Rus Aynalı Lensi MTO 3M 6A 500mm f6.3 İncelemesi

Değerli fotografmaia.com okurları merhaba. Bu yazımızda aynalı lens gurubundan bir model inceleyeceğiz. Ünlü Rus lenslerinden MTO 3m 6a 500mm f6.3 lensini ele aldık. Latin harfleriyle ZM 6A 500mm lens inceleme yazısında, 3m6a nın özelliklerini, teknik detaylarını, örnek fotoğraflarını bulabilirsiniz.

ZM-6A 500mm f6.3 lensin içten görünüşü

3m-6A 500mm f6.3 ün Teknik Özellikleri

Lensin adı MTO – ZM-6A 500mm f6.3 Reflex
Odak uzaklığı 500 mm
Yapı malzemesi Metal
Ağırlık 1410 gr
Uzunluk 18 cm
Eleman reflex
Minimum netleme mesafesi  455 cm
Diyafram yaprağı sayısı 0
Maksimum büyütme
Sarsıntı engelleyici Yok
Max- min diyafram açıklığı  6.3 sabit
Filtre çarı 95mm
Menşei SSCB

Ele ilk aldığınızda vaaouuv diyeceğimiz bir objektiften bahsediyoruz. Maksutov’un tasarladığı 500mm aynalı yani reflex lens. Kapakları ile 1410, kapaksız 1350 gr civarı ağırlığı ile taşıması ve kullanması çok kolay olmayan; sabit f6.3 diyafram açıklığı ile diğer rakiplerine fark atan lensten bahsediyoruz. Lytkarinsky optik cam fabrikasında üretimi gerçekleşti. Bunu iç içe geçmiş üçgen halka ve c sembollerinden anlıyoruz.

Ön tarafta sol kısımda üretici firmanın amblemi görülmekte.

MTO 3m 6a 500mm F6.3 Dış Görünüm

Evet şuradaki yazımda aynalı lenslerden bahsettim. Açıp okumanızı tavsiye ederim. Reflex lens nedir konusuna girmeden kendi lensimizi incelemeye başlayalım. Önce fiziki özelliklerine bakalım.

4 filtresi ve kapağı ile mto 500mm f6.3

Aynalı lenslerde genel manada oluşan hantallık bu lenste de mevcut. Hatta daha fazlası da mevcut. 1350 gr ağırlığı ve yaklaşık 18 cm uzunluğu ile kendisini bulunduğu ortamda hissettiriyor. Tamamen metal yapıda. Ön kısımda metal ve kendinden çıkmalı parasoleyi var. Kamera düzlemine göre alt ve sol kısımda 90 derecelik açı ile 1 er adet 1/4 + 1 er adet 3/8 vida tripod yuvalarına sahip. Böylece lensi hem yatay  hem de dikey konumda tripoda bağlayabilirsiniz. Zaten makineyi sabitleseniz bayonet kısmından zarar görme olasılığı var.

95mm filtre çapına sahip. Lensin genel çapı 10cm. Filtre kullanmak isteyenler için üretici orijinalinden 4 adet filtre ile birlikte satıyor. 1 yeşil renk, 1 turuncu renk, 1 uv ve 1 de 4x nd filtre var çantasında. Çantası deriden ve pek kibar duruyor doğrusu.  Aynı zamanda ön kapak niyetine vidalı bir de küt kapak koymuşlar içine. Filtre gibi takılıyor. Kapak konusunda uyarayım; kapatmak için çok sıkarsanız açmanız mümkün olmayabilir. m42 mount olarak üretilmiş. Aynalı tasarımını Maskutov adında bir mühendis yapmış. Genel manada aynalı Rus tele objektiflere Maksutov tele objektif anlamında MTO diyor. Lensin adındaki 3M 6a sembollerinden 3 ( Latin harfiyle Z)  Zerkal’n yani ayna anlamında ve M ise Maksutov’u temsilen kullanılmıştır.

Aynalı 500mm 3m 6a Lensinde Diyafram ve bokehler

Diyafram değeri diğer aynalı 500mm lenslere göre yarım stop avantajlı. Genellikle 500mm lensler f8 diyaframda oluyorlar. ZM-6a f6.3 diyaframı sayesinde daha fazla ışık alabiliyor ve tele lens kullanıcıları için çok kıymetli olan ışığın miktarını arttırabiliyorlar. Dolayısı ile kullanıcılar enstantane değerini ayarlarken daha cömert hareket edebiliyorlar. f6.3 sayesinde aynı zamanda arka plan bulanıklığı  da fevkaladenin fevkinde. Açıkçası bu lensi sabitleyerek portre çekilir mi diye kafa yormadım da değil.

Arka plandaki çınar yapraklarının arasında yuvarlak donot bokehler görülebilir. Aynalı lenslerde bokeh bu şekilde oluşmaktadır.

Reflex lenslerde oluşan klasik yuvarlak bokeh 3m 6a 500mm de lenste de oraya çıkıyor. Ecnebilerin donut (donat- çörek) bokeh dedikleri bu tarza alışmak biraz zaman da alıyor açıkçası. Arka plandaki parıltılar bu lensler çekildiğinde yuvarlak yuvarlak oluyor. Gözü alışık olmayan için yorabilir bu bokehler. Fakat bir müddet sonra zihin bu farklılığa alışıyor.

3m6a 500mm ile sony a7r2 kamerası ile yaklaşık 80m den bir örnek fotoğraf

MTO ZM-6A 500mm F6.3 Lensinde MDF Karmaşası

En yakın odaklama mesafesi (MDF) 6 metre olduğu yazıyor. Fakat kendi ölçümlerimde 4.50 m ye kadar netlediğini ölçtüm. Netlik halkası son sayı olan 6 dan çok daha fazla geri geliyor.  Normal bir lens için çok yüksek bir değer olsa da 500 mm gibi bir odak uzaklığına sahip lens düşünüldüğünde 4.5m nin makul olacağı anlaşılır. Yine de makro çekime izin vermeyecek bir mesafe bu. Lensin kullanım amacı genel manada uzakları yakın edebilmekten geçiyor zaten. Yani kuş veya safari fotoğrafçılığı, gökyüzü veya astro fotoğrafçılık veya bu tarz işlerde kullanılabilir. Arka planı yok etme gücü gerçekten çok iyi fakat portre fotoğrafçılığı için ergonomisi müsait değil.

Mdf mesafesi lens üzerinde gösterilen son rakam olan 6metreden çok daha düşük. kendi ölçümlerime göre 4.5 m civarında.
MDF gibi sonsuza netleme noktası da belirleme noktasından epey uzakta. Sonsuz işaretinden daha sonrasına da netleme gerçekleştiriyor. denemelerimde sonsuz sembolünün oralarda iken gökyüzüne netlediğini ve imgenin daha fazla da gidebildiğini gözlemledim. kısaca sonsuzdan daha uzağa netleyebiliyor 🙂

 

Rus ZM-6a 500mm de Renk, Kontrast ve Keskinlik

3m6a 500mm ile Sony a7r2 kamerası ile yaklaşık 20m den örnek portre fotoğrafı

. Arka planı yok etme gücü gayet iyi.Renkler gerçekten iyi. Genel anlamda aynalı lenslerde fazla optik olmadığı için doğanın yansıması daha doğal oluyor. 3m6a 500mm de de işler böyle. Renkleri, ışık gördüğü zaman gerçekten tatminkar. Kontrast da benzer şekilde iyi. Daha önce tecrübe ettiğim birkaç aynalı lensten çok daha iyi olduğunu da söylemliyim. Arka plandaki ışık olması da kontrastı direk düşüren fonksiyonlardan birisi. Işığa karşı direnci de yüksek. Aşağıdaki fotoğrafta kadrajın pek çoğuna giren sert ışık sadece yansıdığı yüzeyde patlama oluşturdu. Etrafında hayalet denilen boş patlamalar olmadı açıkçası. Kadrajın her tarafından rahatlıkla doku örneği almak mümkün.

Sert karşı ışıkta, hayalet parlamalar oluşmuyor. ışığa direnci ve ca kontrolü mto 500mm de başarılı.

Aynalı lenslerde harikulade keskinlik olmuyor maalesef. Hatta bir çoğu vasatın da altında kalan keskinliğe sahipler. Fakat 3m 6a 500mm de keskinlik bana gerçekten iyi geldi. Netlemeyi doğru yapabilirseniz istenilen keskinliği yakalayabilirsiniz. Aynalı bire lense göre keskinliği beni fazlası ile tatmin etti.  Yine de bir 50mm ile karşılaştırılabilecek düzeyde değil tabi ki. Çekim koşulları düşünüldüğünde 50-100m mesafelerde zaten 5-10m gibi keskinlikte beklememek lazım. Benzer şekilde Kromatik aberasyon yani CA kontrolü de başarılı. Zaten ışığın sekecek çok da camı yok içinde 🙂

Sony a7r2 ile hiç müdahalesiz bir örnek fotoğraf. CA kontrol altında ve renkler canlı. Kontrast tatminkar. Yeter ki ışık olsun 🙂

3m-6A 500mmm f6.3 ‘ün Dezavantajları

İlk olumsuz yönü hantal yapısı. Ağır oluşu kullanılmasını zorlaştırıyor.

2. olarak sabit diyaframlı olmasını yazabiliriz. İhtiyaç halinde diyaframı kısamıyoruz.

3. Diğer reflex lenslerden iyi olsa da kontrastın düşük olması.

4. Hantallığı ve sığ alan derinliği yüzünden netlemenin zor olması

5. Metal parasoleyin netlik halkasının üzerinde muhafaza edilmesi. Netleme yapılacağı zaman parasoleyi öne doğru itmek gerekiyor. İlginçtir; tam ortada tırtıklı bir halka daha var. Fotoğraflardan görülebilir. Bu halkanın fonksiyonu sadece lensi elde tutabilmek için sürtünme oluşturmak. Keşke bu halka yerine netlik halkası olsaymış.

Sonuç Olarak;

MTO 3m-6a 500mm f6.3 Rus Aynalı lensi, 500mm full frame kameralarda görüntü isteyenler için iyi bir alternatif. Uzun 50-60 cm lensleri taşımaktansa 20 cm lensi taşımanın avantajlı olacağına inanalar için harika bir lens. Renkleri, kontrastı ve keskinliği ile Reflex lens dünyasında birkaç güçlü rakibi kadar olmasa da kendisine yer bulabilmiş düzeyde. Koleksiyon değeri de olduğunu varsayarsak temiz, kaliteli ve ucuz bir kopya bulup diğer lenslerin yanına eklemek gerekir. 6.3 gibi nispeten açık ama sabit olan diyaframına ise sevinsek mi üzülsek mi bilemedim. Kaliteli 2x veya 3x telekonverterler ile daha iyi işler çıkarmak da mümkün…

Dörr Daubia 500mm f8 lens incelemesi göz atmak için TIKLAYIN.

Advertisements

Işığınız kaliteli olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir