Filtre Dosyası 3: Polarize filtre nedir? Ne işe Yarar? Polarize (CPL) Filtre Ne zaman Kullanılır?

 Değerli fotografmania.com okuyucuları merhaba. Fotoğrafçılıkta kullanılan Filtreleri incelemeye devam ediyoruz. bundan iki önceki yazımızda uv filtre ve ND filtreleri inceledik. Şimdi de sıra yine en çok kullanılan filtre türü olan polarize filtrelerde. Polarize filtre nedir, ne zaman kullanılır, kullanımı amacı nedir, ne işe yarar, CPL filtre nedir şeklinde konulara bakacağız.

3.) Polarize Filtreler ve Kullanım Alanları

Polarize filtreler su ve cam gibi yansıyan yüzeylerdeki yansımaları engellemek için kullanılır.

Cpl yani Polarize filtreler temel olarak yansımayı engellemek – azaltmak için kullanılır. Camlardaki veya su yüzeylerinde oluşan yansımaları polarize filtre kullanarak engelleyebiliriz. Cam ya da su yüzeyleri çok daha transparan hale dönüşür. Yansımaların engellenmesi sonucunda camın veya suyun ardındaki görüntü görülebilir. Aynı şekilde kameraya gelen fazla ışık da bir nevi kırılmış olacaktır ki patlamaların azalmasına da yardımcı olur. Bu polarize filtrelerin asli kullanım amacıdır.

Benzer şekilde polarize filtreler genel manzara çekimlerinde de kullanılırlar. Özellikle gök yüzünde görülmeyen damlacıklardan yansıyarak gelen ışınlar, polarize filtre tarafından tutulur. Dolayısı ile hafif sisli olan gök yüzü daha doygun ve daha karakteristik olarak ortaya çıkacaktır. Aşağıdaki fotoğraflarda gökyüzündeki etki kolayca anlaşılabilir. Bu tarz etkileri benzer şekilde polarize gözlüklerde de görebiliriz. Polarize gözlükle gökyüzüne baktığımızda bulutları daha kara ve maviyi daha koyu görebiliriz. Filtreler de aynı etkiyi yapacaklardır.

CPL kullanımının diğer bir yeri de doygunluğu arttırmak olmaktadır. Özellikle gökyüzündeki mavilikleri belirginleştirir.

Polarize Filtre Çeşitleri

Polarize filtreler iki çeşittir. Aslında fotoğrafa etkileri arasında fark yoktur. Sadece kullanım yöntemleri farklıdır. İlki circualr (dairesel) polorize filtre (CPL), ve diğeri de lineer (doğrusal) polarize filtre (LPL) dir. Amatör veya profesyonel bir çok fotoğrafçının tercihi genellikle CPL olanlardır. Kullanımı ve taşıması daha kolaydır.

Polarize filtrelerin yansımayı engellediğini söylemiştik. Burada bir parantez açmamız gerekir; aslında bir istisna: polarize filtreler metal olmayan yüzeyler için yansımayı engeller. Metal yüzeylerden gelen yansımaları engellemeyeceklerdir. Dolayısı ile metale karşı kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Etki vermeyeceği bilinmelidir.

Cpl filtre nedir?

Circular polarize filtrenin kısaltılmışıdır. Dairesel polarize filtre demektir. Cpl filtreller iki kat optikten oluşur. Daha öndeki optik dönebilir formdadır. Bunun sebebi de gelen ışığın açısına göre filtrenin kullanımını ayarlamaktır. Filtre halkasının ucunda genellikle bir ok olacaktır. Bu ok başlangıcı baz almak için kullanılır ve genellikle de ok en üstte olduğunda filtre kadrajın üst yarısını polarize edecek anlamı taşır. Ön optik döndürülerek vizörden nerelere, nasıl etki ettiği gözlemlenir ve ihtiyacı gerdirecek şekilde ayarlanıp fotoğraf çekimi yapılır. Polorized filtrelerin kullanımının bir de yan sonucu vardır. Polarize filtreler 1-2  durak ışığı kırabilirler. Bir nevi nd filtre görevi de görebilirler. Dolayısı ile zaman zaman ihtiyaç halinde nd filtre olarak da kullanılabilir.

Filtre Dosyamızın Diğer Yazılarını Okumak İçin Lütfen Üzerini Tıklayın.

1. UV Filtreler

2. ND (yoğunluk) Filtreler

3. Polarize Filtreler

4. Renk Düzeltme Filtreleri

5. Kızılötesi Filtreler

6. Macro (Close- up) Filtreler

7. Efekt Filtreleri ve Çeşitleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu