İndustar 61 LZ 50mm f2.8 Makro İncelemesi

Harika bir Rus lensi incelemesi ile tekrar karşınızdayız. Bu yazımızda popüler Rus makro lensi industar 50mm f2.8 i ele alacağız. Yıldız bokehi ile ünlenen industar 61 LZ 50mm f2.8 macro inceleme yazısında bu lensin karakteristik özelliklerini, örnek fotoğraflarını, makro performansını ve bokehi ile ilgili bilgiler  bulabilirsiniz.

İndustar 61 LZ 50 mm f2.8 Macro Lensin Teknik Verileri ve Versiyonları

Lensin adı MC industar-61 L/Z 50 mm f2.8 macro
Odak uzaklığı 50 mm
Yapı malzemesi Metal
Ağırlık 210 gr
Uzunluk 5.6cm
Eleman 3 grupta 4 optik
Minimum netleme mesafesi  29 cm
Diyafram yaprağı sayısı 6
Maksimum büyütme 1:1.25
Sarsıntı engelleyici Yok
Max- min diyafram açıklığı 2.8-16
Filtre çarı 49 mm
Menşei SSCB
Yıldız bokehi ile ünlenen industar 61-lz 50mm makro yu inceliyoruz. Şekilli bokeh yazımız için TIKLAYIN.

İndustar 61 in birçok versiyonu var. İndustar 61 55mm f2.8, İndustar 61 53mm f2.8, İndustar 61 52mm f2.8 bilinen diğer versiyonlardır. Bunlara ilaveten İndustar-50 50mm f3.5 ve İndustar-26m 50mm f2.8 lensleri de eklenince kafaların karışmaması mümkün olmuyor. Bizim incelediğimiz lens ise İndustar 61 L-Z 50mm f2.8 olan Macro özellikli Lzos üretimidir. m42 vidalı bayonettir.  Diğerlerinin çoğu fed üretimi olup m39 vidalı bayonetlidir.

İndustar-61 lz 50mm f2.8 macro lensin de bilinen 2 versiyonu var. İkisi de Lytkarinsky Optik Cam fabrikası olan LZOS tarafından üretilmiştir. İnternette birkaç sayfada KMZ yapımı başlığı ile yazıya denk gelsem de içeriğindeki lens hep lzos üretimidir. İç içe geçmiş üçgen, yuvarlak ve c harflerinden oluşan sembol kullanılır. 2 versiyonun farkı yok gibidir. Görünüşte ve optikte herhangi bir değişiklik yoktur. Eski versiyonda diyafram rakamları kırmızı işaret çizgisinin altında, alt alta yer alırken,  yeni versiyonda ise çizginin yanlarında yan yana yer almıştır.

iNDUSTAR 50mm makronun bilinen 2 versiyonu.

İndustar 50mm f2.8 Macro Fiziki Özellikleri

Yalnızca 225gr (kapaksız 210gr) ağırlığında ve yaklaşık 6cm uzunluğu ile taşıması ve kullanması taşıması çok kolay. Her yere sığıyor. Metal yapısı sayesinde de gayet dayanıklı. 3 gruptaki 4 elamın ağırlığı da fazla değil anlaşılan. Ergonomisi her türlü geçer not alır. Optik olarak Carl Zeiss Tessar 50mm f2.8 tasarımın kopyası olduğunu da söylemiş olalım.

Kendiliğinden veya geçgili bir parasoleye sahip değil. Fakat ön optikler o kadar arkada tasarlanmış ki sanki daimi bir parasolaye sahipmiş gibi oluyor lens. Önde preset diyafram halkası ve orta kısımda epey kalın netleme halkası yer alıyor. Netleme halkası yaklaşık 330 derece dönebiliyor ve daha hassas netlemeler için imkan tanıyor. Halkanın büyük yer işgal etmesi olumlu; çünkü gelişi güzel tutulduğunda bile netlemeye imkan tanıyor. Makro çekimlerde lens yaklaşık 2 cm daha uzuyor. Minimum netleme mesafesi ise 30 cm. Fakat 29, 28 cm gibi olduğunu öçtüm. Bariz bir şekilde ölçüm yapmak çok zor. Ön filtre çapı ise 49mm ve netleme ön optik sırasında dönmüyor.

Arka kısımda analog makineleri otomatik modları için netleme pimi bu lenste bulunmamaktadır. Bu durum analog severler için nasıl bir sonuç oluşturur bilemem ama dijitalciler için daha makul. En azından pim destekli m42 adaptör almalarına gerek kalmayacaktır.

İndustar 61 LZ 50mm f2.8 de Makro ve Diyafram

Lense her ne kadar makro desek de üzerinde belirtilmemiş. Yaklaşık 1:1.25 e kadar büyütme verebiliyor. Nesneye 30 cm kadar yaklaşabiliyorsunuz. Farklı kompozisyonlar oluşturmak için şahsen makro özellikli lensleri çok severim. Zaman zaman dağda bayırda ihtiyaç olan makro, diğer taraftan konuya daha da yakınlaşıldığı için ekstradan kompozisyon kurgulamaya olanak tanıyor.

Preset diyaframa sahip olduğunu yukarda belirtmiştim. Preset sistemi bastırmalı. Lensin kilitlemek istediğiniz diyafram değerini bastırıyorsunuz ve işte bu kadar. En açık olan 2.8 ile kilitlediğiniz değer arası kısılabiliyor. Videocular için biçilmiş kaftan. Ayrıca diyafram geçişlerinin duraklı olmaması da diğer bir kullanışlı özelliği.

Yıldız şeklindeki bokehi yaklaşık 5.6 ve 8 civarında alabilirsiniz. Diğer diyafram aralıklarında farklı bokeh şekilleri çıkıyor.

Lensin tanınırlığını arttıran bir diğer özelliği de yıldız şeklini veren diyafram kanatları. f2.8 de yani en açıkta dairesel açıklığa sahiptir ve kısıldıkça yıldız şeklini almaktadır. En ideal yıldız bokehi verdiği açıklık 5.6 civarıdır. f4 de tam anlamıyla yıldızlar seçilememektedir. f5.6dan sonrası iyice netleşir. Yıldız bokeh bir kısım kullanıcılar için hoş karşılanmasa da benim gibi amatör ve deneyselci kullanıcılar çok sevecektir. Arka planlardaki ışık parıltıları yıldız yıldız olmaktadır. Diğer sıradan lenslerden farklı olması  zaten ilk önce bu lensi kendine çeken ayrı bir yöndür. Diyafram yapraklarının şekli, f11 de altıgen haline alıyor ve f16 da ise dairesele yakın altıgen şeklini alır.

İndustar 61 LZ 50mm f2.8 Keskinlik ve Renkler

Gelelim keskinliğine. Lens en açık diyafram dahil her değerde çok iyi keskinlik sunmaktadır. Diyafram değeri normal 50mm lere göre bir miktar kısık olmasından tevellüt kenarlarda diğer Rus lensleri gibi aşırı yumuşak değildir. Orta kısımları özellikle en açıkta daha keskin olmakla beraber kıstıkça köşelerde de toparlanma artmakta. f4.5 ideal keskinliğe ulaşır. Bence f2.8 de dahi harika portreler çekilmektedir.

Farklı diyafram değerlerinde keskinlik

Ters ışığa karşı parlamaları bence yaşı göz önüne alındığında iyidir. Beyaz ışıkta bir miktar parlama yapsa da sarı ters ışıkta çok tatminkâr arka planlar alınabilir. Özellikle gün batımında kontrol altında tutulabilen bu parlamalar fotoğrafa da hoş bir görüntü katmaktadır. Mc versiyonun daha iyi olduğu aşikar.

Renk konusundaki başarısı  da gerçekten iyi. Eski bir lense göre kararlı renkler ürettiğini görüyorum. ton olarak soğuktan uzak, sıcakımsı ve yeteri kadar kontrastlı diyebilirim. f2.8 de kontrastı tatminkar. Helios 77m4 gibi en açık diyaframda kontrast fakiri değil.

Benzer şekilde en açık diyaframda CA oluşturma konusunda da maharetli. Göze batacak şekilde mor parlamalar hissedilmiyor açıkçası. Fotoğrafı büyütüp bakınca ancak anlaşılıyor. O yüzden bir Minolta’dan daha başarılı. Günümüz kaliteli optikleri gibi olmasa da rahatlıkla kullanılabilecek düzeyde.

f6.3 te bir örnek industar 61 lz 50mm fotoğrafı.

Distorsiyon 50mm lens grubunda minimum seviyelerde olmaktadır. İndustar lz de de gözle görülecek kenar eğilmeleri yoktur. En yakın mesafeden çekilen fotoğraflarda dikkatli incelendiğinde görülebilecek yastık distorsiyon oluşmaktadır. Az olmasının sebebi zannımca f2.8 nispeten kısık diyaframdır.

Sonuç olarak bu lensi kullanmaktan zevk alıyorum ve alacak olanalar tavsiye ediyorum. Boyundan çok büyük işler çıkaran bir lens olduğu kesin. Tek dezavantajının f2.8 diyafram olduğunu vurgulamak lazım. Diyafram dezavantajının haricinde genel kullanım için çok ideal bir lens olduğunu düşünüyorum.

Işığınız kaliteli olsun…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu