Fotoğraf Makinesi Çekim Sayısı Nasıl Öğrenilir? SONY Shutter Öğrenme

Sayısını öğrenmek kadar, ismini de öğrenmek karmaşık bir durum: Kimi çekim sayısı diyor; kimi perde sayısı, kimisi deklanşör sayısı, kimisi ise shutter sayısı diyor. Shutter count diyenlerde yok değil. Ben de bu makalemde shutter sayısını  (perde sayısı – çekim sayısı) ele aldım. Yazımın ilk bölümü, genel olarak fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme üzerine olacak. İkinci bölümde ise Sony shutter sayısını öğrenmek üzerine olacak. Korkmayın shutter öğrenme o kadar da zor bir iş değil. Her tür  fotoğraf makinesi shutter sayısı öğrenme yöntemlerini aşağıda detaylıca açıklamaya çalıştım.

Perde sayısı- Çekim sayısı Nedir?

Perde sayısından kastetmek istediğimiz olay, bir fotoğraf makinesinin üretiminden sonra o ana kadar kaç fotoğraf çektiğidir. ‘Aman canım kaç fotoğraf çekerse çeksin bize ne?’ de diyebilirsiniz. Kimimiz için gerçekten hiçbir şey ifade etmese de bazılarımız için fotoğraf makinesinden daha değerli durumda. Otomatik, manuel ve online olarak shutter sayısı öğrenme yöntemleri yazımın devamında.

Elektronik bir Fotoğraf makinesi perdesi

Çekim – Shutter sayısı nedir ve neden çekim sayısını önemseriz?

Soruların cevabı için bir benzetim yapmakta fayda var. Fotoğraf makinelerinin çekim sayıları tıpkı bir arabanın kilometre sayısına benzetebiliriz. Nasıl ki aşırı km yapmış arabaların motor başta olmak üzere yenilenmeleri gerekir; perde sayısı fazla olan makinelerinde başta perdeleri olmak üzere bazı aksamının yenilenmeleri gerekebilir. Bir nevi perde ömürleri biter.

Shutter sayısı kaç olmalıdır?

Ömür için net bir sayı vermek de doğru olmaz. Çünkü makineler imal edilirken farklı sayılarda fotoğraf çekebilecek şekilde üretilirler. Örneğin bir Nikon D5 profesyonel seri  makinenin teorikteki perde ömrü 500 bindir. Aynı şekilde Nikon D3000 fotoğraf makinesinin teorikteki ömrü ise 100, Canon 600D’nin ise 150 bindir. Bahsi geçen rakamlar teorikteki ömürleri. Aslına bakılırsa birçok fotoğraf makinesi kendisine biçilen perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliyor. Geçenler de bir ikinci el ilan sitesinde Canon 1DX nin 620 bin perde sayısında bir ilan görmüştüm. Bu sayıya nasıl çıkılmış ayrı bir yazı konusu; fakat görüldüğü gibi makineye güzel bakılırsa perde ömrünü rahatlıkla uzatabiliriz.

Shutter ömrü biterse ne olur?

Cevap: Hiçbir şey olmaz. Perdeyi değiştirip çekime devam edebilirsiniz. Perde fiyatları çok pahalı da değil. Yani dert dert edilecek kadar büyük bir olay değil bu iş.

Anlaşıldığı üzere shutter sayısı özellikle ikinci el fotoğraf makinesi alımlarında çokça sorgulanan bir kavram. Alıcılar sahip olmak istedikleri fotoğraf makinesinin kaç çekimde olduğunu bilmek isterler. Dolayısı ile bu sayıya göre alım- satım yaparlar veya fiyat biçerler. Önemli bir kıstas olduğundan dolayı yazımın ilerleyen paragraflarında güncel birçok fotoğraf makinesi markasının çekim sayılarına nasıl bakılacağını anlatacağım.

Bir Sitem:

Kullanıcılar perde sayısına bu kadar değer verirken, üreticiler niçin bu bilgiyi ‘exif bilgisi‘ne niçin gömmezler?  Bu sorunun bir cevabını bulamadım maalesef. Yani insanlara boş yere zahmet çıkarmanın ne gibi bir esprisi oluyor anlamıyorum. Hâlbuki fotoğrafla alakalı her bilgi exif’e gömülebiliyor. Aslına bakılırsa bazı üreticiler bu konuda artık bir atılım yapıyor. Menülerinde çekim sayısını görebileceğiniz modeller var. Deveye bale yaptırmaktan zor olsa da…

Sony Shutter Sayısı Öğrenme:

Sony için de birkaç farklı yöntemden söz etmek mümkündür.

1. Online Olarak Sony Shutter Sayısı Öğrenme

Bazı internet siteleri ise sadece belli markalarınkini gösteriyor. Örneğin https://shuttertool.com/ sadece Sony markasını gösteriyor. Bu siteye yükleyeceğiniz fotoğraf ile Sony marka kameraların perde sayısını öğrenebilirsiniz. Fakat şunu da belirtmeliyim ki; Sony yetkililerine göre bu site sahih değil. Lakin bazı titiz kullanıcılar ise değerlerin doğruluğuna çok inanıyor.  Geçenlerde Sony yetkilileri tarafında yayınlana bir videoda bu sitenin sonuçlarının kendi sonuçları ile çok çok yakın olduğunu doğruladılar. a6000, nex ve a7 serilerinde çok yakın sonuçlar çıkmış. Aradaki sapma farkının da fabrikada denemelerden kaynaklandığı vs bahsediliyordu. Yine de güvenmiyorsanız tercih size kalmış artık.

Yine online olarak  www.camerashuttercount.com  sitesi az yakarıda bahsettiğim gibi birçok Sony modelin çekim sayısını vermektedir.

2. Program Kurarak Sony Çekim Sayısı Öğrenme:

Sony alfa shutter count öğrenmek için internetten https://www.picmeta.com/products/picture-information-extractor.htm sitesine girip Picture Information Extractor (kısaca PIE) resim görüntüleyicisini indirerek ve fotoğraflarınızı bu programla açarak kolayca çekim sayısını öğrenebiliyorsunuz. Aşağıda fotoğrafta göstermeye çalıştım. Yeni  versiyonlarında  shutter  count  kısmında  görüntüleniyor.  Ve  Nikon-Canon  için  de  çekim  sayısını  gösteriyor.

Aynı şekilde Opanda Exif programı da shutter sayısını sorgulayabileceğiniz programlardan. Çok açıklamaya gerek yok; yazdıklarıma çok benzer yöntemlerle sonuca ulaşılabiliniyor. Yukarıda yazdığım program ve internet sayfalarını arama motorlarından aratarak bulabilirsiniz. Sonrasını yukarıda zaten.

Yukarıda bahsettiğim PİE fotoğraf görüntüleme aracı ile sadece Sony değil, Nikon gibi daha yaygın markaların da çekim sayısını öğrenebilirsiniz. Elimde her marka makine olmadığı için hepsini deneyemiyorum maalesef. Nikon denedim oldu; Canon ve Samsung denedim olmadı. Bazılarında shutter count kısmına bazı markalarda ise image count başlığında çıkıyor. Dikkatlice incelemek lazım. Birçok yöntemden kullanışlı olduğunu düşünüyorum. jpeg veya raw format fark etmiyor.

Diğer Marka Kameraların Shutter Sayısını Öğrenme

Sony harici bir markanın Çekim sayısını öğrenmek için üzerini tıklayabilirsiniz.

Nikon Çekim sayısı Öğrenme

Canon Çekim Sayısı Öğrenme

Sony Çekim Sayısı Öğrenme

Advertisements

Fujifilm Çekim Sayısı Öğrenme

Olympus Çekim Sayısı Öğrenme

Samsung Çekim sayısı Öğrenme

Telefondan-Tabletten Shutter Öğrenme

***Günümüz mobil dünyasında da fotoğraf makinelerin çekim sayılarını öğrenmeniz çok kolay özellikle Android sistemde çok fazla uygulama var. Google play de shutter count şeklinde ararsanız reyting sayılarına göre birini seçip kurabilirsiniz. Denediğim birçok program çalışıyor. Online olarak fotoğraf yükleme ile çalışıyorlar ve bunun için de telefonunuzda kamera ile çekilmiş bir fotoğraf olması gerekiyor.

Tüm marka-modeller için son 2 yöntem

++ Tüm marka ve modeller için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri fotoğrafın adına bakmaktır. Fotoğraflar genelde 10.000 lik olarak klasörlenir. Klasör ve fotoğraf numarası size net olmasa da bir fikir verebilir.

++ Çekim sayısını görebilmenin en garanti yöntemini son paragrafa bırakıyorum. Biraz zahmetli ve masraflı olsa da kesin çözüm gibi görünüyor. Yetkili servise sormak. 🙂

Küçük Bir Rica:

Değerli okuyucular; yukarıdaki yazı ihtiyacı olanlara bir nebze olsun yol gösterebilmek için klavyeye alınmıştır. Eksik ya da yanlış bir bilgi görmeniz durumunda lütfen yorum kısmından bilgilendirin. ilave olarak yukarıda bahsi geçen metotlardan başka bir yol biliyorsunuz lütfen yorum kısmından ekleyerek okuyuculara yardımcı olun. İlginiz için teşekkür ederiz.

Yazı bitti 🙂 Işığınız kaliteli olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir