İNTERNET’TEN 2. EL ÜRÜN ALMA REHBERİ

Günümüzde teknolojik ürünlerin büyük bir çoğunluğu ihraç edilmekte. Döviz kurlarındaki artışlar da eklenince ürünü elimize aldığımızda yüklü miktarda para vermiş oluyoruz. Zaman zaman daha uygun fiyata alabilmek için ise ikinci el tercih ediyoruz. İstanbul, Ankara ya da İzmir gibi büyük şehirlerde yaşıyorsak ikinci el ürünleri deneyerek alma şansımız çok daha fazla oluyor ama Anadolu’da küçük bir ilde yaşıyorsak ikinci el nerede ise satılan ortam olmadığından haklı olarak doğrudan İnternet ortamına yöneliyoruz. Dolayısı ile 2. el alışveriş İnternet ortamında kaçınılmaz hale geliyor. Biz de İnternetten 2. el ürün alınır mı, ikinci el alışveriş yaparken nerelere dikkat etmeli, internetten güvenli 2.el alışveriş nasıl yapılır, 2. el fotoğraf makinesi alırken dikkat edilecekler, sahibinden veya letgodan alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusu üzerinde durduk.

İkinci el alışveriş , enflasyonun git gide arttığı günümüzde güzel bir alternatif oluşturmakta. Dolap , Gardrops gibi uygulamalar satıcı ile alıcıyı birleştirip daha güvenilir alışveriş yapılmasını mümkün kılıyor

İnternette sadece cep telefonu, bilgisayar veya kamera gibi teknolojik ürünler değil; kılık kıyafet, kitap, antika gibi çok farklı alanlarda ürünler de satılmakta.  Bizi 2. ele yönlendiren etmenlerin başında fiyat pahalılığı gelse de bir çok sebebi daha ekleyebiliriz. Örneğin piyasada bulunamayacak bir ürün 2. ilan sayfalarında bulunabilir. Ya da üretimi bitmiş birtakım ürünler artık mecburen 2. el olarak satılacaktır.

İnternet’te ‘sahibinden.com‘, dolap ya da ‘letgo‘ tarzı bazı ikinci el satma – alma (ya da alışveriş) yapılan siteler veya ‘facebook‘ gibi uygulamaların 2.el alış-veriş yapılan sayfalarını kullanıcılar yoğun şekilde takip ederler. Aradığı ürünü kriter girerek binlerce ürün arasından kolayca seçebilirler. Buralarda ürünler 1/3-1/2-bazen de 2/3 fiyatına kadar satılabilmekte. Satan kişinin inisiyatifinde. İlan verirken genelde diğer benzer ilanlara bakılarak verilir. Çok aciliyeti varsa benzer ilanlardan biraz daha aşağı fiyat verilerek daha hızlı satılmasını sağlayabilirler.

Ürün satmak çok alengirli olmasa da ürün almak bazen fiyasko ile sonuçlanabilir. Takip etiğimiz, almak istediğimiz bir ürünü çok makul bir fiyata görüp, satıcı ile anlaşarak alırız; fakat eve kargo geldiğinde kutudan talep ettiğimiz ürün yerine hıyar çıktığı anda kaynar sular üzerimize boşalır. Aslında aklımızın bir köşesinde hep vardır dolandırılmak ama satıcı o kadar güzel konuşmuştur ki bizi cezp etmiştir. Ürünün satış fiyatının azlığı da gözümüzü bürüyünce parayı hesabına yatırıveririz. Sonra hıyarla da karşılaşınca irtibat kurduğumuz numara kapanmış olur. Bir daha asla ulaşamayız. Giden paraya mı yanarız yoksa hıyarın kart olduğuna mı …

İnternetten 2. el ürün almak mantıksız değildir. Mantıksız olan tanımadığımız bir kişiye sorgusuz sualsiz parayı göndermektir. 

İşte Dolandırılmamak için Tavsiyeler

1… Ürünü ararken eğer varsa kendi ilinizde arama yapın. Sonuçta aynı şehirde yüz yüze alısınız. Ürünü deneme, inceleme şansınız olur. Hoşunuza giderse alırsınız gitmezse almazsınız.

2… Kendi ilinizde almak istediğiniz ürün yok ise, akraba ya da arkadaşlarınızın olduğu illerde arama yapın. En azından tanıdığınıza rica ederek eldenmiş gibi alma şansınız olur.

3… Arkadaşınız ya da akrabanız da yok diyelim. O zaman da size en yakın illerde arama yapın. Otobüse atlayıp gider ve elden alırsınız. Dikkat ederseniz öncelikle alışverişi elden yapabilmeniz için yolları sunuyorum size. Bu en güvenilir yoldur.

4… Aynı şehirde değilsiniz; arkadaş ya da tanıdığınız da yok ve Türkiye’nin taaa öbür ucundasınız. İlla da o ürünü almak istiyorsunuz.

Peki, bu durumda ne yapılabilir:

a… İlk tavsiyem ürünü almaktan vazgeçin. Diğer ürünlere yönelin.

b… Sahibinden gibi bir site üzerinden size GET (güvenli e-ticaret) veya PG (Param Güvende) ilanı açmasını isteyin. Bu sistemde siz ücreti siteye ödersiniz, satıcı ürünü kargolar size gönderir; siz ürünün normal olduğunu anladığınızda site üzerinden paranın ödenme emrini verirsiniz. Yok, eğer ürün sıkıntılı ise paranın ödenmeme talimatını verir ve satıcının kargosunu geri gönderirsiniz. Böylece siteyi alışverişe referans kılarsınız. Fakat dikkat edin sahibinden get dolandırıcılığı da artmış durumda

Fakat GET ilanında site aracı olduğu için sizden açılan ilandaki tutarın yüzde 9 kadar kesinti yapar. Param güvende ise satıcıdan %10 kesinti oalcaktır. Bunu unutmayın. GET ve PG çok kullanışlı yöntemler olmakla beraber okuduğum bir-kaç yorumda bunun da dolandırıcılıkla ilgili işe yaramadığına benzer ifadeler gördüm. Yine de ürünü görmeden payı yatırmaktan çok daha iyidir.

c… GET veya PG ilana para vermek istemiyor sanız satıcıdan kapıda ödemeli gönderim yapmasını isteyebilirsiniz. Lakin bildiğim kadarıyla kapıda ödeme için de kargo firmaları vergi levhası istiyorlar. Hepsi ister mi bilmem. Fakat herkes ticaretle uğraşmıyor, vergi levhası da bulunmayabilir. Yapılabilecek en iyi şey varsa satıcının bir arkadaş ya da akrabasının vergi levhasıyla kapıda ödemeli gönderim yapmaya razı etme olur.

d … PG ve GET ve Kapıda ödeme olmadı ve siz illa da alacağım diyorsanız: Satıcı ile muhakkak telefonda konuşun. İkili konuşmalarda birçok detay gizlidir. Az-çok karşınızdakinin ne olduğunu kestirebilirsiniz. Size güven duygusu verip vermediğine bakın. Biraz güven iyidir. Ama çok güven duygusu pek de iyi değildir. Zira dolandırıcılar çok yokuş yapmaz; sizin huyunuza gitmeye özen gösterirler. Ağızları çok çok güzel laf yapar. Tere yağından kıl çeker gibi sizin cebinizi boşaltabileceklerini unutmayın. (Yanlış hatırlamıyorsam ülkemizde televizyonlara sıklıkla çıkan, sağlık konusunda uyarı ve tavsiyeleriyle ün salmış, lahmacunu çok seven bir bayan profesörümüz dahi dolandırıcılar tarafından tuzağa düşürülmüş ve yüklü bir miktarda parayı bir parkta çöp kutusuna atmak kaydı ile dolandırılmıştır. Hem de ortada bir ürün lafı bile yokken. Şakası bir tarafa herkesin başına gelebilir.)

Telefon konuşması sırasında satıcıya yanına gelmekten bahsedin. Bu onu tedirgin eder. Bocalama yaşayabilir. Bilin ki sorun vardır. Telefonu kapatın ve alışverişten vazgeçin.

Maceraya bak! Bir ”2. El Dolandırıcılık”  Hikayesi

Telefon ile konuştunuz ve yanına gitmeye karar verdiniz. Satıcı da sizi karşılayıp çay çorba ikram edeceği sözü verdi. Her şey çok güzel. Bindiniz otobüse gittiniz satıcının iline. Fakat satıcı buluşacağınız yere gelmedi. Allah Allah… Bir terslik olmalı. Ne güzel anlaşmıştınız. Buluşup muhabbet edip alışverişi tamamlayacaktınız. Neden gelmedi ki? Tam aklınızdan kandırıldığınızı geçirirken telefon ile aramak geldi aklınıza (ya da satıcı sizi aradı). Telefonda özür diledi. Çok önemli bir işinin çıktığını hayat memat meselesi olduğunu veya gelirken kaza yaptığını; hastane ya da ifadede olduğunu söyledi. Detaylı bilgi vermedi ya da işinin ne zaman biteceğini söylemedi. Veya birkaç saat sonra gelebileceğini söyledi ve ama yine gelmedi. Yine yukarıdaki bahaneleri öne sürdü. Siz tam bir şok içerisindesiniz.

Satıcının başına gelenlerin doğruluk payını düşünüyor; aklınızın diğer köşesinden de acaba kandırıldım mı diye düşünüyorsunuz. Eleman ara ara sizi yine arıyor ve başına gelenler hakkında bilgi eriyor. Siz ne yapacağınız konusunda çok ama çok kararsız kalıyorsunuz. Hâlbuki satıcı ile daha yeni konuşmuş ve güzel muhabbeti sizi etkilemişti. Yaşadığı şehre davet etmiş çorba ısmarlayacaktı. En önemlisi ihtiyacınız olan ürünü çok makul bir fiyata satıyordu. Acaba beklemeli ve bir müddet daha olup biteni anlamaya mı çalışmalı yoksa bu işte bir terslik olduğuna kanaat getirip geri mi dönmelisiniz. Aklınız çok karışık bir durumda……

Bu sürünceme böyle uzayıp gider. Yapmanız gereken tek şey şükretmek: yol pası ve biraz zaman harcayarak bu işten sıyrıldığınıza. Yukarıda anlattığım veya buna benzer durumlar istisnalar dışında dolandırıcıların kullandığı yöntemlerdir. Hadi size devamını da anlatayım: Kızgın ve üzgün bir şekilde evinize geldiniz. Satıcı sizi arıyor ya da mesaj atıyor. Özürlerin en alasını diliyor. Hayat memat meselesi olduğunu, çoluk çocuğunun hayatının riskte olduğunu söylüyor ve sizi yine davet ediyor. hem kızıyorsunuz hem de tertemiz çok az kullanılmış ürünün bu deni az fiyatlara sahip olma isteğinizden olayı elemana açık kapı bırakıyorsunuz. Satıcının ağzı da çok iyi laf yapıyor olmalı. Giderseniz şanslısınız, fakat ya gitmezsiniz !!! Satıcı geliş yol parasını kendisin karşılayacağını söylüyor ve eğer uzaktan alış veriş yaparsanız fiyattan düşeceğini söylüyor. Bu lafı söyleyene kadar sizi allıyor pulluyor iki lokma arasına… Siz de sanki daha dün o kadar yola gitmemişcesine sözüne güvenerek parayı yatırıyorsunuz. Satıcı da size kargoyu gönderiyor…

Ertesi gün kargocuyu kapıda görünce çok seviniyorsunuz. Aklınızdaki şüphe sıfırlanmasa da minimuma iniyor. Heyecanla açtığınız paketten çıkan HIYAR sizi akıllandırmaya yetiyor ve hışımla tekrar telefona sarılıyorsunuz. Fakat telefon numarası ebediyen ulaşılamamak üzere kapalı…

İnternetten 2. el Alışverişlerde Dolandırıcılara Dikkat

Sevgili dostlar ‘dolandırıcı’ profesyoneldir. Ağzı çok iyi laf yapar ve insanların duygularını yönetebilirler. Boşuna para kaptırmayın diye anlattım bu senaryoyu. Siz kalkmış onun şehrine gitmişsiniz ve alışverişi tamamlayamamışsınız. Hala aklınız başınıza gelmiyor mu? Anlayın ki satıcı dolandırıcı. Olmaması da çok çok düşük bir ihtimal ve onun yaşadıkları bir noktadan sonra sizi ilgilendirmez. Madem alışverişi tamamlayacaksınız bu sefer de o gelsin sizin yanınıza… Demek istediğim dolandırılmak için zorlamayın. Senaryolar farklı olsa bile tetkikler yakındır. Bir yerde bitirin bu sevdanızı artık.

e… Sizler de bizler de hayatımızda bir çok fotoğrafçı ile karşılaşmışızdır. Bir çok tanımadığımız fotoğrafçı ile muhabbetimiz olmuştur. Fotoğrafçı asla dolandırıcı olmaz. Ama maalesef bu tarz dolandırıcılıklar yüzünden kimse kimseye güvenemez hale geldi. Haklı olarak. Eğer illa da gözü kapalı ürün almak istiyorsunuz o zaman gidin fotoğrafçıdan alın. İkinci el satan bir sürü dükkan var internette. Dahası ismi bilinen bireysel satıcılar da var. Bu işten ekmek yiyorlar sonuçta. Kimse bindiği dalı kesmek istemez. Bu tarz dükkan ve kişilerden alış veriş yapmak diğer satıcılardan alışveriş yapmaktan çok daha güvenlidir. Çok fazla ilanları bulunur. Bu şekilde ayırt edebilirsiniz. Şahsen tercihimi bu yönde kullandığım çok olmuştur.

f… Uzaktan nispeten güvenli ürün alabileceğiniz diğer bir grup da daha önce alış veriş yaptıklarınızdır. Memnun kaldı iseniz tekrardan kapısını çalabilirsiniz.

İnternetten 2. el ürün alırken  Arama motorlarından Ürün Alacağınız Kişiyi Araştırın

g… Yukarıda yadım. Bu yazıyı okudunuz. Ama hala ısrar ediyorsunuz. Son bir uyarım kaldı. Satıcı size hesap numarasını ve kimlik bilgilerini gönderecektir. Yapabiliyorsanız gbt sorgulaması yapın. Yapamıyorsanız Google sorgulaması yapın. Eğer eleman kıdemli dolandırıcı ise yerel de olsa bir haber sitesine çıkmış olabilir. Son anda da olsa kurtulmuş olursunuz.

h… Dolandırıcılar amaçlarına kolay ulaşmak için fiyatı afaki şekilde kırarlar. Fiyatı çok düşük ürünlerden uzak durun. Durun diyorum ama duramayacağınızı biliyorum. (Uzak dursanız dolandırıcılık olayları yaşanmaz zaten). Özellikle fiyatı cezp edecektir sizi. Uyarıları dinlemeyip yine de almak istiyorsanız satıcının siteye ilan kayıt tarihine bakın. Fiyat çok ucuz ve kayıt tarihi de çok yeni ise kesinlikle uzak durun. Kimseyi zan altında bırakmak istemem ama büyük bir ihtimalle dolandırıcıdır. Bir de satıcının diğer ilanlarına bakmakta da yarar var. Acemi dolandırıcılar tek ilan verir. Fakat ustalar alakalı alakasız 2 veya 3 tane ilan verebilirler. Aldanmayın! Uzaktan sakın ola alışveriş yapmayın. Tek yöntem yüz yüze alış veriş yapmak olmalıdır.

i… Donanımhaber gibi bazı form siteleri üzerinden de 2.el alış veriş yapılabilmekte. Burada satıcılara, müşteriler tarafından derecelendirilme ve yorumlar yapılmakta. Letgo’da da buna benzer bir sistem var.  Sahibinden de ise sadece GET ilanı açan satıcıların değerlendirmesi var. Bu değerlendirme ve yorumlar çok önemli. Sonuçta yüz kişinin alışveriş yapıp da memnun kaldığı bir satıcıdan sizin de memnun kalma ihtimaliniz çok yüksek. Dikkate almaya değer.

Yukarıda sizler için ikinci el alış verişin püf noktalarını biraz tecrübelerime biraz da edindiğim bilgilere göre ifade etmeye çalıştım. Fark ettiyseniz ürünü satma değil de alma üzerine bir yazı oldu. Umarım faydalı olmuştur… Ben yandım siz yanmayın… 🙂

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bu kadar profesyonel dolandiricilari tebrik etmek gerekir… ?..internetten alisverisin kacinilmaz olduğu bu devirde bilgilendirme icin sagolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu