PERDE (ÇEKİM-SHUTTER) SAYISI NASIL ÖĞRENİLİR?

Sayısını öğrenmek kadar, ismini de öğrenmek karmaşık bir durum: Kimi çekim sayısı diyor; kimi perde sayısı, kimisi deklanşör sayısı, kimisi ise shutter sayısı diyor. Shutter count diyenlerde yok değil.  ‘Şatır’ de denilebiliyor bazı bölgelerimizde. Ben de bu makalemde shutter sayısını  (perde sayısı – çekim sayısı) ele aldım. Yazımın ilk bölümü, genel olarak fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme üzerine olacak. İkinci bölümde ise Nikon, Canon, Sony, Olympus, Samsung ve Fujifilm markalarının shutter sayısını öğrenme üzerine olacak. Korkmayın shutter öğrenme o kadar da zor bir iş değil. her tür  fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme yöntemlerini aşağıda detaylıca açıklamaya çalıştım.

Perde sayısı- Çekim sayısı Nedir?

Perde sayısından kastetmek istediğimiz olay, bir fotoğraf makinesinin üretiminden sonra o ana kadar kaç fotoğraf çektiğidir. ‘Aman canım kaç fotoğraf çekerse çeksin bize ne?’ de diyebilirsiniz. Kimimiz için gerçekten hiçbir şey ifade etmese de bazılarımız için fotoğraf makinesinden daha değerli durumda. Otomatik, manuel ve online olarak shutter sayısı öğrenme yöntemleri yazımın devamında.

Elektronik bir Fotoğraf makinesi perdesi

Shutter- çekim sayısı nedir ve neden çekim sayısını önemseriz?

Bu  Soruların cevabı için bir benzetim yapmakta fayda var. Fotoğraf makinelerinin çekim sayıları tıpkı bir arabanın kilometre sayısına benzetebiliriz. Nasıl ki aşırı km yapmış arabaların motor başta olmak üzere yenilenmeleri gerekir; perde sayısı fazla olan makinelerinde başta perdeleri olmak üzere bazı aksamının yenilenmeleri gerekebilir. Bir nevi perde ömürleri biter.

Peki shutter sayısı kaç olmalıdır?

Ömür için net bir sayı vermek de doğru olmaz. Çünkü makineler imal edilirken farklı sayılarda fotoğraf çekebilecek şekilde üretilirler. Örneğin bir Nikon D5 profesyonel seri  makinenin teorikteki perde ömrü 300 bindir. Aynı şekilde Nikon D3000 fotoğraf makinesinin teorikteki ömrü ise 100, Canon 600D’nin ise 150 bindir. Bahsi geçen rakamlar teorikteki ömürleri. Aslına bakılırsa birçok fotoğraf makinesi kendisine biçilen perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliyor. Geçenler de bir ikinci el ilan sitesinde Canon 1DX nin 620 bin perde sayısında bir ilan görmüştüm. Bu sayıya nasıl çıkılmış ayrı bir yazı konusu; fakat görüldüğü gibi makineye güzel bakılırsa perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliriz.

Shutter ömrü biterse ne olur?

Cevap: Hiçbir şey. Perdeyi değiştirip çekime devam edebilirsiniz. Perde fiyatları çok pahalı da değil. Yani dert dert edilecek kadar büyük bir olay değil bu iş.

Anlaşıldığı üzere shutter sayısı özellikle ikinci el fotoğraf makinesi alımlarında çokça sorgulanan bir kavram. Alıcılar sahip olmak istedikleri fotoğraf makinesinin kaç çekimde olduğunu bilmek isterler. Dolayısı ile bu sayıya göre alım- satım yaparlar veya fiyat biçerler. Önemli bir kıstas olduğundan dolayı yazımın ilerleyen paragraflarında güncel birçok fotoğraf makinesi markasının çekim sayılarına nasıl bakılacağını anlatacağım.

Bir Sitem:

Kullanıcılar perde sayısına bu kadar değer verirken, üreticiler niçin bu bilgiyi ‘exif bilgisi‘ne niçin gömmezler?  Bu sorunun bir cevabını bulamadım maalesef. Yani insanlara boş yere zahmet çıkarmanın ne gibi bir esprisi oluyor anlamıyorum. Hâlbuki fotoğrafla alakalı her bilgi exif’e gömülebiliyor. Aslına bakılırsa bazı üreticiler bu konuda artık bir atılım yapıyor. Menülerinde çekim sayısını görebileceğiniz modeller var. Deveye bale yaptırmaktan zor olsa da…

Canon Shutter Sayısı Öğrenme:

Çekim sayısı en kolay öğrenebilen markalardan biri Canon dur. Canon shutter sayısı öğrenmenin İki tülü Yöntem Vardır:

Canon Çekim Sayısını Online Olarak Öğrenme:

Canon shutter sayısı öğrenmenin birkaç farklı yolu var. Bunlardan en rahat olanı Canon online shutter sayısı öğrenmedir. Bu yöntemde çektiğiniz son fotoğrafı internet sitelerine yüklüyoruz. Birkaç dakika sonra size aynı sayfada çekim sayısını gösteriveriyor.  Çok fazla marka ve model destekliyorlar. Fakat bazı modeller için maalesef çekim sayısı gösterilemiyor. Canon için bu sitelerin başında siteler www.myshuttercount.com  ve www.camerashuttercount.com geliyor.

Bu sitelere UP LOAD kısmına tıklayarak bilgisayarınızdan fotoğrafı seçiyorsunuz ve yüklendikten sonra çekim sayısını direk görebiliyorsunuz. Gayet pratik. Siteler daha çok Nikon ve Canon ağırlıklı olsalar da diğer markaların bazı modellerinin de gösterebiliyorlar.

Bir de www.freeshuttercount.com var. Bu sitesinde ise bir hesaplama aracı indiriyor ve bu araç üzerinden birçok marka ve modelin perde sayılarını görebiliyorsunuz. Desteklenen modeller için kamerayı bağlayıp öğrenebiliyorsunuz. Bin sorgulama ücretsiz. Sonrası için pro sürümünün almanız gerekli. Bilgisayardan kamera bağlamadan bakmak istediğiniz de de pro sürümü istiyor. Ve size son 3 hanesini gösteriyor. Sony, Nikon ve Canon raw formatları ile çalıştığını da eklemeliyim.

Canon Shutter Sayısını Program Kurarak öğrenme:

Canon perde sayısını öğrenmek için ise yukarıdaki siteler birçok model için işe yarıyor. Fakat bazı modeller yukarıdaki sitelerde çıkmıyor. Bunun için ise Canon EOS info adlı bir programı internetten indirip kurmanız gerekli. Programı kurup açıyorsunuz. Bu esnada makinenizi bilgisayara bağlamanız gerekli. Makineyi açık konuma getirince program otomatik olarak makineyi tanıyor ve size çekim sayısının da aralarında olduğu bilgileri veriyor. Online olarak internete bağlanmanıza da gerek yok.

Nikon Shutter Sayısı Öğrenme:

Nikon shutter sayısı öğrenmenin  de Canon’da olduğu gibi 2 yöntemi vardır.

Nikon Shutter Sayısını Online Olarak Öğrenme:

Özellikle Nikon modeller için kullanışlı olan internet siteleri vardır. www.shuttercounter.com bunların başında gelir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde Nikon fotoğraf makinesi ile çekilmiş son fotoğrafı bu siteye yüklerseniz bir iki dk içinde size makinenizin kaç çekimde olduğunu gösterecektir. Shutter sayısı öğrenme nikon için de basittir.

Advertisements

Nikon Perde Sayısını Program Kurarak öğrenme:

Özellikle Nikon ve Pentax modelleri için daha kullanışlı olduğu iddia edilen bir diğer program da PhotoMe. Programı kendi sitesinden indirip kuruyoruz. Zaten Türkçe desteği de var. Dosya aç diyerek fotoğrafımızı açıyoruz ve tüm bilgiler farklı başlıklar altında önümüze geliyor. Buraya kadar yazdıklarım çok kolay olan kısmı. Zira zor kısmı çekim sayısını bulmak da. İlk kurduğumda kim bilir kaç dakika aval aval bakmışımdır ekrana. Ben sizi yormayacak şekilde buraya yazayım. Manufacturers notes başlığında epey alt satırlarda bir yerde shutter count’ yazıyor. Ahanda o sayı sizin perde sayınız. Bu program tüm fotoğrafların exif bilgilerini gösteriyor fakat desteklemediği marka ve modellerin perde sayılarını göstermiyor. Çekim sayısını Nikon ve Pentaxın modellerinde gösteriyor. Bazı Canon modellerinin de gösterdiği rivayet edilse de benim denediğim hiç bir Canon modelinin çekim sayısını göstermedi.

Nikon için üretilen diğer bir program da Camera Digital Exif İnfo. İndirerek kuruyor ve fotoğrafı seçiyoruz. Diğer programlara benzer şekilde çekim sayısını gösteriyor. Yukarıda yazdığım bazı programlardaki gibi çekim sayısını bulmak zor değil, hemen karşınızda beliriveriyor zaten.

Sony Shutter Sayısı Öğrenme:

Sony için de birkaç farklı yöntemden söz etmek mümkündür.

Yöntem 1: Bazı internet siteleri ise sadece belli markalarınkini gösteriyor. Örneğin tools.science.si/index.php sadece Sony markasını gösteriyor. Bu siteye yükleyeceğiniz fotoğraf ile Sony marka kameraların perde sayısını öğrenebilirsiniz. Fakat şunu da belirtmeliyim ki; Sony yetkililerine göre bu site sahih değil. Lakin bazı titiz kullanıcılar ise değerlerin doğruluğuna çok inanıyor.  Geçenlerde Sony yetkilileri tarafında yayınlana bir videoda bu sitenin sonuçlarının kendi sonuçları ile çok çok yakın olduğunu doğruladılar. a6000, nex ve a7 ile a7ii serilerinde çok yakın sonuçlar çıkmış. Aradaki sapma farkının da fabrikada denemelerden kaynaklandığı vs bahsediliyordu. Yine de güvenmiyorsanız tercih size kalmış artık.

Yöntem 2:  Sony alfa shutter count -çekim sayısını öğrenmek için artık yukarıdaki sayfa çalışmıyor maalesef. Bu yazıyı yazdığım sırada çalışıyordu. İleride yine Çalışacağını umarak kaldırmadım da. Bu paragrafı da sonradan ekleme gereği duydum. Fakat sizin için yeni bir yöntem keşfettim: internetten www.picmenta.com sitesine girip Picture Information Extractor (kısaca PIE) resim görüntüleyicisini indirerek ve fotoğraflarınızı bu programla açarak kolayca çekim sayısını öğrenebiliyorsunuz. Aşağıda fotoğrafta göstermeye çalıştım.

Yöntem 3:  Aynı şekilde Opanda Exif programı da shutter sayısını sorgulayabileceğiniz programlardan. Çok açıklamaya gerek yok; yazdıklarıma çok benzer yöntemlerle sonuca ulaşılabiliniyor. Yukarıda yazdığım program ve internet sayfalarını arama motorlarından aratarak bulabilirsiniz. Sonrasını yukarıda zaten.

Yukarıda bahsettiğim fotoğraf görüntüleme aracı ile sadece Sony değil Nikon gibi daha yaygın markaların da çekim sayısını öğrenebilirsiniz. Elimde her marka makine olmadığı için hepsini deneyemiyorum maalesef. Nikon denedim oldu; Canon ve Samsung denedim olmadı. Bazılarında shutter count kısmına bazı markalarda ise image count başlığında çıkıyor. Dikkatlice incelemek lazım. Birçok yöntemden kullanışlı olduğunu düşünüyorum. jpeg veya raw format fark etmiyor.

Olympus – Panasonic Perde-Çekim sayısı Öğrenme

Olympus’un shutter sayısını öğrenmek için işler diğerlerinden biraz daha farkı. Makine üzerinden çekim sayısına bakılabiliyor. Fakat neredeyse makineye bale yaptırmak lazım. Hızlıca anlatayım:

”Menü tuşuna basılı tut ve kamerayı aç, sonra menü tuşu bırakılıp tekrar menü tuşuna bas ve menüye gir, sonra parlaklığa gel ve sağ tuşa bas, sonra info tuşuna ve sonra OK tuşuna bas. Sonra OLYMPUS E- 0A 01 01 01 şeklinde  bir ifade çıkıncaya kadar sırasıyla yön tuşlarından yukarı-aşağı-sol-sağ tuşlarına bas ve ardından  çekim (deklanşör) tuşuna bas, sonra tekrar yukarı tuşuna bas. Ve karşında enteresan bir menü çıkacak. Bu saklı  menüdür.  Yön tuşları ile R S C U V harflerinin olduğu sayfalardan R (veya MS olabilir) olanı toplam çekim sayısıdır.

Bir de şöyle bir bilgi var:  Makineyi aç. Bellek kartı kapağını aç. “Play” ve “OK” düğmelerine aynı anda bas. Ayar tekerinde sırasıyla yukarı, aşağı, sola ve sağa bas. Deklanşöre tam olarak bas. Son olarak, ayar tekerinde yukarıya bas.”

Yalnız Olympus kullanıcılarından aldığım bilgiye göre makineler güncellenince çekim sayısı da resetleniyormuş. Bu konuda dikkatli olunması gerekli.

Olympus için bazı modellerde makinenin menülerinden bakılabilme özelliği eklendi. En sonunda feryadımızı bir firma duymuş olacak. . Sevindirici bir gelişme…

Panasonic‘lere çok alışık olmadığım için deneme şansım olmadı. Ama internette arattığınız zaman Olympus’lardakine benzer yöntemlerle makine üzerinden görebileceğiniz ifade edilmiş. Kullanıcılar bağışlasın lütfen.

Samsung Perde-Çekim sayısı Öğrenme

***Samsung shutter- çekim sayısı öğrenmek de pek zor değil. Auto moda alıyoruz. Hafıza kartına nx_dev.adj adında bir dosya atıp makineye takıyor ve sırası ile yön tuşlarında  alt-ok-üst-ok-sağ ve sonrasında pozlama telafisi ve ok tuşlarına birlikte basılı tutuyoruz. açılır menüden shutter count kolayca çıkacaktır. Aşağıda bir youtube linki paylaşıyorum. samsung nx300 için Ülkemizden bir kardeşimiz kısa videosunda anlatmış shutter sayısının nasıl öğrenildiğini.

Fujifilm Shutter Sayısı Öğrenememe:

Son olarak Fujifilm makinelerde çekim sayısına nasıl bakılır onu da açıklayalım ve bitirelim artık: Fujifim’lerde de bilinen bir yöntem yok… Maalesef…

Telefondan-Tabletten Shutter Öğrenme:

***Günümüz mobil dünyasında da fotoğraf makinelerin çekim sayılarını öğrenmeniz çok kolay özellikle Android sistemde çok fazla uygulama var. Google play de shutter count şeklinde ararsanız reyting sayılarına göre birini seçip kurabilirsiniz. Denediğim birçok program çalışıyor. Online olarak fotoğraf yükleme ile çalışıyorlar ve bunun için de telefonunuzda kamera ile çekilmiş bir fotoğraf olması gerekiyor.

Tüm marka-modeller için son 2 yöntem:

++ Tüm marka ve modeller için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri fotoğrafın adına bakmaktır. Fotoğraflar genelde 10.000 lik olarak klasörlenir. Klasör ve fotoğraf numarası size net olmasa da bir fikir verebilir.

++ Çekim sayısını görebilmenin en garanti yöntemini son paragrafa bırakıyorum. Biraz zahmetli ve masraflı olsa da kesin çözüm gibi görünüyor. Yetkili servise sormak. 🙂

Rica:

Değerli okuyucular; yukarıdaki yazı ihtiyacı olanlara bir nebze olsun yol gösterebilmek için klavyeye alınmıştır. Eksik ya da yanlış bir bilgi görmeniz durumunda lütfen yorum kısmından bilgilendirin. ilave olarak yukarıda bahsi geçen metotlardan başka bir yol biliyorsunuz lütfen yorum kısmından ekleyerek okuyuculara yardımcı olun. İlginiz için teşekkür ederiz.

Yazı bitti 🙂 Işığınız kaliteli olun.

PERDE (ÇEKİM-SHUTTER) SAYISI NASIL ÖĞRENİLİR?” için 2 yorum

  • 6 Kasım 2019 tarihinde, saat 13:09
    Permalink

    eyvallah başkan. çok işime yaradı.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: