Samsung NX MİNİ Kullanıcı İncelemesi

Samsung nx mini o kadar minik ve hafif ki, çantada nereye koyduğunuzu bulmayabilirsiniz.

Bu yazımızın konusu Samsung NX Mini incelmesi olacak. İncelememize teknik tablo ile başlayacağız, Samsung NX mini’nin özelliklerini inceleyeceğiz ve arkasından Samsung nx mininin olumlu ve olumsuz yorumları ile kullanım kolaylıklarını sıralayacağız. En son Samsung nx mininin fiyatlarına bakıp bitireceğiz.

Makinenin adıSamsung NX mini
Çözünürlük20,5 mp
Sensör tipi1'' - bsi-Cmos (13,2x8,8 mm)(2,7 x çarpanlı)
Deklanşör hızı 1/4000 (elektronik perde ile 1/16000)
İSO hassasiyeti160 - 12800 (100-25600'e kadar arttırılabilir)
Video1920 x 1080 (30fps) video
Seri çekim hızı6 fps
Ekran3" –Eğilebilir-461K –dokunmatik
Vizör yok
Netleme noktası sayısı35
Ebatlar110 x 62 x 23 mm
Ağırlık196 gr
WifiVar
Dahili Flaşvar
Pil650 çekime kadar
Duyuru tarihi2014,03,19
Hangi modelin yerine çıktıSınıfının ilk ve tek makinesi
Segment giriş
Ekstra Samsung nx-M Mount,
Kontrast algılamalı af,
yüz algılamalı af,
en hızlı flaş senkranizasyonu 1/200,
usb2,
nfc,
hdmi ,

Samsung NX Mini Fiziki Özellikleri

NX mini çok şık, canlı ve performanslı bir tasarımla gün yüzüne çıktı. 5 farklı renk seçeneğinin her biri birbirinden güzel. Siyah, beyaz, pembe, kahverengi ve açık yeşil renkleri ve tırtıklı deri havası veren dokusu ile çok şık durduğunu itiraf etmeliyim. Tam bir Retro havası var. Üzerinde karmaşık teker ve düğmeler de yok. Hatta mod tekeri yerine mod düğmesi var. Amatör kullanıcılara yönelik bu hareketler ile taşıması kolay bir hal de alıyor. Ayrıca gövde magnezyum ile güçlendirilmiş. Siz yine de denemeyin ama hasar alması zor.

5 renk alternatifiyle raflardaki yerini alan Samsung nx mini şık tasarımlarıyla…

Makinenin üst kısmında soldan sağa deklanşör (fotoğraf çekme düğmesi), açma kapama düğmesi, direkt link düşmesi ve harici flaş girişi bulunuyor. Ön yüzde lens ve lens çıkarma tuşundan başka herhangi bir çıkıntısı yok. Ekranın bulunduğu yüzde ise diğer tüm tuş kombinasyonları bulunuyor. Ayrıca sağ üstte başparmak için yine derimsi tırtıklı bir zemin tasarlanmış ki bu farklı bir tarz katıyor. Hem de video düğmesi bu kısmın sağ çaprazına konumlandırılmış. Yanlışlıkla basılmasını engellemek için neredeyse gömülerek gizlenmiş sayılır. Bu kısmın altında birbirlerine dikeyden de yataydan da simetrik olacak şekilde 9 adet düğme topluluğu şık bir dizayn ile konumlandırılmış. Menü, mod, izleme ve silme düğmeleri dört köşede ve ortada da daire şeklinde yön tuşları ve ortada ok tuşu yer almakta. Mod ve menü hariç diğer düğmeler 2. Hatta 3. İşlev tuşları da atanmış ve menülerden bu kısa yollar değiştirilebiliyor.

Profesyonel fotoğraf makinelerindeki gibi karmaşık düğme komninasyonlarından münezzeh, şık görümüyle Samsung NX Mini…

Samsung NX Mini Sensörü

Samsung nx mini 13.2mm x 8.8mm ebatlarında  yani 1’’ lik  BSI CMOS ve 20,5 mega pikselliksensörü ile 2014 yılında görücüye çıkmıştı.  O yıllarda BSI sensör nedir bilen çok azdı. Şuan bile ileri düzey fotoğraf makinelerinde, Sony gibi markaların kullandığı arka aydınlatmalı sensör teknolojisidir. Bu 1’’ lik sensör Apsc den veya m43 sistem den küçük olsa da yaptığı işlere baktığınızda harika özellikleri olduğunu göreceksiniz. Zamanında, 2,7 x çarpan faktörüne tekabül gelen sensör boyutu ile Nikon 1 serisine tek rakipti. Şimdilerde ise ikisi de yalan oldu. Zira Nikon 1 sonlandırıldı ve Samsung da sektörden çekildiğini duyurdu.

1 inçlik sensörü ile…

Samsung nx mini aslında aynasız sistem bir fotoğraf makinesi ve lensi değiştirilebilir. Ağız yapısı olarak Samsung nx m kullanıyor. Nx m normla Samsung aynasız fotoğraf makinelerinden daha küçük ve lenslerini adaptör olmadan kullanamıyor. Kendine özgü lensleri var. Sadece birkaç tane olsa da kullanımları çok keyifli. Genellikle kit lens olarak 9-27mm f3.5-5.6 lens ile satılmakta. Bunun haricinde 17mm f1.8 ve 9mm f3.5 lensleri mevcut. Başkada lensi yok. Adaptör ile diğer nx  lensleri kullanabildiğimizi tekrarlayayım.

Lensleri de kendisi gibi mini…

Samsung NX Mini Pil Kapasitesi

Fiziki olarak ben bu makineden daha ufak fotoğraf makinesi ne duydum ne gördüm. Rakibi olan Nikon1 bu ebatlara inememişti. Hele bu kadar hafif olması çok ama çok şaşırtıcı. Gerçi Samsung’un diğer aynasız modelleri de rakiplerinden çok daha hafiftiler. 11 cm genişlik 6.2 cm yükseklik ve sadece 2.25 cm kalınlığa sahip. Pilsiz 158gr ve pil ile 196gr oluyor. Cep telefonu ile aynı ölçümler neredeyse. Fakat fotoğraf kalitesi telefonlardan çok çok iyi.

Enteresandır, incecik 2330mah pili ile yaklaşık 650 kare fotoğraf çekebiliyor. Bu sayı Sony’nin yeni teknolojisi a7m3 teki rekoruna çok yakın. A7m3 710 fotoğraf çekiyor. Nx mini 650 kare ile kayda değer bir sayı yakalamış doğrusu. Bundaki en önemli faktör sensör boyutunun küçüklüğü ve elektronik bir vizörün olmayışı. Birde normal kullanımda 650 rakamını göremedim maalesef. Ortalama 550 civarı diyebilirim. Fakat farklı form sitelerinde okuduğum kadarı ile 900 rahat görenler de varmış.sayıdaki bu farklılık lens çeşidi ile çok alakalıymış. Şarjından bahsetmişken şarj aleti yerine normal usb multi (mikro usb ) telefon şarj aleti kullanabiliyorsunuz. Bu da çok büyük avantaj sağlıyor. Şarj etme konusunu kafaya takmıyorsunuz. Powerbank’le bile şarj oluyor. Daha da güzel tarafı diğer Samsung makineler gibi şarj olurken çekim yapmaya devam edebiliyorsunuz. Samsung ’un en büyük artılarından biri…

Wifi ile telefonunuza bağlanarak eğlenceli fotoğraflar çekebilirsiniz.

Samsung NX Mini uzaktan bağıntı: WİFİ -NFC

Samsung nx mini üzerinde nfc ve wifi de mevcut. Bu sayede uzaktan bir sürü erişim hizmeti alabiliyorsunuz. Wifi ile telefona-tablete bağlanarak uzaktan kumanda edebilir fotoğraflarınızı indirebiliyor, uzaktan fotoğraf çekebiliyorsunuz. Ayrıca çekilen fotoğrafları paylaşmak da çok kolay. Direk facebook yada sosyal medya kanallarından kolayca online ortama taşıyabilirsiniz. E-mail gönderebilir veya buluta taşıyabilirsiniz.

Siz yokken bile bebeğinizi gözetler ve ağladığında uyarı verir…

Diğer bir wifi kullanım alanı ise baby monitör. Baby Monitör ile Bebeğinizi sürekli gözetim altında tutabilirsiniz. En güzel tarafı da bebeğiniz uyanıp ağladığında cep telefonuna bildirim gelmesi. Unutmadan söyleyim; Samsung nx miniyi telefondan kontrol edebilmek için Samsung Smart Camera  uygulamasını indirip kurmanız gerekiyor. Bağlanmak ilk etapta biraz karışık olsa da bir kez kayıt ettiniz mi kolaylaşıyor.

Samsung NX Mini İso Performansına gelecek olursak;

160-12800 İSO arasında değer alıyor. Grenleşme miktarı 2.7x çarpanlı sensöre göre gerçekten çok iyi. En azından 5 stopa kadar kullanılabilir. Sonraki değerlerde de iyi olduğunu söyleyebilirim. Arttırılmış isi ile 100-25600 arasında değer alıyor. RAW çektiğinizde greni daha üst seviyede kurtarabiliyorsunuz.

Ekran Özellikleri

En kullanışlı taraflarından biri de 3’’ lik ekranı. Dokunmatik olmasının yanı sıra 180 derece dönüyor olması hem vloger-youTuber hem de selfi çekilmeyi sevenler için büyük avantaj. Dokunmatiği sayesinde hızlıca netleme yapabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Çözünürlüğü 461k yerine 921k falan olsaymış tadından yenmezmiş ; o kadar kusur kadı kızında da olurmuş dimi.

180 derece dönebilen 3 inçlik dokunmatik ekranını kullanması hem kolay hem de çok zevkli

 NX Mini’de Elektronik Perde: 1/16000 sn

Boyundan büyük başardığı şeylerden birisi de perde hızı. Elektronik perde ile 1/16000 sn kadar çıkabilmekte. Yeterli ışık koşulları altında roketi bile duruyormuş gibi çekebilirsiniz. Maşallah Samsung nx minimize.

Samsung nx mini ile 1/16000 sn gibi hıza çıkarak her anı dondurabilirsiniz.

Samsung NX Mini Flaş ve Video

Üzerinde basit bir flaş barındırıyor. Zor zamanlarda iş görür. Profesyonel işler beklememeli. Fakat kutusundan harici flaş da çıkıyor. Harici dediysem öyle hss veya ttl destekli falan değil. Dahili flaştan biraz daha iyi. Kıtlıkta gidecek cinsten…

samsung nx mini ön yüzden görünüşü

Gelelim video performansına. Full hd çözünürlükte saniyede 30 kare videolar çekebilirsiniz. Kalitesi gayet iyi. 0,5x yavaşlatılmış  ve 20x hızlandırılmış videolarda çekmek mümkün.

Samsung NX Mini Seri Çekim Hızı ve Netleme Noktaları

Seri çekim hızı saniyede tam çözünürlükte fotoğraflar ile 6 kare kadar. Canikon orta segment makinelerin 6-8 fps olduğuna varsayarsak saniyede 6 kare hiç de fena değil. Fakat yaklaşık 25 jpeg kadar sonra buffer doluyor. Devamında bu 6 fps 3-2 fps ye kadar düşüyor. Raw da çekim kapasitesi daha hızlı doluyor hali ile.

Samsung nx minide 35 adet otomatik netleme noktası mevcut. Nesne işleme ya da yüze netleme gibi fonksiyonlarda stabil çalışıyor. Çok hızlı nesneleri kaçırabiliyor fakat gündelik kullanım için nesne takibi de iyi. Dokunmatik ekranı ile dokunduğunuz bölgeye netleme yapabiliyorsunuz ve dokun çek özelliği açık ise ekrana dokunarak da fotoğraf çekebilirsiniz. 9mm lensi ile 325 dakika video çekilebildiği gelen notlar arasında.

samsung nx mini ve üste 180 derce açılan ekranı

NX Mini İle Keyifli ve Kolay Selfie

Samsung nx mini de selfi de wefie de  çekmek de çok kolay. 180 derece dönebilen ekranda kendinizi görebilir ve pozunuzu verebilirisiniz. Arkadaşlarınız ile wefie çekilebilirsiniz (wefie birlikte yapılan selfilere takılan isimdir). Fotoğrafı çekmek çok daha kolay. Göz kırpmanız yeterli. Göz kırpılmasını otomatik algılıyor ve geri sayım ile çekim yapıyor. Ayrıca yüzünüzü makineye tanıtırsanız gülüşünüzü de algılıyor ve güldüğünüzde de selfi çekebiliyor. Aynı zamanda vloger ile uğraşan arkadaşlarda çok profesyonel düşünmüyorlarsa nx mini ile videolarını çekebilirler.

Samsung NX Mini ile selfi yada wefie çekmek çok kolay. Göz kırpmanız yada gülümsemeniz yeterli…

Samsung NX Mini Fiyatı

Yurt içinde 9-27mm lensi ile yaklaşık 1200 tl ve 9mm lensi ile 1000tl fiyat ile görücüye çıkmıştı. Enteresandır geçen yaz gelen zamlar bu makineye uğramamış ve hala sıfırını bu fiyatlara Vatan veya Teknosa gibi teknoloji marketlerinde bulabilirsiniz. 2. Elini 600-800 arası letgo veya sahibinden gibi 2. El platformlarında bulabilirsiniz. Bu özelliklere göre bu fiyatlar çok iyi. Zaten Samsung’un diğer modelleri de ülkemizde kalitelerinin çok altında fiyatlara satılıyor. Yurt dışında hala 400-500 dolar civarında satılmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu