Fotoğraf Makinesi Çekim Sayısı Nasıl Öğrenilir? Nikon Shutter Öğrenme

Sayısını öğrenmek kadar, ismini de öğrenmek karmaşık bir durum: Kimi çekim sayısı diyor; kimi perde sayısı, kimisi deklanşör sayısı, kimisi ise shutter sayısı diyor. Shutter count diyenlerde yok değil.  ‘Şatır’ de denilebiliyor bazı bölgelerimizde. Ben de bu makalemde shutter sayısını  (perde sayısı – çekim sayısı) ele aldım. Yazımın ilk bölümü, genel olarak fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme üzerine olacak. İkinci bölümde ise Nikon shutter sayısını öğrenmek üzerine olacak. Korkmayın shutter öğrenme o kadar da zor bir iş değil. Her tür  fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme yöntemlerini aşağıda detaylıca açıklamaya çalıştım.

Perde sayısı- Çekim sayısı Nedir?

Perde sayısından kastetmek istediğimiz olay, bir fotoğraf makinesinin üretiminden sonra o ana kadar kaç fotoğraf çektiğidir. ‘Aman canım kaç fotoğraf çekerse çeksin bize ne?’ de diyebilirsiniz. Kimimiz için gerçekten hiçbir şey ifade etmese de bazılarımız için fotoğraf makinesinden daha değerli durumda. Otomatik, manuel ve online olarak shutter sayısı öğrenme yöntemleri yazımın devamında.

Elektronik bir Fotoğraf makinesi perdesi

Çekim- Shutter sayısı nedir ve neden çekim sayısını önemseriz?

Soruların cevabı için bir benzetim yapmakta fayda var. Fotoğraf makinelerinin çekim sayıları tıpkı bir arabanın kilometre sayısına benzetebiliriz. Nasıl ki aşırı km yapmış arabaların motor başta olmak üzere yenilenmeleri gerekir; perde sayısı fazla olan makinelerinde başta perdeleri olmak üzere bazı aksamının yenilenmeleri gerekebilir. Bir nevi perde ömürleri biter.

Shutter sayısı kaç olmalıdır?

Ömür için net bir sayı vermek de doğru olmaz. Çünkü makineler imal edilirken farklı sayılarda fotoğraf çekebilecek şekilde üretilirler. Örneğin bir Nikon D5 profesyonel seri  makinenin teorikteki perde ömrü 500 bindir. Aynı şekilde Nikon D3000 fotoğraf makinesinin teorikteki ömrü ise 100, Canon 600D’nin ise 150 bindir. Bahsi geçen rakamlar teorikteki ömürleri. Aslına bakılırsa birçok fotoğraf makinesi kendisine biçilen perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliyor. Geçenler de bir ikinci el ilan sitesinde Canon 1DX nin 620 bin perde sayısında bir ilan görmüştüm. Bu sayıya nasıl çıkılmış ayrı bir yazı konusu; fakat görüldüğü gibi makineye güzel bakılırsa perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliriz.

Shutter ömrü biterse ne olur?

Cevap: Hiçbir şey olmaz. Perdeyi değiştirip çekime devam edebilirsiniz. Perde fiyatları çok pahalı da değil. Yani dert dert edilecek kadar büyük bir olay değil bu iş.

Anlaşıldığı üzere shutter sayısı özellikle ikinci el fotoğraf makinesi alımlarında çokça sorgulanan bir kavram. Alıcılar sahip olmak istedikleri fotoğraf makinesinin kaç çekimde olduğunu bilmek isterler. Dolayısı ile bu sayıya göre alım- satım yaparlar veya fiyat biçerler. Önemli bir kıstas olduğundan dolayı yazımın ilerleyen paragraflarında güncel birçok fotoğraf makinesi markasının çekim sayılarına nasıl bakılacağını anlatacağım.

Bir Sitem:

Kullanıcılar perde sayısına bu kadar değer verirken, üreticiler niçin bu bilgiyi ‘exif bilgisi‘ne niçin gömmezler?  Bu sorunun bir cevabını bulamadım maalesef. Yani insanlara boş yere zahmet çıkarmanın ne gibi bir esprisi oluyor anlamıyorum. Hâlbuki fotoğrafla alakalı her bilgi exif’e gömülebiliyor. Aslına bakılırsa bazı üreticiler bu konuda artık bir atılım yapıyor. Menülerinde çekim sayısını görebileceğiniz modeller var. Deveye bale yaptırmaktan zor olsa da…

Nikon Shutter Sayısı Öğrenme:

Nikon shutter sayısı öğrenmenin 2 yöntemi vardır.

Online Olarak Nikon Shutter Sayısını  Öğrenme

Kullanıcıların Nikon çekim sayısını öğrenmek için ilk tercih ettikleri yöntem online öğrenme yoludur. Bu yöntem kullanım olarak çok basit ve internete bağlanabilecek herhangi bir cihazla kolaylıkla gerçekleşmektedir. Bilgisayar, tablet veya telefondan Nikon shutter öğrenme bu yöntemle çok basittir. Nikon çekim sayısı öğrenme için belli başlı siteler vardır. Bu sitelerden bazılarını aşağıda yazdım ve link verdim. Linki (renkli yazıyı) tıkladığınızda karşınıza çıkan sitede yükle kısmından çektiğiniz fotoğrafı cihazınızdan bulup tamam diyorsunuz. Sonra da yükle düğmesine basıyorsunuz ve birkaç saniye sonra size kameranızın kaç çekimde olduğunu gösteriyor. İşte bu kadar basit.

Özellikle Nikon modeller için kullanışlı olan internet sitelerinin başında www.camerashuttercount.com  gelir.  www.shuttercounter.com  ise 2. alternatif sitedir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde Nikon fotoğraf makinesi ile çekilmiş son fotoğrafı bu siteye yüklerseniz bir iki dk içinde size makinenizin kaç çekimde olduğunu gösterecektir. Shutter sayısı öğrenme Nikon için çok basittir.

Online yöntemlerde vermiş olduğum siteler her modeli desteklemeyebilir. Eğer bir linkte aradığınız Nikon modeli için çekim sayısını göremiyorsanız diğer siteleri deneyebilirsiniz. Hala bulamazsanız aşağıdaki yönteme başvurabilirsiniz.

Aynalı ya da Aynasız Nikon Shutter Öğrenme

Nikon Perde Sayısını Program Kurarak öğrenme:

Özellikle Nikon ve Pentax modelleri için daha kullanışlı olduğu iddia edilen ilk program PhotoMe. Programı kendi sitesinden indirip kuruyoruz. Zaten Türkçe desteği de var. Dosya aç diyerek fotoğrafımızı açıyoruz ve tüm bilgiler farklı başlıklar altında önümüze geliyor. Buraya kadar yazdıklarım çok kolay olan kısmı. Zira zor kısmı çekim sayısını bulmak da. İlk kurduğumda kim bilir kaç dakika aval aval bakmışımdır ekrana. Ben sizi yormayacak şekilde buraya yazayım. Manufacturers notes başlığında epey alt satırlarda bir yerde shutter count’ yazıyor. Ahanda o sayı sizin perde sayınız. Bu program tüm fotoğrafların exif bilgilerini gösteriyor fakat desteklemediği marka ve modellerin perde sayılarını göstermiyor. Çekim sayısını Nikon ve Pentaxın modellerinde gösteriyor. Bazı Canon modellerinin de gösterdiği rivayet edilse de benim denediğim hiç bir Canon modelinin çekim sayısını göstermedi.

Nikon için üretilen diğer bir program da Camera Digital Exif İnfo. İndirerek kuruyor ve fotoğrafı seçiyoruz. Diğer programlara benzer şekilde çekim sayısını gösteriyor. Yukarıda yazdığım bazı programlardaki gibi çekim sayısını bulmak zor değil, hemen karşınızda beliriveriyor zaten.

Yine güzel alternatif programlardan birisi de PİE adlı fotoğraf görüntüleme programıdır. Programın kurulumu için internetten https://www.picmeta.com/products/picture-information-extractor.htm sitesine girip Picture Information Extractor (kısaca PIE) resim görüntüleyicisini indirerek ve fotoğraflarınızı bu programla açarak kolayca çekim sayısını öğrenebiliyorsunuz. açılan sayfanın sağ kısmında exif datası altında shutter count veya image count kısmı ile gösterilen sayıdır.

Nikon’un bazı modelli için Opanda Exif adlı program da shutter count göstermektedir.

Diğer Marka Kameraların Shutter Sayısını Öğrenme

Nikon harici bir markanın Çekim sayısını öğrenmek için üzerini tıklayabilirsiniz.

Nikon Çekim sayısı Öğrenme

Advertisements

Canon Çekim Sayısı Öğrenme

Sony Çekim Sayısı Öğrenme

Fujifilm Çekim Sayısı Öğrenme

Olympus Çekim Sayısı Öğrenme

Samsung Çekim sayısı Öğrenme

Telefondan-Tabletten Shutter Öğrenme:

***Günümüz mobil dünyasında da fotoğraf makinelerin çekim sayılarını öğrenmeniz çok kolay özellikle Android sistemde çok fazla uygulama var. Google play de shutter count şeklinde ararsanız reyting sayılarına göre birini seçip kurabilirsiniz. Denediğim birçok program çalışıyor. Online olarak fotoğraf yükleme ile çalışıyorlar ve bunun için de telefonunuzda kamera ile çekilmiş bir fotoğraf olması gerekiyor.

Tüm marka-modeller için son 2 yöntem:

++ Tüm marka ve modeller için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri fotoğrafın adına bakmaktır. Fotoğraflar genelde 10.000 lik olarak klasörlenir. Klasör ve fotoğraf numarası size net olmasa da bir fikir verebilir.

++ Çekim sayısını görebilmenin en garanti yöntemini son paragrafa bırakıyorum. Biraz zahmetli ve masraflı olsa da kesin çözüm gibi görünüyor. Yetkili servise sormak. 🙂

Küçük Bir Rica:

Değerli okuyucular; yukarıdaki yazı ihtiyacı olanlara bir nebze olsun yol gösterebilmek için klavyeye alınmıştır. Eksik ya da yanlış bir bilgi görmeniz durumunda lütfen yorum kısmından bilgilendirin. ilave olarak yukarıda bahsi geçen metotlardan başka bir yol biliyorsunuz lütfen yorum kısmından ekleyerek okuyuculara yardımcı olun. İlginiz için teşekkür ederiz.

Yazı bitti 🙂 Işığınız kaliteli olsun.

2 thoughts on “Fotoğraf Makinesi Çekim Sayısı Nasıl Öğrenilir? Nikon Shutter Öğrenme

 • 3 Şubat 2023 tarihinde, saat 11:41
  Permalink

  Emekli olmama az kaldığı için araştırma yapıyorum. Bilgi alabileceğim oldukça detaylı çalışmalarınız var. Bir amatör için önereceğiniz başlangıç seviyesi makine nedir? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • 4 Şubat 2023 tarihinde, saat 00:22
   Permalink

   Levent bey merhabalar. Kamera işi için artık bütçe eskisinden daha önemli hale geldi maalesef. Yeterli bütçenizin olduğunu varsayarak birkaç model önereceğim. sony a6000 veya nex6- nex7 – fujifilm xt10, xe serisi xa serisi xm serisi. canon 600d- 650d, nikon d5100- d5200- d5300 vs…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir