BİYOMETRİK FOTOĞRAF VE ÇEŞİTLERİ- ÇEKİM ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günümüzde yenilenen kimlik kartları, pasaportlar ve ehliyetler için artık biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır. Biyometrik fotoğrafların uluslararası ICAO tarafından belirlenmiş standartları vardır. Bu yazımda Biyometirik fotoğraf çekerken ve çektirirken nelere dikkat edilmeli onu ele aldım. Ayrıca yazımın son kısmında vize için biyometrik ve askeri personel için biyometrik fotoğraf konularına da değindim. Bu makalemde biyometrik fotoğraf çekilirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında detayları yazarken aynı zamanda; biometrik fotolarda bıyık, sakal, küpe, dövme, gözlük, tesettür başörtüsü, makyaj, rimel, eyeliner, ruj gibi yüz kısmını etkileyen unsurların ne ölçüde olması gerektiğini yazdım.  Yazı içeriğinde aynı zamanda 2018-2019 biyometrik fotoğraf ücretleri, çekim fiyatları ne kadar olduğunu da bulacaksınız.

Biyometrik Fotoğrafta Olması ve Olmaması Gerekenler

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik Fotoğraf; normal vesikalıktan daha büyük ebatları ve kafanın kocaman çıkması ile çektirenin yüzünü güldürmese de mecburiyetten dolayı fotoğraf stüdyolarında çektirilen ve kişiyi tanıtmayı hedefleyen vesikalık türü olarak tanımlayabilirim herhalde.

Biyometrik fotoğraflar çekildikten sonra ilgili kuruluşlarda özel makineler tarafından okunacağı (taranacağı) için yüksek kalitede, arkası beyaz, belirli ölçülerde ve yüz hatlarının açık şeklinde anlaşılır olması gerekmektedir.

Şimdi kısaca biyometrik fotoğraf çektirirken yapılması gerekenleri ve kurallarını yazalım. Yazımı iki grupta toplamak mantıklı geldi bana.

Fotoğrafı ÇEKENİN (Fotoğrafçı) Yapması Gerekenler:

1.)  Arka fon muhakkak beyaz olmalıdır. Ayrıca  arka fonda gölge çıkmamalıdır.

2.)  Çerçeve ebatı yatayda 5 cm, dikeyde 6 cm olmalıdır. Erkeklerde alın -çene arası uzunluk 36 mm, bayanlarda 32 mm olacak şekilde çerçeveye yerleştirilmelidir.

3.)  Yüksek kalitede çekilmiş olmalıdır. 600 dpi den aşağı olmalıdır.

4.)  Çekilenin yüzü açık şeklide ortaya konmalı ve çerçevenin tam ortasında olmalıdır.

5.)  Yüz çok karanlık ya da tam tersi çok parlak olacak şekilde çekim yapılmamalıdır. Ya da yüz üzerinde gölgeler oluşmamalıdır. Eşit aydınlatılacak şekilde çekim yapılmalıdır.

6.)  Fotoğrafta leke, baskı hatası, çizgilenme olmamasına dikkat edilmelidir. Kontrast ve renk yeterli olmalı, normalden az ya da çok olmamalıdır.

Fotoğraf ÇEKİLENİN yapması gerekenler:

1.)  Yüz ve vücut doğrudan kameraya bakmalıdır. Sırt ve ense dik olmalıdır. Gözler kamerayı görmelidir. Saç yada baş örtüsü gözleri kapatmamalı; hatta saç ya da baş örtüsünün olası gölgesi de yüze düşmemelidir.

2.)  Aşırı makyaj olmamalı, normal doğal yüz fotoğrafa yansımalıdır.  Rimel, eyeliner ve abaratı ruj sürülmemelidir. (Hafif doğal makyaj olabilir :)) Dövme konusunda ise dövme varsa ve bunun çıkması mümkün değilse o şekilde çekilmelidir.

3.)  Kullanımı zorunlu olmayan hiçbir takı olmamalıdır.  Şapka, kep, abartılı toka, küpe, prising, vs takılmamalıdır. gözleri gizlemeyen, yani Gözlerin görülebileceği gözlük takılmasında mahsur yoktur.

Biyometrik Fotoğrafta Gözlük

4.)  Gözlük kullanılmasında mahsur yoktur. Fakat gözlüklü biyometrik çektirmenin de bazı kuralları vardır: Gözler net şekilde görülebilmelidir. Renkli cam olmamalıdır. Güneş gözlüğü olmamalıdır. Çerçevesi gözü kesecek-örtecek şekilde takılı olmamalıdır. Çekim esnasında yansımamalıdır. Yansıma sorunu ile sıklıkla karşılaşılır. Stüdyo çalışanları fark etmese dahi siz böyle bir yansıma görürseniz muhakkak çekimi yeniletin. Göz lensi ise hiç kullanmaması daha doğru olacaktır.

5.)  Fotoğraflar çekildikten sonra iyi saklanmalı, bükülme, kırışma vs olmamaladır.

6.)  Dudaklar kapalı olmalı, yüzde sevinç, kızgınlık gibi duygu belirtebilecek ifadeler olmamalıdır.  Kahkaha ya da gülme olmamalıdır. Ancak hafif tebessüm edilebilir.

Advertisements

7.)  Kılık kıyafette herhangi bir zorunluluk yoktur. Takım elbise ile olmak zorunda değildir.  Devlet kurumlarında kullanılacak olması takım elbise zorunluluğu gerektirmez. Lakin siz kendinizi o şekilde rahat hissedecekseniz takım elbise ile de çektirebilirsiniz. Kıyafette en çok dikkat edilecek mevzu arka plan beyaz olacağı için beyaz renk tercih edilmemesi olabilir.

Biyometrik Fotoğrafta Başörtü-Türban

8.) Biyometrik fotoğraf başörtülü- türbanlı şekilde çektirilebilir. Buradaki ölçü yüzün örtülmemesidir. Yüz alenen ortaya çıkacak şekilde baş örtüsünün hiçbir mahsuru yoktur. Başörtüsünde dikkat edilecek diğer bir husus kaşların kapanmamasıdır. Kaşlarda gözler gibi alenen ortaya çıkmalıdır. Zaman zaman başörtüsü veya başörtüsünün gölgesi yüzü veya yüz detaylarını kapatabilmekte ve de sorun oluşmaktadır. Dediğim gibi yüzü ve detayları açık şekilde ortaya koyacak başörtüsünün biyometrik fotoğraf için hiçbir mahsuru yoktur. Başörtüsünün tesettür şeklinde olup olmaması da hiç bir şeyi etkilemez.

9.)  Çekilen biyometrik fotoğraf üzerinde rötuş (bilgisayarda düzeltme) yapılmamaktadır. Eğer yüzünüzde sivilce ya da yaralanma varsa zamanlama olarak var olan yüz hatalarının geçmesi beklenmeli ve çekime öyle gidilmelidir.

10.)  Biyometrik fotoğraf kişiye aittir. Bebek de olsa fotoğrafta başka kimse çıkmamalıdır. Yine bebek fotoğraflarında oyuncak gibi harici maddeler yer almamalıdır. El veya kolun yüzü kapamamalıdır.

*** Ben her ne kadar iki başlığa ayırmış olsam da Fotoğrafı çeken de Fotoğraf çektiren de kuralları iyi bilmeli ve gerekirse birbirinin açıklarını kapatabilmelidir.

Sonuç olarak yukarıdaki örnekte olduğu gibi görünen bir fotoğrafınızın olması gerekir.

Askeri Biyometrik ve Vize Biyometriği

Biyometrik fotoğrafların kullanım alanından haricinde askeri personel ve ülkelerin vizeleri için istenilen biyometrik fotoğraflar da vardır. Genel olarak çekim kuralları aynı olmakla beraber ebatları farklılık göstermektir. Ülkelerin istediği vizelik biyometriklerin ölçüleri birbirlerinden farklılık da gösterebilir. Genellikle 35 mm x 45 mm çerçeve ebadında olacaktır. Ancak burada en çok karıştırılan durum fotoğraftaki başın büyüklüğüdür. Bazı biyometriklerde baş da orantılı olarak küçültüldüğü gibi bazılarında da 32 mm- 36 mm alın-çene ebadı geçerli olabilmektedir. En iyisi kurum tarafından istenilen ebatların kesin olarak bilinerek stüdyoya gidilmesidir. Aksi takdirde yanlış fotoğraf çektirilebilir.

Biyometrik Fotoğrafta Fiyat ve Geçerlilik Süresi

Son olarak biyometrik fotoğrafların geçerlilik sürelerinin 6 ay olduğu vurgulayarak bitireyim.  Biyometriklerin altına tarih atılır ve 6 ay geçerlilik süresi vardır. Bu süre zarfında gerekli yerlerde kullanmanız gerekmektedir. Fotoğraf stüdyoları en az 6 veya 8 fotoğraf çekerler. 2018 biyometrik foto fiyatı asgari olarak 20 TL olarak fiyatlandırılmaktadır. 20 TL olan çekim ücreti resmi olarak odalar tarafından belirlenmiştir. Eğer bu fotoğrafların hepsini biyometrik için  kullanmayacaksanız yarısını normal vesikalık şeklinde çıkarttırabilirsiniz.  böylece kullanmayacağınız fotoğraflara da boşa para ödemek zorunda kalmazsınız. Kimlik için tek biyometrik yeterli olacaktır. Dahası kullanılan fotoğraf taratılıp geri verecekler. Pasaporta ve ehliyete de 2 şer adet biyometrik fotoğraf kullanıldığını var sayarsak size 3 belge için 4 fotoğraf yeterli olacaktır. Lakin dediğim gibi geçerlilik tarihini geciktirmeyin.

Yazımdan arkadaşlarınızın da faydalanmasını isterseniz hemen aşağıdaki butonlardan kolayca paylaşabilirsiniz.

You may also like...

12 Responses

 1. Aylin dedi ki:

  Mrhblar biyometrik fotografta bayanlarda kulak gözükmek zorundamıdır bugun foro ceken by bunu soyledi şaşkinm

  • FatihA dedi ki:

   merhaba Aylin hanım;
   Biyometrik fotoğraf kişinin kimliğini ortaya koymak içindir. Dolayısı ile yüz uzuvlarının görünmesi gerekmektedir. Kulaklar da dahil. Fakat baş örtüsü varsa görünmesine de gerek yoktur.

 2. Ebru dedi ki:

  Merhaba ben kapalı bır bayanım ehlıyet ıcın fotograf ıstendı sacımı acıp cekdırswm ilerde bı sorunla karsıladırmıyım

  • FatihA dedi ki:

   merhaba;
   baş örtüsü ile biyometrik fotoğraf çektirebilirsiniz. hiç bir sakıncası yok. ehliyet için yada farklı bir sebep olması farkettirmez. sadece yukarıda yazıda bahsettiğim kurallara uygun olsun yeterli.

 3. Nazan dedi ki:

  Merhaba 3 yaşındaki çocuk içinde biometrik resim çektirmek gerekiyormu?

  • FatihA dedi ki:

   merhaba nazan hanım. biyometrik fotoğraf kullanılacak farklı işler için yaş gözetilmeksizin çekilmesi gerekir. yani 3 yaşındaki de çocuk için de biyometrik fotoğraf çekilmedir.

 4. Melek dedi ki:

  Merhaba. Ben tesettürlü bir bayanım. Özel güvenlik için 6 adet biyometrik resim istediler. Fakat açık renkli kıyafet ve türban istiyorlar. Sorum şu; açık renkten kasıt nedir acaba? Çiçekli beyaz gömlek olur mu? Simli bir şal takabilir miyim?

  • FatihA dedi ki:

   Melek hanı merhaba;
   açık renk istenmesinin temel sebebi, biyometrik fotoğrafların makineler tarafından taranıp siyah beyaz çıktılarının kullanılacak olmasıdır. koyu renklerin hepsi siyah-beyaz fotoğrafta birbirine çok yakın çıkacak ve karmaşaya sebep olacaktır. dolayısı ile kural olmasa da, koyu renk talep edilmez. desenli beyaz ağırlı giysiler olur; fakat tamamı beyaz olursa arka plan ile karışacağından tercih edilmemelidir.genel itibari ile açık renk tercih sebebi olabilir.
   şal yada türban olması hiç problem değildir. yukarıda açıkladığımız durumlara uygun olması yeterli. bir de pırıldayan, ışıldayan giysiler tercih etmemenizi öneririm. çünkü flaşlardan dolayı yansımalar olabilir.

 5. Mehmet dedi ki:

  Biyometrik fotoğraf fiyatları çok yüksek. Bircok okuyucunun da böyle düşündüğünü biliyorum. Biyometrik fotoğraf fiyatlarının daha az olması gerektiğini düşünüyorum. Bu arada yazınız çok faydalı oldu. Teşekkür ederim

  • FatihA dedi ki:

   Fiyatların yüksek olduğu konusundaki düşüncenize katılıyorum… yazımın faydalı olduğuna çok sevindim, ben de teşekkür ederim.

 6. ihsan dedi ki:

  Biyometrik fotoğraflarin nasil olmasi gerektigini uzun sure arastirmama ragmen en net bilgileri ancak burada buldum. Merak ettiğim bir nokta var; evde bilgisayar ortamında biyometrik fotoğraf cekilip düzenlenebilir miyiz? Ve bunu resmi dairede kullanabilir miyiz? Cevap için şimdiden teşekkürler

  • FatihA dedi ki:

   İhsan bey ilginiz için teşekkür ederim. Biyometrik fotoğraf daha çok profesyonellerin işidir. Siz profesyonel seviyede fotoğrafçılık yapıyorsanız yukarıdaki bilgiler doğrultusunda evde çekip düzenleyebilirsiniz. Fakat işin erbabı değilseniz Biyometrik işine hiç girmeyin. En temizi stüdyoda çektirmek olur. Sevgilerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir