Fotoğraf Makinesi Alma Kılavuzu

Yakında tatile çıkacaksınız ya da önemli bir yakınınızın düğünü var. Sizden fotoğraf noktasında yardım istedi ya da durduk yere canız sıkıldı da kendinize bir hobi edinmek istediğiniz ve bu konuda da fotoğrafçılığı tercih ettiniz. Sebebiniz ne olursa olsun ilk yapmanız gereken şey fotoğraf makinesi temin etmek olacaktır. Birazdan okuyacağınız makalede size fotoğraf makinesi önerisinde yardımcı olmayı amaçladım. Fotoğraf makinesi alma rehberi ile profesyonel fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli, DSLR mi Aynasız mı almalı, alınabilecek en iyi fotoğraf makinesi hangisi gibi konuları üzerinde durdum. Kendimce naçizane fotoğraf makinesi tavsiyesinde bulundum. Bu yazıyı okumadan Fotoğraf Makinesi almayın. Umarım faydalı olur…

Fotoğraf Makinesi Almadan Bu soruları Cevaplayın:

Fotoğraf makinesi alırken sorulması gereken ilk soru var. Bunlardan birincisi ‘fotoğraf makinesini ne tür çekim yapmak için kullanacaksınız’? İkinci ise bütçeniz ne kadar? Basit işler yapılmak isteniyorsa ve fotoğrafçılıktan ziyade fotoğraf önemli ise örneğin bir kere iki kere kullanmalık bir akraba düğünü ya da bir iki arkadaş çekilecek tarzında basit gündelik işler yapılıyorsa profesyonel bir DSLR makine almanıza hiç gerek yok. Kompakt ya da DSLR-LİKE dediğimiz lensi değiştirilmeyen ama DSLR makinelere benzer makinelerden temin edip yolunuza bakabilirsiniz. Bu tarz makinelerin gelişmiş manüel ayarları çok fazla değildir; otomatik moda alındığı zaman sizin adınıza fotoğraflar çekecektir ve dolayısıyla çok para harcamadan işinizi görürsünüz.
Ancak kendimi geliştirmek istiyorum, kendime profesyonel bir makine alayım derseniz sizin için birkaç tavsiyede bulunacağım. Makalemin buradan ötesi lensi değiştirilebilen  DSLR – Aynasız makine alma kılavuzu üzerine bir yazı olmuş olacak.

 

İkinci Önemli Nokta

Değineceğim önemli bir husus da şudur: Makine hiçbir zaman fotoğrafı çekmez. Sadece fotoğraf çekmek için araç vazifesini görür. Fotoğrafı çeken makinenin ardındaki sanatçıdır, insandır. Bunu bilerek yola çıkarsanız ‘aldığım makine şu şekilde çeker mi, bu şekilde çeker mi?’ sorularından kurtulmuş olursunuz. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz, fotoğrafa ne kadar hakim olursanız o kadar iyi fotoğraf çekebilirsiniz. Tabi teçhizat ya da donanım muhakkak gerekiyor, o ayrı mesele.

Burada ekstradan ikinci bir tavsiyede daha bulunmak istiyorum: Fotoğrafçılık konusunda belli seviyeye kadar bilgi sahip olmalı ve daha sonra fotoğraf makinesi alınmalıdır. Yanlış tercihte bulunup boş yere paranızı harcamayın. Ya da diğer bir değişle sizi belli bir seviyeye kadar idare edilecek herhangi bir fotoğraf makinesi alıp, daha sonra asıl fotoğraf makinenize sahip olmanızdır.  Çünkü insanların acemilikleri ve bu acemiliği atacak bir makineleri olur. Belirli bir seviyeden sonra,  teknik detayları öğrendikten sonra elinizdeki makine sizi idare etmeyecektir. Maddi gücünüz de varsa fotoğraf makinesi ve lens değişikliği ihtiyaç halinde kendiliğinden gelişecektir.Fotoğraf makinesi Almaya karar verdiniz. DSLR fotoğraf makinesi ya da aynasız alacaksınız. Ama yeni alacağınız makinede hangi donanımsal özelliklerin olmasını istersiniz? Ya da olmazsa olmaz kriterleriniz nelerdir? Kendimce çıkardığım aşağıdaki listede bir fotoğraf makinesinde olması gereken özellikleri yazdım. Sıralama önemsizdir. Listeyi incelerken bunu lütfen göz önünde bulundurun.

Bir Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Edilecek Özellikler:

 1. İşlemci performansı
 2. Sensör boyutu
 3. Makinenin ebatları
 4. Wifi
 5. Seri çekim hızı
 6. Sahip olduğu renk derinliği
 7. RAW formatı sıkıştırma potansiyeli
 8. Çözünürlüğü
 9. İSO başarımı
 10. Video kalitesi
 11. Flaşa sahip olup olmadığı
 12. Vizöre sahip olup olmadığı
 13. Pil ömrü
 14. Otomatik netleme hızlı

15.otomatik netleme nokta sayısı

16 üstün ekran özellikleri

17 titreşim azaltmaya sahip olma

Şimdi bunların küçük küçük açıklamaya çalışalım

1… İşlemci Performansı

Profesyonel bir fotoğraf makinesinde bence en önemli aktörlerden birisidir işlemci. Çok kısa zaman da yüzlerce megabaytlık veriyi işleyebilecek ve hemen akabinde sıradaki fotoğraf için kendisini hazırlayabilecek düzeyde olmalıdır. Aksi takdirde aşırı ısınma, kapanma, şişme, bellek yetmeme sorunu gibi fotoğraf çekimini olumsuz yönde etkiler. Günümüz piyasasında bulunan birçok fotoğraf makinesi firmasının işlemcileri son derece kalitelidir. Canon, Nikon, Sony ya da diğer aklınıza gelebilecek bir çok markanın işlemcilerinin gayet kaliteli olduğunu, günümüz teknolojisine ayak uydurduğunu söyleyebiliriz. Dolayısı ile fotoğraf makinesi tercihinde bulunurken teknolojik yeterliliklerine bakmak son derece önemlidir. Fotoğrafa makinelerinin piyasaya çıkış tarihleri teknolojileri ve işlemcileri hakkında bilgi verir. Mümkünse günümüze en yakın tarihli makineleri tercih etmek lazım.

2… Sensör boyutu

Çekilecek fotoğrafın kalitesini belirleyen temel unsurlardan birisi de sensörleridir. Sensör boyutları daha yüksek olan makineler daha başarılı fotoğraf çektiğini iddia edebilirim. Sadece sensöre bakılarak fotoğrafın kalitesini ifade edebilmek mümkün değil. Fakat İSO başarımı, Işık alma düzeyi gibi birkaç önemli faktör sensör boyutu büyük olan makinelerde üst düzeydedir. O yüzden sensör boyutu daha büyük bir makine almanızı tavsiye ederim. Fakat DSLR makinalarda özellikle Full Frame dediğimiz büyük sensörlü (tam kare sensörlü) fotoğraf makineleri fiyatları diğerlerine nazaran afakî düzeylerde yüksek. Bunun yerine nispeten daha küçük sensöre sahip aps-c (1,5x) ya da m43 (2x) boyutlarında sensöre sahip fotoğraf makineleri tercih edilebilir. Yanlış anlaşılmasın bu tip sensöre sahip makineler de harika fotoğraf ya da filmler çekilebilir.

3… Fotoğraf Makinesinin Ebatları

Taşınabilirliği açısından fotoğraf makinelerinin boyutları çok önemlidir. Aynalı sistem makineleri ağırlık ve boyut olarak aynasız sistemlere nazaran daha fazla yük getirdiği malumdur. Dolayısıyla amacınız özellikle seyahat ise ya da taşınabilirlik çok önemliyse aynasız modelleri tercih etmenizde çok daha fayda var. Çekim kalitesi yönünden DSLR makineden aynı düzeydedirler ve taşınma yönünden büyük avantaja sahiptirler. Artı elektronik vizör olmasından dolayı da bazı avantajları da söz konusudur. Bunlar sizin için önemliyse aynasız fotoğraf makinelerini tavsiye ederim. (Aynalı mı aynasız mı yazımız için tıklayın)

4… Wifi

Wifi benim için fotoğraf makinesinde gerçekten çok kullanışlı bir fonksiyon oldu. Sebebi ise fotoğraf makinesinin diğer cihazlarla bağlantı kurabilmesi. Tablet ya da cep telefonu ile bağlantı kurabilir, uzaktan kumanda derdi olmaksızın telefonunuzdan ya da tabletinizden fotoğraf makinenizi kontrol edebilirsiniz. Aynı şekilde çektiğiniz fotoğrafı hızlı bir şekilde telefon ya da tabletinizden görebilmeniz de büyük bir avantajdır. Wifi, kart takıp-çıkartma derdi ya da makineyi bilgisayara bağlama derdine son noktayı koydu. Yüksek kapasiteli verileri bile çok seri şekilde paylaşmanız mümkün. Hatta bazı fotoğraf makinelerinde (örneğin Samsung) wifi ile internet ağlarına bağlanarak çektiğiniz fotoğrafı doğrudan sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz. Artık paylaşım için bilgisayara ihtiyaç duyulmayacak. Günümüz teknolojisinde de wifi çok yaygın bir şekilde fotoğraf makinelerde kullanılmakta. Alıştığım için gerçekten wifi ihtiyaç duymuyor değilim. Size de wifi özellikli fotoğraf makinesi almanızı tavsiye ederim.

5… Seri Çekim Hızı

Profesyonel fotoğraf makineleri, saniyede 3 kare – 5 kare – 8 kare – 10 kare 15 kare hatta günümüz teknolojisiyle 20 kareye kadar fotoğraf çekilmektedir. Saniyede çekilen fotoğraf sayısına seri çekim hızı deniliyor. Seri çekim kapasitesi açıkçası normal amatör kullanıcılar için belli bir düzeyden sonrasını gerektirmez diye düşünüyorum. Örneğin seri çekim olarak 8 ila 10 kare amatör kullanıcılar için maksimum nokta diyebilirim. Zira spor müsabakalarını çeken ya da hız gerektiren başka aktiviteleri çeken biri değilseniz, profesyonel olarak çalışmayacaksanız saniyede 20 kare çekim hızına ulaştıracak bir fotoğraf makinesine ve o makine ye bi dünya para vermeye gerek yok. Bazen saniyedeki  3 çekim yetmeyebilir, zaman zaman saniyede 5 -6 kare çekim olmasın istenilebilir. Bunu için saniyede 6 kareden az olmayan modelleri tercih etmenizi öneririm.

6… Renk Derinliği

 Fotoğraf makineleri dijital olduktan sonra 2000’li yılların başından itibaren renk, canlılık, keskinlik fotoğraf kalitesini belirleyen unsurlardan oldu. Biraz fotoğraf makinesi ile alakalı biraz da lensle alakalı renk derinliği, eski fotoğraf makinelerine nazaran günümüz fotoğraf makinelerinde çok daha iyi. Bunu nereden-nasıl anlayabiliriz? Fotoğrafı, farklı dijital programlar sayesinde işlediğimiz zaman fotoğrafta görüntü kalitesi değişecektir. Örneğin karanlık alanları açtığımız zaman çamur gibi görüntü oluşmuyorsa ya da tam tersi çok aydınlık çıkmış bir gökyüzünün ışığını azalttığımız zaman bulutları seçebilecek düzeye getirebiliyorsak renk derinliği  yüksektir demektir. Renk derinliği yüksek makineler almanızı öneririm.

7.. RAW Sıkıştırma Potansiyeli

Günümüz makinelerinin hepsi artık RAW formatında yani ham formatda fotoğraf çekebilmektedirler. Açıkçası daha önceden RAW çekemeyen DSLR bir fotoğraf makinesi ile karşılaşmadım. RAW formatı ilk çıkan makinelerde 8-10 bit ile sınırlı iken daha sonra 10 -12-14 -16 bit şeklinde renk derinliği ile genişletilmiş durumda ve artık sıkıştırılmamış formatları da fotoğraf makineleri çekebilmekteler.  Bugün profesyonel kullanıcılar, fotoğrafı düzenlerken RAW format üzerinden düzenliyor. Bu da kalitesini jpeg format üzerinden düzenlemekten çok daha elverişli hale getiriyor. Eğer gelişmiş özellikleri olan bir fotoğraf makineniz varsa ve dijital düzenleme programlarından bazılarını kullanabiliyorsanız RAW fotmatda fotoğraf çekmenizi öneririm.

8… Çözünürlük

Çözünürlük megapiksel olarak ifade ediliyor biliyorsunuz. Günümüz makinelerinde megapiksel kavramı kullanıcı bazında çok önemli hale geldi.  ‘’benim makinem 5 megapiksel senin makinen 3 megapiksel benimki seninkini  döver’’ mantığı hakim.  profesyonellikte tam olarak  bu böyle olmasa da piyasaya hakim olma gücünde çözünürlük önemli bir faktör haline gelmiştir . Kullanmış olduğunuz makine çözünürlüğü ne kadar iyi ise o kadar yüksek megapiksel ve o kadar yüksek görüntü kalitesi verir. Özellikle detay alınacak fotoğrafların çözünürlüğünün yüksek olması beklenir. Büyük ebatlarda baskı alacaksanız aynı şekilde çözünürlüğünün yüksek olması gereklidir. Fotoğrafta kalite için sadece çözünürlük etken değildir fakat çözünürlük önemli faktörlerden biridir diyebilirim. Günümüzde fotoğraf makinelerinin çözünürlükleri ortalama 20 mp civarındadır. Yeni bir fotoğraf makinesi alacaksanız ben de en az 20 mp çözünürlüklü fotoğraf makinesi almanızı öneririm.

9… İSO Başarımı

İSO fotoğraf makinelerinin en önemli yapısal özelliklerinden biridir. makineye direk bağlıdır. Az Işıklı ortamlarda kaliteli fotoğraf çekebilmenin yöntemlerinden biridir. Full frame sensörlü fotoğraf makinelerinin İSO başarımı daha iyidir. Çoğu full frame makineler İSO 3200 iyi görüntüler verebilirken, bazı aps-c sensörlü makineler İSO 1600’de çamur gibi fotoğraf verebilir. İSO hassasiyetleri değer olarak yukarılara çıkmış olsa da kaliteyi etkilemeden kullanılabilecek değer yukarı çıkamamaktadır. Günümüz makineleri ortalama 12800 -25600 İSO değerleriyle üretilmektedirler. Fakat 25600 İSO da fotoğraf çekip de beğenen kimseyi görmedim şimdiye kadar. Değer olarak yüksek olsa da kalite olarak maalesef yüksek değildirler. İSO başarımı iyi olan makineler de vardır.  Bunlar daha çok profesyonel segmentteki makinelerdir. Örneğin Nikon d3000 serinin İSO başarımı Nikon d7000 serinin İSO başarımı ile aynı değildir. D7000 serisi daha üst segment olduğu için İSO başarımı daha iyidir. Üretim aşamasında yazılımsal olarak bu haliyle üretilirler. İSO sizin için önemli ise giriş seviyesi değil de orta seviye ya da prof seviye fotoğraf makinesi almanızı öneririm. Hatta maddi olarak zorlanmayacaksanız full frame almanızı öneririm.

10… Video Çekim Kalitesi

Artık günümüzdeki fotoğraf makineleri çözünürlük olarak çok kaliteli video çekebilmekte hatta video kameralardan daha kaliteli video çekebilmektedirler. Bazı kliplerde, filmlerde video çeken fotoğraf makinesi kullandığını biliyoruz.  Örneğin Sony A7 S serisi. Bugün fotoğraf makinelerinin artık 4K video teknolojisine hakim. Her yeni çıkartılan modelde olmasa da birçok modelde 4K -UHD video çekimine kapasitesi var.  4K video çekebilme teknolojik bakımdan önemli olsa da bazı dezavantajları da var.  4K video oynatabileceğimiz bir bilgisayar veya TV elimizde yoksa 4K video çekmemizin de çok bir anlamı yok zaten. Ayrıca 4k çözünürlüğün diğer bir dezavantajı da çok fazla yer kaplamasıdır. Yani hard disklerinizi çok hızlı bir şekilde dolduracaktır. Full HD ya da HD yeterliyse boşuna 4K çekebilen bir makine ya ekstradan para vermenin gereği yok diye düşünüyorum. Tabi ki sizin için 4K önemliyse paranızı bu yönde de harcayabilirsiniz Sonuçta daha kaliteli çözünürlüğü daha kaliteli zaman bir kameraya sahip olacaksınız demektir. Bütçesi uygun olanlara öneriyorum. Kararı siz verin.

11… Flaşa Sahip Olma

Bazı profesyonel fotoğraf makineleri bir flaşa sahipken bazıları da sahip değildirler.  Amatör bir kullanıcı iseniz zaman zaman flaşa ihtiyaç duyabilirsiniz.  Özellikle kit lens az ışıklı ortamlarda yeterli gelmeyebilir ve flaşa ihtiyaç duyabilirsiniz. Aslında ister amatör ister profesyonel olun harici ışığa zaman zaman ihtiyaç duymamak mümkün değil. Daha profesyonel kullanıcılar, makine flaşlarından istediği verimi alamadıklarından harici flaşlar kullanırlar. Tabi bu durum da fazladan maddi yük getirir.  Giriş seviyesinde kullanıcı iseniz ben flaşa sahip bir fotoğraf makinesi almanızı öneririm. Zaten  flaş giriş ve orta seviyedeki makineler da yer almakta iken, üst seviyedeki makinelerde çoğunlukla yoktur.

12… Pil Kapasitesi

Burada aklınıza ilk gelecek konu, aynasız fotoğraf makinelerinin pil kapasitesini az olduğudur. Aynasız fotoğraf makineleri birçok yönden tavsiye edilir.  Fakat pil yönünden tavsiye edilmez.  Çünkü aynı segmentteki bir aynalı fotoğraf makinesinden nazaran pil ömürleri en az iki yarısı kadar ya da 3’te 2’si kadar az olabilmekte ve bu da ciddi dezavantaj oluşturabilmektedir. Tek bir pille dolaşamazsınız. 1-2 yedek pil taşımanız gerekebilir. Bazı DSLR fotoğraf makinelerinin pil kapasitesi 1800-2000 çekime kadar gitmekte beraber bazıları 1000 çekim, bazıları 800 civarındadır. Bunlar amatör kullanıcılar için yeterli kapasitelerdir. Aynasız fotoğraf makinesi kullanıyorum ve pil tam kapasitesi ile 300-400 arasında bir çekim yapabiliyorum. DSLR kullanıcıları için yeterli gelmiyor. Artık pil değiştirmeyi kanıksamış durumdayım. pil değiştirmek beni aşırı rahatsız etmiyor.  Yedek iki pilim var. Ancak yavaş yavaş aynasızların bu dezavantajını teknolojik gelişmeler ile yeneceğini düşünüyorum. Makine alırken pil kapasitesini göz önünde bulundurmanızı ve gerek varsa yedek pil temin etmenizi öneririm.

13… Vizöre Sahip Olması

Vizör bence fotoğraf makinelerinde olmazsa olmazlardan. O kadar çok alıştım ki vizör olmazsa yadırgarım. Alışkanlıklarla alakalı. Herkes aynı değil. Fakat basit gündelik çekimler için vizöre ihtiyacınız  olmayabilir. Özellikle aynasız makinelerin bazılarında vizör de bulunmuyor. Vizör ile fotoğrafa daha yakından bakarak konuya daha hakim olursunuz. Ben yeni başlayacaklar için de daha sonradan değiştirecekler içinde vizörlü bir fotoğraf makinesi alınması tavsiye ederim. İster aynalı ister aynasız…

14… Otomatik Netleme Hızı

Otomatik fokus performansı bir fotoğraf makinesi için önemli özelliklerdendir. Şunu söyleyebilirim;  günümüzde üretilen makinelerin hangi segment olursa otomatik hızlı gayet iyidir. Yeni başlayan amatör kullanıcılar için bu hız ayırt edilemeyebilir. 2000’li yılların başında üretilmiş makinelerin otomatik hızları günümüzdekilerden daha aşağı olabilir. Bir de aynı markanın farklı segmentlerinde netleme hızları da farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse D5000 serisinin otomatik hızı ile full frame D5’in otomatik netleme hızları aynı değildir. D5 serisi Nikon’un amiral gemisi olduğu için netleme hızı diğerlerine nazaran daha yüksektir. Ama bu demek değildir ki D5000 serisinin netleme hızı kötü. Hayır, D5000 serisinin netleme hızı gayet iyidir.  Özellikle serinin son modellerindeki makinelerin hız konusunda oldukça başarılıdır. Otomatik netleme hızı yüksek fotoğraf makinesi almanızı öneririm.

15… Otomatik Netleme Noktası Sayısı

Dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta da otomatik netleme noktasıdır. Netleme noktası sayısı çok önemli olmamakla beraber artık gelişen teknoloji ile özellikle profesyonel kullanıcı için önemli hale gelmiştir. Aynasız sistemlerde 600 küsür netleme noktası bulunmaktadır. Birçok kullanıcı bu 600 küsür noktasını farkını hissetmez. Yani onlar için 30 ya da 50 tane olması ile 600 tane olması arasında ciddi bir fark yoktur.  Kendini geliştirdikçe zaman ilerledikçe belki ihtiyaç duyabilirler. Ama bir makinede 3 tane netleme noktası olması ile 30 tane af Noktası olması arasında ya da 30 tane Olmasın 300 tane olması arasında fark vardır. Çok olması tercih edilebilir ama çok çok az olmadıktan sonra da sorun teşkil etmez. Fotoğraf makinesi tercihinde bulunurken af noktasının az olmamasına dikkat edin.

16… Ekran Özellikleri

Sayısal teknolojinin fotoğraf konusunda bize sağladığı en önemli avantajdan biri, çekeceğimiz ve çektiğimiz fotoğraflara bakabiliyor olmamızdır. Çektiğimiz fotoğrafları, fotoğraf makinelerinde yerleşik olarak bulunan ekranlar sayesinde görebiliyoruz. Tüm profesyonel makinelerde ekran bulunuyor. Önemli olan ekranın kalitesi ve büyüklüğü. Çekilen fotoğrafların detaylarının daha iyi görülmesi için yüksek çözünürlüklü ve daha büyük ekran olması avantajdır. Ayrıca artık dokunmatik ekranlar fotoğraf makinelerinde de kullanılıyor. Dokunarak netleme teknolojisi de çok kullanışlı. Diğer bir özelliğimiz ise ekranın açılıp dönebilmesi. Fotoğraf çekerken makineyi bazen çok alçak veya çok yüksekten tutmak zorunda oluruz ki, dönebilir ekran tam bu sırada işimizi çok kolaylaştırır. Fotoğraf makinesi sahibi olurken yüksek çözünürlüklü, geniş, dokunmatik ve dönebilen ekrana sahip modeller almanızı öneririm.

17… Titreşim Azaltma Sistemi

Aynasız fotoğraf makinelerinin piyasaya sürülmesiyle hayatımıza giren diğer bir özellik de gövdede titreşim engelleme özelliği oldu. Özellikle manüel lens sevenleri mutlu eden bu teknoloji, kullanıcılara teknik olarak 5 durak enstantane avantajı sağlayabiliyor (uygulamada 3 stop olsa dahi çok işe yarar). Şimdilik Sony ve Olympus’un kullandığı teknoloji ileride diğer üreticilerin de tercihi olacak gibi. Özellikle manüel lens kullanmak istiyorsanız gövdesinde titreşim azaltma özelliği bulunan bir fotoğraf makinesi almanızı öneriyorum.

Sizlere fotoğraf makinelerinde bulunan özelliklerden bahsettim. Yukarıda açıklamaya çalıştığım özelliklerin hepsi tek makinede bulunabildiği gibi, birçok makine de de bir kısmı yer almakta. Para çokomel eğrisi gibi ayırdığınız bütçe ile doğru orantılı olarak istediğiniz özelliklere sahip olabilirsiniz.
Şimdilik diyebileceklerim bu kadar. Bu makalemizde fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeliyiz konusu üzerinde durduk. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim. Dikkat edilecek noktalar fazla olunca ve bunları açıklamak biraz uzun sürdü. Hatamız olduysa affola…

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Fatih ustam eline emeğine sağlık aynalıdan, aynasıza, fotoğraf makinesi alma kılavuzundan, giriş-orta-ileri seviyeye, manzaradan, portreye, ürün çekiminden emlak çekimine kadar yazılarınla bize rehber oldun. Çok faydalı yazılarla bizi boşa para, zaman harcamaktan kurtarıyorsun Allah razı olsun. Abi ben web tasarımcısıyım. Her sektörden işyeri/emlak/villa/ürün çekimi yapıyorum. Ayrıca çektiğim işyeri/emlak/ürünlerin videolarını çekip youtube’a atıyorum. Şimdiye dek hep amatör samsung wb35 ve Note 8, Note 10 Note 20 plus gibi cihazlarla bugünlere geldim. Bende çok profesyonel sanatçı tarzı işler yapmayacağım. Bazen de çocukları alıp hafta sonları dağ-bayır hobi amaçlı manzara çekiyorum. Yukarıdaki işleri yapabilecek ve beni en az 3 sene götürebilecek bir makine ve lens arayışındayım. Senin yazılarından çıkardığım sanki bütçeye uygun Sony a6000 veya bütçe üzeri Sony a6400 Sony a6500 işimi görecek gibi. Ama bu işin ustası olarak Sony, Olympus, Penta veya diğer markalardan da varsa önerilerini almak isterim. Selamlar saygılar…

  1. Ahmet bey öncelikle iltifatlarınız için teşekkür ederim. faydalı olabildiysem çok mutlu olurum. sizlere de işlerinizde kolaylıklar dilerim.
   gelelim sorduğunuz sorulara ve cevaplara:
   telefonlarla fotoğraf çekiyorsunuz. oldukça amatör işler çıkar. yanlış anlamayın telefonlar ve kameraları kaliteli. sözüm yok. ama fotoğraf işi iyi bir sensör ve kaliteli optikler ile profesyonelleşir. kesinlikle bir kamera almanızı öneriyorum ki yaptığınız işe de faydalı olacaktır.
   bütçenizin ne kadar olduğunu bilmiyorum. ama alınabilecek düzeyde size birkaç tavsiyede bulunabilirim.
   sony nex3- nex5 amatör video ve nispeten iyi fotoğrafalar çekebilirisinis.0rtalama 2bin tl
   sony nex 6-nex 7 -a6000. amatör video ve kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. ortalama 3-5 bin civarı.
   canon m10- m50 vs daha iyi video ve kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. ortalama 4-6 bin civarı.
   samsung nx 1000-2000-3000-200-300 serisi amatör video ve kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz. ortalama 2000 tl
   samsung x30 daha iyi video ve daha iyi fotoğraf çekebilirsiniz. (3d videoda dahil) ortalama 3-4 bin civarı
   liste daha da uzatılabilir. daha kaliteli model markalarda yazılabilir. ben en makul ve f/p sağlayan ürünleri yazmaya çalıştım. birde bunlara zaman içinde ihtiyaç olabilecek farklı lens alternatiflerini ekleyebilirsiniz. bura da f/p en avantajlısı samsung olacaktır. keşke piyasadan çekilmeselerdi de ortalık biraz karışsaydı. 🙂

 2. Acıklayıcı bilgiler için teşekkürler. Bu Dikkat edilmesi gereken özelliklere sahip marka model tavsiyeniz nedir

  1. Teşekkürler Deniz;
   fotoğraf makinesi sahibi olmak kolay değildir; seçmek karar vermek vs… günümüz teknolojilerini takip etmekte… benim tavsiyem; eğer ileride profesyonel iş yapmayacak iseniz sony a6000 gibi bir makine. çözünürlüğü, iso başarısı, ergonamisi, wifi, vs işinizi görecektir diye düşünüyorum.

 3. Çok acıklayıcı bir yazı olmuş.. Bu işte yeni olduğum için sitenizden çok faydalanıyorum.. Teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu