Sony A6000 İncelemesi

Bu yazımda uzun süre kullanma fırsatı bulduğum Sony alfa a6000 incelemesini yapacağım. Sony’nin crop sensörlü aynasız modellerde çığır açan modeli Sony A6000 ’in temel özelliklerine baktıktan sonra, kullanışlı tarafları ile geliştirilecek yönlerine de kullanıcı olarak yorumlayacağım. En sonunda Sony a6000 modelinin yurt içi ve dışındaki fiyatlarını vererek bitirmeyi planlıyorum. Şimdiden iyi okumalar.

Makinenin adıSony a6000
Çözünürlük24 mp
Sensör tipiApsc / Cmos (1,5 x çarpanlı)
Deklanşör hızı1/4000
İSO hassasiyeti100 – 25600 (51200'e kadar artırılabilir)
Video1920 x 1080 video
Seri çekim hızı11 fps
Ekran3 " –Eğilebilir- 922K
VizörElektronik-1440K
Netleme noktası sayısı179 / 25 çapraz
Ebatlar120 x 67 x 45mm
Ağırlık344 gr
WifiVar
Dahili FlaşVar
Pil360 çekime kadar
Duyuru tarihi23 Nisan 2014
Hangi modelin yerine çıktıa5100
Segment orta
Ekstra Sony E mount ,
Faz algılamalı af,
yüz algılamalı af,
kontrast algılamalı af,
nfc,
En Hızlı Flaş Senkronizasyonu 1/160,
Hdmı,
Gövde üzerine uygulama indirilebilir.

Sony A6000 Fiziki Özellikleri

A6000 in en belirgin özelliği, apsc sensörlü makinelere nazaran ebatlarının aynalı rakiplerine oranla yaklaşık 1/3 oranında olmasıdır. Dslr kullanıcıları eline Sony a6000 i aldıklarında muhtemelen oyuncak makine ile oynuyormuş hissine kapılacaklardır. O kadar kompakt ki ceket cebinde taşınabiliyor. Fakat yaptığı işlere gelince önünde şapka çıkartmak gerekecektir.

APS-C sensör makineler arasında Sony a6000 çok ayrı bir ergonomiye sahip. 16-50mm kit lensi ile beraber cepte bile taşınabiliyor.

Yalnızca 344 gr ağırlığında ve 12cmx 6.7cm x 4.5 cm ebadı ile alışılageldik fotoğraf makinesi şablonundan uzak. Aynasız olması bu ergonomiyi sağlayan en önemli faktör. Taşıması kolay bu ergonomisinin başlıca dezavantajı, ele oturması olarak göze çarpmakta. Dslr makineler gibi kavraması kolay değil. Küçük parmak illaki boşta kalıyor.

Sony A6000 Sensör- İşlemci Özellikleri

24mp çözünürlükle birçok rakibini çoktan yarı yolda geçiyor. Sony direkt sensör üreticisi olduğu için geliştirmiş olduğu önemli teknolojileri ilk kendi kullanmak istemektedir. Hızlı hibrit algılamalı Cmos 24 mp APS-C boyutlu sensörü başı çekmektedir. Bionz X işlemcisi de üretilen dataları işleme konusunda oldukça başarılı. Zira çıkış yılı olan 2014 te dünyanın en hızlı otomatik netleme performansı ile görücüye çıkmıştı.

A6000 Düğme Kombinasyonu

A6000 de toplam 3 adet dönebilen düğme bulunuyor. Birisi mod kadranı. Çekim modunu ayarlayabiliyorsunuz. Diğeri kontrol kadranı ki duruma göre diyaframı veya enstantaneyi atayabiliyorsunuz. 3. İse ekranın hemen sağında bulunan kontrol halkası. Bu halkayı kontrol kadranı gibi kullanabildiğiniz gibi 5 fonksiyonlu basma tuş kombinasyonu şeklinde de kullanabiliyoruz. Gayet başarılı bulduğumu belirtmeliyim.

Makine üzerinde atabilen düğmeler ve çift fonksiyonlu kullanabilen düğmeler ile kişiselleştirilebilme ile kendinize has fonksiyonlar atayabilirsiniz. Böylece kullanımı daha hızlı ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.

A6000 Video Özellikleri

Fotoğraf çözünürlüğünün yanı sıra video performansı  da hayli iddialıdır. Saniyede 60 kareye kadar full hd video kaydedebilmekte. Log desteği olmadığı için profesyonel videocuların tercihi olmaktan uzak olsa da benim gibi videoda amatör olanların fazlası ile işini görecek yeterlilikte.

Sony A6000 İSO Özellikleri

25600’ya kadar olan İSO değeri fazlasıyla avantaj sağlayacaktır. Fotoğrafta jpeg için rahatlıkla 1200-1600 iso değerlerinde kumlanma göze batmadan kullanılabiliyor. Raw düzenlerken isodaki kumlanmaları gidermek çok daha kolay. Minimum 100 iso değeri ise bu tarz mekineler için yeterli. A7 m2 gibi daha üst seviyeli fotoğraf makinelerinde minumum iso 50 değerlerinde olabilmekte. maksimum 51200 iso değerine ulaşması zor zamanlarda hayat kurtarabilse de estetik açıdan pek de bir şey beklememek gerektiği aşikardır.

A6000 Seri Çekim Hızı

En beğendiğim özelliklerinden birisi de saniyede tam çözünürlükle gerçekleştirebildiği çekim sayısı. Saniyede tam 11 kare fotoğraf çekebiliyor. Seri çekim yaparken perdenin çıkardığı cılız ses hala kulaklarımda yankılanıyor. Taramalı tüfek gibi adeta. Belirtmeliyim ki bu tarz makinelerden DSLR deki gibi ayna sesi beklemeyin. Bu toklukta ses vermeleri imkansız çünkü aynaları yok.

Vizör ve Ekran

1440k elektronik vizörü Profesyonel segmentteki makineler için biraz hafif kalabilir; fakat kendi sementindeki makineler ile kıyaslandığında normal olduğunu belirtelim. Gayet de iş görüyor. Aynı şekilde yukarı ve aşağı yönde dönebilen 922K çözünürlükteki ekranı kullanması da kolay. Ekran 3’’ ve vizör de yaklaşık 0,39’’ büyüklüğünde. Ekranda ilave olarak dokunmatik fonksiyon eklenseymiş mükemmel olabilirmiş.

Sony a6000 ve sonraki jenasyonda kullanılan yukarı aşağı dönebilen ekran çok işe yarıyor.

Bağıntı

Wifi si sayesinde android ve ios cep telefonları ile kolaylıkla senkron kurabiliyor. Çektiğiniz fotoğrafları cep telefonunuza tam çözünürlükte veya daha düşük çözünürlükte hızlıca alabiliyorsunuz. 24 mp bir fotoğrafım telefona inmesi 1 veya 1,5 sn sürüyor. Benzer şekilde cep telefonu ile telefonunuza hükmedebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz. Hatta powerzoom lensler ile optik zum bile yapabilirsiniz. Hemen belirtmeliyim ki wifi ile irtibat kurabilmeniz için telefonunuza PlayMemories adlı programı kurmalısınız.

Sony’nin iyi yaptığı dediğim diğer farklı bir özelliği de, fotoğraf makinelerine program kurabilmesi. Sony’nin internet sayfasından, makineyi USB kablo ile bilgisayara bağlayarak ve oturum açarak çok kullanışlı programlar indirebilirsiniz. Örneğin vizörün önüne elinizi getirerek fotoğraf çekmeyi sağlayan ‘tochless shutter’ (fotoselli deklanşör) veya fotoğrafı editlemeye yarayan ‘fhoto retuch’ gibi. Tüm programları playmemoriescameraapps sayfasından takip edebilirsiniz. Bazı programlar ücretli olsa da birçok uygulama ücretsiz hizmete sunulmuş.

Sony A6000 ‘in sol tarafında tek kapak altında HDMİ ve çoklu giriş olmak üzere iki adet giriş seçeneği bulunuyor. SD kart girişi ise batarya ile aynı noktada; yani altta. A6000 de başka giriş çıkış yok. Mikrofon ya da kulaklık çıkışı da yok. En azında mikrofon girişi olsaymış video çekecekler için çok kullanışlı olabilirmiş. Mikrofon çıkışının olmayışı aynı zamanda YouTuber kamerası olarak tercih edilmemesine de sebep oluyor. Eleştirebileceğim ve kullanımını zorlaştırdığını düşündüğüm diğer bir durumu da SD kartın pil kapağının altına yerleştirilmesi. Kartı her çıkartmak istediğinizde pil kapağını açmak zorunda kalıyorsunuz. Üzücü…

 

Sony A6000 Flaşı

Kapanır açılır ya da pop- up flaşı boyundan büyük işler çıkartıyor doğrusu.  Size bir de kullanıcı tavsiyesi verebilirim. Flaş yaylı olduğu için açısını değiştirerek kullanırsanız özellikle portre gibi özel çekimlerinizi patlama riskini de ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat flaş konusunda beğenmediğim özelliği ise senkron hızı sadece 1/160 sn olması. Birçok rakibinde en az 1/200sn oluyor. Keşke daha hızlı olsaymış.

Netleme Noktaları

Segementine göre 179 netleme noktası ile alfa 6000 çığır açtı

25’i çapraz tip olmak üzere tam 179 af netleme noktası ile tüm rakipleri deride bırakıyor Sony a6000. Neredeyse ekranın tamamını kapsayacak kadar netleme noktası mevcut. Hem video çekiminde hem de fotoğrafta özellikle AF-C modunda nesneyi kaçırmaksızın takibi çok başarılı.

Sony A6000 Şarj Batarya

Beğendiğim diğer bir özelliği de yıllardır hayalini kurduğum telefon şarjı (usb3) ile şarj edilebilmesi. Dolayısı ile yanınızda haricen kaba bir şarj aleti taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Powerbanklar ile bile rahatlıkla şarj edilebiliyor. Tam dolması adaptöre göre değişmekle beraber yaklaşık 1 buçuk saat civarında sürüyor. Eklemeliyim ki, telefon şarjı kullanmayacaklar için kutusundan bir şarj aleti çıkıyor. Geliştirilebilecek özelliğini de eklemeliyim: şarj olurken fotoğraf çekimi yapmıyor. Keşke Samsung’lar gibi şarj olurken çekim de yapsaydı.

Sony a6000 de diğer birçok aynasız Sony’deki gibi FW50 bataryasını kullanıyor. Yaklaşık 350-360 çekim yapılabiliyor. 350 çekim fotoğraf makinesi için az. Dslr kullanıcıları ciddi derecede yadırgayacaklardır bu durumu. Geziye çıkarken muhakkak yedek batarya ihtiyaç oluyor.

Sony a6000ile kit lensi 16-50mm f3.5-5.6 ve telezom lensi 55-210mm f4.5-6.3 ile beraber

Alfa Sony A6000 Güncel Fiyatı

Sony A6000 kit lensi olan 16-50mm ile veya sadece gövde şeklinde alınabiliyor. Buna ilave birde çift lens seçeneği ile satışta. Çift lensten kastım 16-50mm yanına 55-200mm telezoom objektif. Yurt dışında sade gövde 500dolar, gövde+16-55mm lens 650 dolar; gövde+ 16-55mm + 55-200mm lensler ile 850 Dolar civarında satış fiyatı var. Yurt içinde  fiyatı Teknosa, Medyamakt veya Vatan Bilgisayar gibi teknoloji marketlerinde sade gövde 2500-3000tl; gövde+16-50mm lens 3500 tl ; gövde+16-50mm+55200mm lensler ile 5000 tl civarında. Yine yurt içinde sahibinden ya da letgo gibi 2. El satılan platformlarda sade gövde 1750-2000 tl civarında ve gövde+1650mm lens 2000-2500 tl ortalama ile fiyatlanmakta. İlk çıktığı zaman yanlış hatırlamıyorsam 1500tl civarında kit lensi ile satılabiliyordu. Zamanında almak varmış…

Sony alfa a6000 4 farklı renk seçeneği ile üretiliyor. fakat Ülkemizde yalnızca gri ve siyah renk olarak satışa çıktı.

Bayoneti tüm Sony aynasızlarda olduğu gibi e mount. Piyasadaki e mount lensler ile direkt uyumlu olup, Sony a mount Sony marka veya Minolta marka lensler için de Sony’nin piyasaya sürdüğü 4 farklı adaptörden lea-a1 ve lea-a2 kullanılabilmektedir. Lens yelpazesi her geçen gün genişlemekle beraber kalitelerinin yüksek olması da kullanıcıları sevindirmekte. Kullananları tek üzen nokta ise e mount lenslerin pahalı olması. Gerçekten pahalılar ve bu yüzden kullanıcıların bir kısmı a mount lensleri kullanmaya yöneliyor. Çünkü fiyat olarak  ¼ fiyatına tekabül gelmekte.

Sonuç Olarak;

Sony A6000 ile Apsc sensörde bir çığır açmıştı. Daha sonra piyasaya sürdüğü diğer modellere de çıtayı sürekli yükseltti. Geldiği nokta da aynasız pazarının söz sahibi hükmünde. A6000 fiyat performansı yüksek bir fotoğraf makinesi olarak karşımıza çıkıyor. Taşıması kolay, wifi gibi çağın özelliklerini barındıran, 2. El piyasası oldukça fazla olması sebebiyle alınabilirliği yüksektir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu