ZENİT HELİOS 44M-X SERİSİ 58mm f2 LENSi KULLANICI İNCELEMESİ

Değerli okurlar merhaba;

Bu yazım da Sovyet Rus lenslerinin en ünlülerinden ve piyasada çokça bulunabilen ZENİT HELİOS 44x-y (44, 44-2, 44-3, 44m, 44m-2, 44m-3, 44m-4, 44m-5, 44m-6, 44m-7) inceledik. Helios 44m serisi objektiflerin özelliklerinden bahsedeceğiz.

Helios 44m Lens Özellikleri

Lensin adı Zenit Helios 44M-5 58mm f/2 MC
Diyafram açıklığı f2 – f16
Yapı malzemesi Metal
Ağırlık 270 gr
Uzunluk 42 mm
Eleman 4 grupta 6 eleman
Minimum netleme mesafesi 45 cm
Diyafram yaprağı sayısı 6
Sarsıntı engelleyici Yok
Filtre çarı 52 mm
Menşei Sovyet Rusya

 

Helios 44m-x Versiyonları ve Fiziki Özellikleri

Lensimiz 240 gr ağırlığında ve 4 cm uzunluğunda metal yapılı bir objektif. M42 vidalı ağız yuvası ile ister eski analog makinelerde ister günümüz DSLR fotoğraf makinelerinde adaptörlerle kolayca kullanılabiliyor. Full frame ve crop her türlü makineye uyumlu.Elimde olan seri Helios 44m-5 olsa da bu lenslerin 7 ya da 8 ( ya da … sayamadığım kadar çok ) tane farklı türü var. Her birinin genetik yapısı çok benzer olsa da ufak tefek farklılıklar dikkat çekiyor. Genel itibariyle son sayı büyüdükçe kalitede sanki biraz daha artış gözlemleniyor. Benim elime farklı zamanlarda farklı kopyalar geçtiği için her birini diğeri ile kıyaslayamayacağım. Zaten kıyaslama benim alanım değil. Bu yazıma yazmama sebep olan lens ise Zenit Helios 44m-5 MC versiyonu. Yukarıda ve aşağıda yazacağım bilgiler bu versiyona ait. Fakat optik olarak çok nadir farklılıklar gözlemlenebiliyor. İlk çıkanlarda kaplama yok iken daha sonra üretilenlerde ise önce coating kaplama sonra da Multi Coating kaplama (MC) kullanılmış. MC kullanılanlar ışık parlamalarına karşı daha dirençli. Bunun haricinde optik olarak bir farklılık gözlemleyemedim. Sadece fiziksel olarak daha iri ya da daha hafifler. Ve diyafram yaprağı sayıları farklılık gösteriyor.

Ayrıca 77m-4  f1.8 / 50mm lens incelemesi için tıklayın.

Yukarıdaki resimde popüler 58mm heliosların karşılaştırmalarını göreceksiniz. Pentaxfom sitesinden yararlandığım bu fotoğrafta yapılan derecelendirmelerin farklı kullanıcılar tarafından yapıldığını unutmayın.

Rus Lenslerin İsim Karışıklığı

Piyasa da o kadar çok bu lenslerden var ki karıştırmamak zaten elde değil. Bir de Rusların model algıları zaten karışık. 44m model adı olmasına karşın bu lensleri ilk görenler odak uzaklığı sanabiliyor. Hayır, lensimiz 44mm değil 58mm odak uzaklığına sahip. Ve en açık diyaframı f2.  En kapalı halde iken f16 değerini almakta. 58mm portre için ideal bir odak uzunluğu. Crop makineler takıldığında ise yaklaşık 90mm civarına denk geliyor ki portre için en ideal değer aralığında olduğuna hiç şüphe yok. F 2 ise objektifimizi yeterince hızlı yapıyor. Hem ışık hem bokeh kalitesi olarak yeterli olduğunu söyleyebilirim. F1.4 olsa daha iyi olmaz mı? Evet tabiki de daha iyi olurdu ama bu fiyatlara asla bulamazdık. Fiyat demişken; bence kalitesine göre fiyatı çok iyi. Yurt içinde ortalama 150 tl civarında bulunabilirken yurt dışında 30 dolar civarında alıcı buluyor. Fiyatının düşük olmasının bence en önemli sebebi Zenit marka filmli makinelerin kit lensi olması. Ruslar bu makinelerden peynir ekmek gibi satmışlar. İlanlara göz gezdirirseniz anlarsınız. Dolayı ile piyasa de çok bulunduğundan uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz.

Helios 44m serisinin mercek dizilimi

Helios 44m-x serisi Objektifin Keskinliği ve Bokeh Kalitesi

Bu lens özellikle full frame gövdelerde kullanılırsa Ruslara özgü girdap bokeh üretebiliyor. Girdap bokehin yoğunluğu az olsa da dikkatli incelendiğinde anlaşılıyor. 77m-4 serisindeki kadar göze gelmese de idare eder. Portelere farklı bir hava katıyor açıkçası.

Merkez keskinliği f2 de dahi çok iyi. Kenarlar f2 de epey yumuşak kalıyor. Fakat f5.6 civarında kenar keskinliği de gözle görülür derecede iyileşiyor. Zaten Rus lesnlerinin karakteristik özelliği desem yanlış olmaz. Büyük bir çoğunluğu en geniş diyaframda bile merkezleri çok keskin oluyor. Bu konuda birçok uzak doğu firmasını dövüyor.

Renkler üretimi de başarılı. Ne sıcak ne de soğuk. Kontrast yeterli. Cansız portreler üretmiyor. Çekimleri kaliteli. Köşe keskinliği de merkezdeki gibi olsa idi carl zeiss in kopyası olabilirmiş. Zaten bu lens Ruslar tarafından CZ Biotarın kopyası olması için üretilmiş. Ben Biotar kullanmadığımdan onunla kıyaslayamıyorum lakin günümüz Carl zZeiss’ler ile mukayesesinde bulunabiliyorum. Ve maalesef bu haliyle Carl Zeiss olmayı hak edemiyor. Fakat bu lensin kötü olduğu anlamına gelmez.

Helios 44m-x serisi Lenslerin Diğer Özellikleri

Vinyet full frame de bir miktar oluşturuyor. Özellikle açık diyaframda az da olsa beli olmakta. Ben adaptörle Sony a7ii de ve Canon 550D de kullandım. Crop makinelerde vinyeti gözlemlemek çok daha zor. Full frame deki vinyetler de f8 gibi en dip seviyesinde. Vinyet konusunda şunu da belirtmeliyim ki; portre çekimlerinde merkez odaklanacağı için bence farklı bir estetik hava de katıyor fotoğrafa. Aynı etki kenar yumuşaklığı ile de olmakta. Bize zaten fotoğrafın merkezi lazım olduğundan vinyet ve kenar yumuşaklığı dezavantaj değil avantaj olarak da düşünülebilir.

Renk sapmaları geniş diyaframda az-çok gözlemlenebiliyor. Fakat göze asla batmayacak düzeyde. Biraz daha kısık diyaframda neredeyse sıfıra yakın. MC kaplaması bu lensin CA kontrolünde büyük rol oynuyor.

Zenit Helios 44mSerisi Lenslerin Olumsuz Yönleri

Lens manüel bir lens. M42 uyumlu. M42 lenslerde bayonette bir pim olur. Bu pime basıldığında diyafram kapanabilir. Bazı basit adaptörlerde pimi harekete geçirecek düzenek yer almaz ve eğer objektifin otomatik (A) modu yoksa diyafram kullanılamaz.  İşte bu lensin de A modu yok. A modu basit bir tırnaktan ibarettir aslında. Ve diyaframı bu pime bağlı olmaksızın çalışacak duruma getirir. Yani f5.6 ya getirirseniz A modunda f5.6 olur. Arkadaki pimin basılı olup olmaması önemli değildir. Eğer bu lensi günümüz aynalı ya da aynasız makinelerinde kullanacaksanız adaptörünüze dikkat edin.

f2,8 1/125 iso 100

Advertisements

İkinci bir olumsuz diyebileceğimiz yanı ise netlik halkasının zor dönmesi. Elime farklı zamanlarda 4 farklı Rus lensi geçmişti ve hepsinin netlik halkası olması gerekenden daha sertti. Acele bir çekim yapmanız gerekiyorsa bir ihtimal pozu kaçırabilirsiniz. Bu sorunun bir çözümü var mıdır bilmiyorum. Büyük şehirlerde usta tamirciler belki uygun fiyata tamir edebilirler.

Helios 44m-2 Lens Örnekleri

Son zamanlarda elime 44-2 preset çift kilitlemeli diyaframlı model de geçti. Onunla ilgili birkaç çekim yaptım. Sizlerle örnek olması adına paylaşıyorum. Kullanım olarak preset diyafram kullanmasını fotoğrafta sevmesem de elime geçen fırsatı kaçırmak istemedim ve yazımı güncelledim. Fotoğraflara hiçbir sayısal müdahale yoktur. Sadece çözünürlük düşürülmüştür. Büyük halini görmek için üzerine tıklayın. Açık diyaframda swerly (girdap) bokehler zorda olsa fark ediliyor.

f2,8

f4

f5.6

f8

f11

Sonuç Olarak:

Manüel lens kullanabilen, hatta benim gibi manüel kullanmayı seven birisi iseniz ve uygun fiyatlı kaliteli bir portre lensi arıyorsanız 44m-5 tam size göre. Hem kompaktlığı hem kalitesi hem de fiyatı yönünden alabileceğiniz güzel bir lens. Tavsiye ederim.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir