Fotoğraf Makinesi Çekim Sayısı Nasıl Öğrenilir? Fujifilm Shutter Öğrenme

Sayısını öğrenmek kadar, ismini de öğrenmek karmaşık bir durum: Kimi çekim sayısı diyor; kimi perde sayısı, kimisi deklanşör sayısı, kimisi ise shutter sayısı diyor. Shutter count diyenlerde yok değil. Ben de bu makalemde shutter sayısını  (perde sayısı – çekim sayısı) ele aldım. Yazımın ilk bölümü, genel olarak fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme üzerine olacak. İkinci bölümde ise Fujifilm shutter sayısını öğrenmek üzerine olacak. Korkmayın shutter öğrenme o kadar da zor bir iş değil. Her tür  fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme yöntemlerini aşağıda detaylıca açıklamaya çalıştım. Buyurun fuji shutter öğrenmeye:

Perde sayısı- Çekim sayısı Nedir?

Perde sayısından kastetmek istediğimiz olay, bir fotoğraf makinesinin üretiminden sonra o ana kadar kaç fotoğraf çektiğidir. ‘Aman canım kaç fotoğraf çekerse çeksin bize ne?’ de diyebilirsiniz. Kimimiz için gerçekten hiçbir şey ifade etmese de bazılarımız için fotoğraf makinesinden daha değerli durumda. Otomatik, manuel ve online olarak shutter sayısı öğrenme yöntemleri yazımın devamında.

Elektronik bir Fotoğraf makinesi perdesi

Çekim – Shutter sayısı nedir ve neden çekim sayısını önemseriz?

Soruların cevabı için bir benzetim yapmakta fayda var. Fotoğraf makinelerinin çekim sayıları tıpkı bir arabanın kilometre sayısına benzetebiliriz. Nasıl ki aşırı km yapmış arabaların motor başta olmak üzere yenilenmeleri gerekir; perde sayısı fazla olan makinelerinde başta perdeleri olmak üzere bazı aksamının yenilenmeleri gerekebilir. Bir nevi perde ömürleri biter.

Shutter sayısı kaç olmalı?

Ömür için net bir sayı vermek de doğru olmaz. Çünkü makineler imal edilirken farklı sayılarda fotoğraf çekebilecek şekilde üretilirler. Örneğin bir Nikon D5 profesyonel seri  makinenin teorikteki perde ömrü 500 bindir. Aynı şekilde Nikon D3000 fotoğraf makinesinin teorikteki ömrü ise 100, Canon 600D’nin ise 150 bindir. Bahsi geçen rakamlar teorikteki ömürleri. Aslına bakılırsa birçok fotoğraf makinesi kendisine biçilen perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliyor. Geçenler de bir ikinci el ilan sitesinde Canon 1DX nin 620 bin perde sayısında bir ilan görmüştüm. Bu sayıya nasıl çıkılmış ayrı bir yazı konusu; fakat görüldüğü gibi makineye güzel bakılırsa perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliriz. Yani çekim sayısı kaç olmalı gibi şeyler düşünmeye gerek de yok…

Shutter ömrü biterse ne olur?

Cevap: Hiçbir şey olmaz. Perdeyi değiştirip çekime devam edebilirsiniz. Perde fiyatları çok pahalı da değil. Yani dert dert edilecek kadar büyük bir olay değil bu iş.

Anlaşıldığı üzere shutter sayısı özellikle ikinci el fotoğraf makinesi alımlarında çokça sorgulanan bir kavram. Alıcılar sahip olmak istedikleri fotoğraf makinesinin kaç çekimde olduğunu bilmek isterler. Dolayısı ile bu sayıya göre alım- satım yaparlar veya fiyat biçerler. Önemli bir kıstas olduğundan dolayı yazımın ilerleyen paragraflarında güncel birçok fotoğraf makinesi markasının çekim sayılarına nasıl bakılacağını anlatacağım.

Bir Sitem 🙁

Kullanıcılar perde sayısına bu kadar değer verirken, üreticiler niçin bu bilgiyi ‘exif bilgisi‘ne niçin gömmezler?  Bu sorunun bir cevabını bulamadım maalesef. Yani insanlara boş yere zahmet çıkarmanın ne gibi bir esprisi oluyor anlamıyorum. Hâlbuki fotoğrafla alakalı her bilgi exif’e gömülebiliyor. Aslına bakılırsa bazı üreticiler bu konuda artık bir atılım yapıyor. Menülerinde çekim sayısını görebileceğiniz modeller var. Özellikle Fujifilm bu konuda kullanıcıların feryadını duymuşa benziyor. Şimdi Fujifilm fotoğraf makineleri için çekim sayınsın nasıl bulunacağına bakalım.

Fujifilm Shutter Sayısı Öğrenme

Fujifilm Shutter sayısı öğrenme için 2 yöntem var.

1. yöntem: Fujifilm kameralar içim çekim sayısı öğrenmek Canon veya Sony’lerde olduğu kadar kolay değil maalesef. Bazı modellerde kamara bölümünden bakılabiliyor. Kamera üzerinden perde sayısını öğrenmek için kullanıcılar şu adımları izlemeliler.

Ayarlar menüsü –> Kullanıcı ayarları —> Fujifilm shutter count

Bu ayarlar maalesef her model için geçerli değil. Sıkı bir fuji kullanıcısı olmadığım için hangi modellerde var bilemiyorum. Belki yazıyı okuyan arkadaşlardan yardımcı olacak çıkar. Aşağıda yorum bölümüne yazmalarını rica ediyorum. Böylece yardıma ihtiyacı olanalar için birer kapı açabileler.

fujifilm shutter count öğrenme yöntemleri:

2. yöntem: Fijifilm shutter öğrenmenin diğer yolu ise online olarak fotoğraf yüklemekle oluyor. Fakat Fujifilm’de diğer marka kameralar için saydığımız online öğrenme siteleri maalesef geçerli değil.  Fakat araştırmalarıma göre bir yol buldum.  https://www.apotelyt.com/camera-exif/shutter-count-finder .  Bu siteye tıklayarak ve sayfanın ortalarındaki yükle kısmına fotoğraf yükleyerek fuji shutter sayısı nı öğrenebilirler. Edindiğim bilgiye göre maalesef her model için geçerli değil. Bazı Fuji marka kameraların sonuçlarını göstermiyor maalesef. Bu site aynı zamanda Sony, Nikon veya Canon kameraların bazı modellerini de çekim sayısını gösteriyor.

Tüm marka-modeller için son 2 yöntem

++ Tüm marka ve modeller için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri fotoğrafın adına bakmaktır. Fotoğraflar genelde 10.000 lik olarak klasörlenir. Klasör ve fotoğraf numarası size net olmasa da bir fikir verebilir.

++ Çekim sayısını görebilmenin en garanti yöntemini son paragrafa bırakıyorum. Biraz zahmetli ve masraflı olsa da kesin çözüm gibi görünüyor. Yetkili servise sormak. 🙂

Diğer Marka Kameraların Shutter Sayısını Öğrenme

Fujifilm harici bir markanın Çekim sayısını öğrenmek için üzerini tıklayabilirsiniz.

Nikon Çekim sayısı Öğrenme

Canon Çekim Sayısı Öğrenme

Sony Çekim Sayısı Öğrenme

Fujifilm Çekim Sayısı Öğrenme

Olympus Çekim Sayısı Öğrenme

Samsung Çekim sayısı Öğrenme

Küçük Bir Rica:

Değerli okuyucular; yukarıdaki yazı ihtiyacı olanlara bir nebze olsun yol gösterebilmek için klavyeye alınmıştır. Eksik ya da yanlış bir bilgi görmeniz durumunda lütfen yorum kısmından bilgilendirin. İlave olarak yukarıda bahsi geçen metotlardan başka bir yol biliyorsunuz lütfen yorum kısmından ekleyerek okuyuculara yardımcı olun. İlginiz için teşekkür ederiz.

Yazı bitti 🙂 Işığınız kaliteli olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu