsa gerek.

Elde tutuşu müthiş güven veriyor. Önden uzamayan ve netleme yaparken ön elemanı dönmeyen yapısı var. Netlemesi  manüel, otomatik fokus yapmıyor. daha doğrusu herhangi elektronik bağıntısı yok. Dolayısı ile diyafram kontrolünü de makine üzerinden yapamıyorsunuz. Manüel netleme makro merceğe uygun olarak yapılmış. Netleme halkasının dönüş açısının 4/5 ni makro için kullanıyorsunuz. Geriye kalan 1/5 lik kısım ise 1 metre ile sonsuz arasında. Yani bir portre çekecekseniz çok az çevirme ile netleme yapmanız mümkün. Bu durum bazı kullanıcılar için uygun olmasa da bana gayet olumlu geldi.

Netleme halkası çok hoş , yumuşacık. Hiç zorlanmadan veya tam tersi boşluk oluşmadan netleme yapabiliyorsunuz. Ama bu yumuşaklığı diyafram halkası için söylemek mümkün değil; geçişler sert. Abartılacak kadar değil elbet ama netleme halkasındaki yumuşaklık yok. Diyafram geçişleri çıt çıtlı. Ardışık iki tam stop arasında birde yarım stop diyafram boşluğu var. Örneğin 2.8 ile 4 arasında 3.5 diyaframı da kullanabilirsiniz. Sadece f22 den sonra tek geçişte f32 ye geçiyor. Diğerlerinde dediğim gibi yarım geçişleri de kullanabiliyorsunuz.

Netleme mesafesi makul civarda. yaklaşık 25mm uzaklıkta netleme yapabiliyor. Bu mesafe canlı çekimlerinde bir avantaj. Böceğin taaa dibine kadar girmenize gerek yok.

Lens full frame ve crop uyumlu. Takibi crop makinelerde çarpan faktörü olduğu için full frame makinelerden daha fazla büyütme imkanı var. Bunu aşağıda gösterdim.

sony nex5 crop sensör ile en yakın netleme mesafesinden çekim

Sony nex5 crop sensör ile en yakın netleme mesafesinden çekim

Sony a7 ff ile en yakın netleme mesafesinden çekim

Full Frame makinelerde en açık diyaframla dahi vinyet oluşturmadı. Birçok lens vinyetlerinin belli eder, ama bu lens vinyet oluşumu göstermedi. Ayrıca özel kaplaması sayesinde CA da oluşturmuyor.  Kullandığı özel camlar ve multi kaplaması sayesinde ters ışığa karşı da dirençli. Parlatma ya da hayalet oluşturmadı kullandığım zaman zarfında.

Benim için iki tane olumsuz yönü var.

1. Ağırlığı biraz fazla. Daha hafif olabilirdi.

2. Tam manüel bir lens. Netlemeye ve diyafram kontrolüne izin verilebilirdi.

Özetlersek:

Samyang markasının son dönemlerde ürettiği en iyi lenslerden birisidir. 1:1 makro özelliği sayesinde gerçek makro fotoğraflar çekilebilir. En geniş diyafram açıklığı olan f2.8 de dahi çok keskin görüntüler verirken alan derinliğinin fazla olabilmesi için maksimum diyafram kısıklığı f32 dir. manuel kullanmak sorun değilse kesinlikle Sizin içim aşağıda bir kaç örnek yüklüyorum.

          

             

You may also like...

2 Responses

  1. Kazzo dedi ki:

    Faydali bir paylasim olmus. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir