Fotoğrafta Kompozisyon Teknikleri 5 : FOTOĞRAFTA ÇİZGİ KULLANIMI

Bu yazımızda fotoğrafta çizgi konusunu ele aldık. Fotoğrafçılıkta çizgilerin önemine değindik.

Özellikle baştan belirtmek isterim ki Fotoğrafta kompozisyon kuralları dediğimiz maddeler aslında keskin kurallardan oluşmaz. Kuralları ezdiğimizde bir yaptırım vardır fakat burada bahsedeceklerimiz tam olarak öyle değil. Fotoğrafçılıktaki kuralların bir yaptırımı yoktur; ancak uygulandığında kompozisyona estetik ve potansiyel katacaklardır. Fotoğrafta kurallar olmazsa olmaz değildir. Asıl amacımız fotoğrafın daha estetik, daha güzel ve anlatımının daha güçlü olmasını sağlamaktır. İçerdiği anlamı genişletmek, görülmesini hissettirmek gibi yarımcı amaçları da olacaktır muhakkak bu Kurallar bütününün. Birazdan bahsi geçecek kurallara dikkat ede ede artık fotoğraf sanatında da kurallara uymamanın ne kadar etkili olacağının farkına da varacağız çoook uzun zaman sonra…

Dolayısı ile yukarıdaki açıklamalarımdan sonra Makaleye Fotoğrafta Kompozisyon Kuralları demekten ziyade Fotoğrafta Kompozisyon Teknikleri şeklinde ifade etmek daha mantıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Fotoğrafta Kompozisyon Nedir:

Fotoğrafta kompozisyonun tanımını Prof. Sabit KALFAGİL Hoca’nın tanımı ile yapayım: ‘’Fotoğrafın dilini oluşturan tüm anlatım ögelerinin, belli bir çerçeve içinde, anlatımı etkili kılacak, izleyicinin duygu ve düşünceleri ile anlatılanı paylaşmasını sağlayacak doğrultuda düzenlenmesidir’’  diyerek bana söz hakkı bırakmamaktadır.

Fotoğrafa iki çeşit kompozisyon vardır.

Günlük hayatta fotoğraf içinde kullanılabilecek çok sayıda ÇİZGi örneği vardır. Bu örnekte yol ve yol çizgileri fotoğrafta çizgi kullanımına güzel bir örnektir.

1.Kapalı kompozisyon: konunu tüm öğeleri ile birlikte, fazlalıklardan ayıklanmış olarak çerçeve kenarlarından boşluk payı bırakılarak bitirildiği düzenlemedir. Herhangi bir hareket kadrajlanarak çerçeve ile kesilemez, dışarı doğru hareket devam ettirilemez. 2.Açık kompozisyon: ana konu çerçevede kalan ve fakat bazı öğeleri çerçeve ile kesilen, konunun devamı izleniciye bırakılmış kompozisyonlardır. Çerçevede sınırlı olsa da anlam bütünlüğünde zengindir. Fotoğraf kompozisyon kuralları epey su götürecek bir konu olduğu için kısım kısım inceliyorum.

Fotoğrafta Kompozisyon Teknikleri 5 : Fotoğrafta Çizgi Kullanımı 

Fotoğrafın normal hali. Çizgiler aslında rahatlıkla hissedilebilir. Fotoğrafta çizgi kompozisyonu nu kullanmak çok kolaydır. az aşağı bakın…

Fotoğrafta belki de olmazsa olmaz denilebilecek kompozisyonlardan biridir çizgiler. Gelişi güzel olabileceği gibi belli bir kurala göre de dizilebilirler. Bir şerit de çizgi olabileceği gibi cisimlerin kontur hatları da çizili olarak isimlendirilebilir.  Şunu da belirtmeden edemeyeceğim çizginin illaki matematikteki düz çizgi gibi olmasına da gerek yoktur. Hat olarak belli belirsiz ortaya çıkabilecek birçok şeyi çizgi olarak sayabiliriz fotoğrafta. Aşağıda birkaç örneğini göreceksiniz.

Gözler zihinsel olarak çizgileri ve gittikleri yerleri takip ederler.

Fotoğrafta çizgiler üç türlü kullanılır.

 

1. Yatay- düşey çizgiler:

Bu tarz çizgiler belli bir harmoni şeklinde olursa fotoğrafa ahenk katar. Canlılıktan ziyade durağanlığa yakınlaştırır. Güçlü karakter olarak dışa vurur. Özellikle yatay sakinlik ve dinginlik belirtirken dikey hatlar da güç olarak algılanır. Yine fotoğrafta kompozisyonu veya kadrajı ikiye bölmek için doğal dikey çizgilerden yardım alınabilir.

Fotoğrafta yatay ve dikey çizgiler, dinginlik ve sakinlik katar. Yukarıda denizin yatay yüzey çizgisi ve dikey boruların üzerindeki yatay ekleme hepsi bir sakinlik hissettirir.

2. Diyagonal ya da çapraz çizgiler:

Fotoğrafta çizgiler bazen ayan bayan görülemez. Fotoğrafın dengesi ile baktığımızda ancak görebiliriz. Bu fotoğraftaki çizgi kullanımı az aşağıda ortaya çıkarılmıştır. Çapraz çizgiler fotoğrafta neşe ve aktiviteyi çağrıştırır.

Diyagonal çizgilerin birkaç kullanım ve dışa vurum fonksiyonu vardır. Öncelikle çapraz çizgiler gözü – zihni yönlendirmek için kullanılır. Fotoğrafta bakılmasını arzu ettiğiniz objeyi yatay çizgilerle desteklerseniz harika kompozisyonlar ortaya çıkabilir. Diğer bir kullanım fonksiyonu ise fotoğrafı durağanlıktan çıkarmak yani canlandırmaktır. Diyagonal hatlarda dinamik bir his vardır. Fotoğraf daha canlıdır.  Dinamizm fazlası ile hissedilebilir.

Arka planda gelişen diyagonal yani çapraz çizgiler hem birbirine paralel hem de birbirini kesecek şekilde konumlanmıştır. Ön plandaki kuru ağaç dallarında ise S çizgileri yer almaktadır.

Çapraz çizgileri anlatırken dik üçgenlerden bahsetmesek olmazdı. Aşağıdaki dik üçgendeki gibi çapraz bir bir tam çizgi onu dik kesecek ikinci bir çapraz yarım çizgi ile desteklenilerek oluşturulur. Böylece fotoğraf daha da estetik hale getirilebilir.

3.Fotoğrafta S çizgileri:

3.maddede inceleyeceğimiz çizgiler düz değil kıvrımlıdır. Özellikle s harfine benzer. Perspektif ile birlikte kullanılırsa fotoğrafta izleyiciyi büyüleyebilir. Doğal olabildiği gibi bazen de yapay olarak karşımıza çıkabilir. Fotoğrafa ayrı bir hava katar; gizem ve sonucu mistik bir hale dönüşür fotoğraf.

Bu örnekte açıkladığımız 3 farklı çizgi stili de kullanılmıştır. bakalım bulabilecek misiniz?

Fotoğrafta Diğer Kompozisyon Ögeleri İçin Lütfen Üzerini Tıklayın

 1. Fotoğrafta Sadelik
 2. Fotoğrafta Ritim
 3. Fotoğrafta Doku
 4. Fotoğrafta üçler Kuralı (1/3 Kuralı)
 5. Fotoğrafta Çizgi Kullanımı
 6. Fotoğrafta Çerçeve Kullanımı
 7. Fotoğrafta Bakış Boşluğu
 8. Fotoğrafta Denge
 9. Fotoğrafta Altın Oran Kullanımı
 10. Fotoğrafta Simetri
 11. Fotoğrafta Kontrast
 12. Fotoğrafta Hareket Hissi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu