PERDE (ÇEKİM-SHUTTER) SAYISI NASIL ÖĞRENİLİR?

Sayısını öğrenmek kadar, ismini de öğrenmek karmaşık bir durum: Kimi çekim sayısı diyor; kimi perde sayısı kimisi ise shutter sayısı diyor. Şatır diyenlerde yok değil.  Shutter count de denilebiliyor bazı bölgelerimizde. Bu makale shutter sayısı – perde sayısı – çekim sayısı öğrenmek hakkında olacak. Nikon, Canon, Sony, Olympus, Samsung  perde-çekim sayısı ya da shutter count nasıl öğrenilir; onu öğreneceğiz bu yazıda.

Perde sayısı- Çekim sayısı Nedir

Aslında kastetmek istediğimiz olay fotoğraf makinesini üretiminden sonra şimdiye kadar kaç fotoğraf çektiği. ‘Aman canım kaç fotoğraf çekerse çeksin bize ne?’ de diyebilirsiniz. Kimimiz için gerçekten hiçbir şey ifade etmese de bazılarımız için fotoğraf makinesinden daha değerli konumda. Otomatik , manuel ve online shutter sayısı öğrenme yöntemleri yazımın devamında.

Shutter- çekim sayısı nedir ve neden çekim sayısını önemseriz? Soruların cevabı için bir benzetim yapmakta fayda var. Fotoğraf makinelerinin çekim sayıları tıpkı bir arabanın kilometre sayısına benzetebiliriz. Nasıl ki aşırı km yapmış arabaların motor başta olmak üzere yenilenmeleri gerekir; perde sayısı fazla olan makinelerinde başta perdeleri olmak üzere bazı aksamının yenilenmeleri gerekebilir. Bir nevi perde ömürleri biter.

Peki shutter sayısı kaç olmalıdır?

Ömür için net bir sayı vermek de doğru olmaz. Çünkü makineler imal edilirken farklı sayılarda fotoğraf çekebilecek şekilde üretilirler. Örneğin bir Nikon D5 profesyonel seri  makinenin teorikteki perde ömrü 300 bindir. Aynı şekilde Nikon D3000 fotoğraf makinesinin teorikteki ömrü ise 100, Canon 600D’nin ise 150 bindir. Bahsi geçen rakamlar teorikteki ömürleri. Aslına bakılırsa birçok fotoğraf makinesi kendisine biçilen perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliyor. Geçenler de bir ikinci el ilan sitesinde Canon 1DX nin 620 bin perde sayısında bir ilan görmüştüm. Bu sayıya nasıl çıkılmış ayrı bir yazı konusu; fakat görüldüğü gibi makineye güzel bakılırsa perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliriz.

Shutter ömrü biterse ne olur? Cevap: Hiçbir şey. Perdeyi değiştirip çekime devam edebilirsiniz. Perde fiyatları çok pahalı da değil. Yani dert dert edilecek kadar büyük bir olay değil bu iş.

Elektronik bir Fotoğraf makinesi perdesi

Anlaşıldığı üzere shutter sayısı özellikle ikinci el fotoğraf makinesi alımlarında çokça sorgulanan bir kavram. Bireyler sahip olmak istedikleri fotoğraf makinesinin kaç çekimde olduğunu bilmek isterler. Dolayısı ile bu sayıya göre alım- satım yaparlar veya fiyat biçerler. Önemli bir kıstas olduğundan dolayı yazımın ilerleyen paragraflarında güncel birçok fotoğraf makinesi markasının çekim sayılarına nasıl bakılacağını anlatacağım.

Kullanıcılar perde sayısına bu kadar değer verirken, üreticiler niçin bu bilgiyi ‘exif bilgisi‘ne niçin gömmezler?  Bu sorunun bir cevabını bulamadım maalesef. Yani insanlara boş yere zahmet çıkarmanın ne gibi bir esprisi oluyor anlamıyorum. Hâlbuki fotoğrafla alakalı her bilgi exif’e gömülebiliyor. Aslına bakılırsa bazı üreticiler bu konuda artık bir atılım yapıyor. Menülerinde çekim sayısını görebileceğiniz modeller var. Deveye bale yaptırmaktan zor olsa da…

EN KOLAY ÇEKİM SAYISINI ÖĞRENME YOLU (Online)

*** Çekim sayısını öğrenmenin birkaç farklı yolu var. Bunlardan en rahat olanı çektiğiniz son fotoğrafı internet sitelerine yüklemeniz. Birkaç dakika sonra size aynı sayfada çekim sayısını gösteriveriyor.  Çok fazla marka ve model destekliyorlar. Fakat bazı modeller için maalesef çekim sayısı gösterilemiyor. Bu siteler www.myshuttercount.com ,  www.camerashuttercount.com  ve shuttercounter.com . Bu sitelere UP LOAD kısmına tıklayarak bilgisayarınızdan fotoğrafı seçiyorsunuz ve yüklendikten sonra çekim sayısını direk görebiliyorsunuz. Gayet pratik. Siteler daha çok Nikon ve Canon ağırlıklı olsalar da diğer markaların bazı modellerinin de gösterebiliyorlar. Denemekte fayda var.

*** Bir de freeshuttercount.com var. Bu sitesinde ise bir hesaplama aracı indiriyor ve bu araç üzerinden birçok marka ve modelin perde sayılarını görebiliyorsunuz. Desteklenen modeller için kamerayı bağlayıp öğrenebiliyorsunuz. Bin sorgulama ücretsiz. Sonrası için pro sürümünün almanız gerekli. Bilgisayardan kamera bağlamadan bakmak istediğiniz de de pro sürümü istiyor. Ve size son 3 hanesini gösteriyor. Sony, Nikon ve Conon raw formatları ile çalıştığını da eklemeliyim.

*** Bazı internet siteleri ise sadece belli markalarınkini gösteriyor. Örneğin tools.science.si/index.php sadece Sony markasını gösteriyor. Fakat şunu da belirtmeliyim ki; Sony yetkililerine göre bu site sahih değil. Lakin bazı titiz kullanıcılar ise değerlerin doğruluğuna çok inanıyor.  geçenlerde sony yetkilileri tarafında yayınlana bir videoda bu sitenin sonuçlarının kensi sonuçları ile çok çok yakın olduğunu doğruladılar. a6000, nex ve a7 ile a7ii serilerinde çok yakın sonuçlar çıkmış. aradaki sapma farkının da fabrikada denemelerden kaynaklandığı vs bahsediliyordu. Yine de güvenmiyorsanız tercih size kalmış artık.

*** Sony alfa shutter count -çekim sayısını öğrenmek için artık yukarıdaki sayfa çalışmıyor maalesef. Fakat sizin için yeni bir yöntem keşfettim: internetten www.picmenta.com sitesine girip Picture Information Extractor (kısaca PIE) resim görüntüleyisini indirerek ve fotoğraflarınızı bu programla açarak kolayca çekim sayısını öğrenebiliyorsunuz. Aşağıda fotoğrafta göstermeye çalıştım.

 

Program Kurup Shutter Sayısını Öğrenme:

*** Canon perde sayısını öğrenmek için ise yukarıdaki siteler birçok model için işe yarıyor. Fakat bazı modeller yukarıdaki sitelerde çıkmıyor. Bunun için ise EOS info adlı bir programı internetten indirip kurmanız gerekli. Programı kurup açıyorsunuz. Bu esnada makinenizi bilgisayara bağlamanız gerekli. Makineyi açık konuma getirince program otomatik olarak makineyi tanıyor ve size çekim sayısının da aralarında olduğu bilgileri veriyor. Online olarak internete bağlanmanıza da gerek yok.

***Özellikle Nikon ve Pentax modelleri için daha kullanışlı olduğu iddia edilen bir diğer program da PhotoMe. Programı kendi sitesinden indirip kuruyoruz. Zaten Türkçe desteği de var. Dosya aç diyerek fotoğrafımızı açıyoruz ve tüm bilgiler farklı başlıklar altında önümüze geliyor. Buraya kadar yazdıklarım çok kolay olan kısmı. Zira zor kısmı çekim sayısını bulmak da. İlk kurduğumda kim bilir kaç dakika aval aval bakmışımdır ekrana. Ben sizi yormayacak şekilde buraya yazayım. Manufacturers notes başlığında epey alt satırlarda bir yerde shutter count’ yazıyor. Ahanda o sayı sizin perde sayınız. Bu program tüm fotoğrafların exif bilgilerini gösteriyor fakat desteklemediği marka ve modellerin perde sayılarını göstermiyor. Çekim sayısını Nikon ve Pentaxın modellerinde gösteriyor. Bazı Canon modellerinin de gösterdiği rivayet edilse de benim denediğim hiç bir Canon modelinin çekim sayısını göstermedi.

***Nikon için üretilen diğer bir program da Camera Digital Exif İnfo. İndirerek kuruyor ve fotoğrafı seçiyoruz. Diğer programlara benzer şekilde çekim sayısını gösteriyor. Yukarıda yazdığım bazı programlardaki gibi çekim sayısını bulmak zor değil, hemen karşınızda beliriveriyor zaten.

Advertisements

Opanda Exif

***Aynı şekilde Opanda Exif programı da shutter sayısını sorgulayabileceğiniz programlardan. Çok açıklamaya gerek yok; yazdıklarıma çok benzer yöntemlerle sonuca ulaşılabiliniyor. Yukarıda yazdığım program ve internet sayfalarını arama motorlarından aratarak bulabilirsiniz. Sonrasını yukarıda zaten.

Yukarıda bahsettiğim fotoğraf görüntüleme aracı ile sadece Sony değil Nikon gibi daha yaygın markaların da çekim sayısını öğrenebilirsiniz. Elimde her marka makine olmadığı için hepsini deneyemiyorum maalesef. Nikon denedim oldu; Canon ve Samsung denedim olmadı. Bazılarında shutter count kısmına bazı markalarda ise image count başlığında çıkıyor. Dikkatlice incelemek lazım. Birçok yöntemden kullanışlı olduğunu düşünüyorum. jpeg veya raw format fark etmiyor.

Telefondan-Tabletten Öğrenme:

***Günümüz mobil dünyasında da fotoğraf makinelerin çekim sayılarını öğrenmeniz çok kolay özellikle Android sistemde çok fazla uygulama var. Google play de shutter count şeklinde ararsanız reyting sayılarına göre birini seçip kurabilirsiniz. Denediğim bir çok program çalışıyor. Online olarak fotoğraf yükleme ile çalışıyorlar ve bunun için de telefonunuzda kamera ile çekilmiş bir fotoğraf olması gerekiyor.

***Nikon, Canon, Pentax ve Sony için yukarıda yazdığım yöntemler var. Peki diğer markalar için neler yapılabilir? Kısaca bunları da açıklamak istiyorum. Samsung shutter– çekin sayısını öğrenebilmek için bilinen bir yöntem yok. Yazılan çizilen bazı yöntemleri denedim ama nx30 da hiç biri çalışmıyor. Zaten kullanıcılar da bakılamayacağı konusunda hemfikir olmuş durumda artık. Klasör sayısından takip edebilirseniz bilinebilir. Yoksa henüz bir yöntem keşfedilemedi.

Olympus-Panasonic Perde-Çekim sayısı Öğrenme

***Olympus’un shutter sayısını öğrenmek için işler biraz daha farkı. Makine üzerinden çekim sayısına bakılabiliyor. Fakat neredeyse makineye bale yaptırmak lazım. Hızlıca anlatayım: ”Menü tuşuna basılı tut ve kamerayı aç, sonra menü tuşu bırakılıp tekrar menü tuşuna bas ve menüye gir, sonra parlaklığa gel ve sağ tuşa bas, sonra info tuşuna ve sonra OK tuşuna bas, sonra OLYMPUS E- 0A 01 01 01 şeklinde  bir ifade çıkıncaya kadar sırasıyla yön tuşlarından yukarı-aşağı-sol-sağ tuşlarına bas ve ardından  çekim (deklanşör) tuşuna bas, sonra tekrar yukarı tuşuna bas. Ve karşında enteresan bir menü çıkacak. Bu saklı  menüdür.  Yön tuşları ile R S C U V harflerinin olduğu sayfalardan R (veya MS olabilir) olanı toplam çekim sayısıdır. Bir de şöyle bir bilgi var:  Makineyi aç. Bellek kartı kapağını aç. “Play” ve “OK” düğmelerine aynı anda bas. Ayar tekerinde sırasıyla yukarı, aşağı, sola ve sağa bas. Deklanşöre tam olarak bas. Son olarak, ayar tekerinde yukarıya bas.” Yalnız Olympus kulalnıcılarından aldığım bilgiye göre makineler güncellenince çekim sayısı da resetleniyormuş. Bu konuda dikkatli olunması gerekli.

***Olympus için bazı modellerde makinenin menülerinden bakılabilme özelliği eklendi. En sonunda feryadımızı bir firma duymuş olacak. . Sevindirici bir gelişme…

***Panasonic‘lere çok alışık olmadığım için deneme şansım olmadı. Ama internette arattığınız zaman Olympus’lardakine benzer yöntemlerle makine üzerinden görebileceğiniz ifade edilmiş. Kullanıcılar bağışlasın lütfen.

Samsung Perde-Çekim sayısı Öğrenme

***Samsung shutter- çekim sayısı öğrenmek de pek zor değil. Auto moda alıyoruz. Hafıza kartına nx_dev.adj adında bir dosya atıp makineye takıyor ve sırası ile yön tuşlarında  alt-ok-üst-ok-sağ ve sonrasında pozlama telafisi ve ok tuşlarına birlikte basılı tutuyoruz. açılır menüden shutter count kolayca çıkacaktır. aşağıda bir youtube linki paylaşıyorum. samsung nx300 için Ülkemizden bir kardeşimiz kısa videosunda anlatmış shutter sayısının nasıl öğrenildiğini.

***Son olarak Fujifilm makinelerde çekim sayısına nasıl bakılır onu da açıklayalım ve bitirelim artık: Fujifim’lerde de bilinen bir yöntem yok… Maalesef…

Son 2 Yöntem:

++ Tüm marka ve modeller için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri fotoğrafın adına bakmaktır. Fotoğraflar genelde 10.000 lik olarak klasörlenir. Klasör ve fotoğraf numarası size net olmasa da bir fikir verebilir.

++ Çekim sayısını görebilmenin en garanti yöntemini son paragrafa bırakıyorum. Biraz zahmetli ve masraflı olsa da kesin çözüm gibi görünüyor. Yetkili servise sormak. 🙂

Yazı bitti 🙂 Işığınız kaliteli olun.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir