Sony a3000 İncelemesi

Değerli fotografmania okurları, merhaba. Bugün Sony’nin çıkardığı ilk aynasız kameralardan biri olan a3000 fotoğraf makinesini inceliyoruz. Sony a3000 inceleme yazımızda Sony a3000 teknik özelliklerini, fiziki özelliklerini, sensör kalitesini örnek fotoğraflarla anlatacağız. İlk olarak teknik özellik tablosunu vererek başlayalım.

Sony A3000 Teknik Özellikleri

Makinenin adı Sony a3000
Çözünürlük 20 mp
Sensör tipi Apsc / Cmos (1,5 x çarpanlı)
Deklanşör hızı 1/4000
İSO hassasiyeti 100 – 16000
Video 1920 x 1080 video
Seri çekim hızı 3 fps
Ekran 3 ” –Sabit- 230K
Vizör Elektronik
Netleme noktası sayısı 25/ 25 çapraz
Ebatlar 128 x 91 x 85 mm
Ağırlık 411 gr
Wifi Yok
Dahili Flaş Var
Pil 470 çekime kadar
Duyuru tarihi 27 Ağustos 2013

Aranızdan bazılarının 2013 yılında görücüye çıkan bir fotoğraf makinesinin, neden 2021 yılında inceleme yazısının yazıldığını merak ettiğini hissettim. Kısaca açıklayalım. 1. Makine elime yeni geçti. 2. Bir inceleme yazısı için asla geç değildir. 🙂 Dolayısı ile yazmaya karar verdim.

Sony a3000 piyasada çok bulunabilen bir ürün değil. Yaygınlığı Sony a 6000 ile mukayese bile edilemez. O yüzden benim elime geçmesi de zaman aldı ellam. a3000in doğumu Aynasızların ilk çıkış yıllarına rastlıyor . A7 ile benzer zamanda çıkıyor görücüye. Fakat ne nex’ler, ne de a7 gibi çok talep görmüyor. Bunun nedenlerini aşağıda anlattım.

Sony A3000 fiziki yapısı

Çok enteresandır ki Sony a3000 en beğendiğim yapısı ele oturuşu. Alışıla geldik dslr den hiç bir farkı yok. Sağ el ile harika şekilde kavranıyor. Bunu özellikle Sony marka başka bir aynasız makinelerde göremezsiniz. A6000 inceleme yazımda da eleştirdiğim konulardandı. Şimdi bazlarınız aynasızlarda ergonomiden dolayı bunun normal olduğunu iddia edebilir. Hayır! bir makine aynasız da olsa ele oturuşu iyi olmalı diye düşünüyorum. Bunu şu ana kadar samsung nx30 ve nx1 ve bu makinede gördüm.

Ele çok iyi oturduğundan bahsettim. İkinci olarak aynasız olmasından tevellüt ağırlığı. Makine pili ile beraber yaklaşık 400 gr geliyor. Ohhh beee. Asıl şaşırdığım şeklinin bir dslr benzeyip de hafif olması. Adamlar yapmış abicim … Boyunda veya çantada taşıması pek kolay.

Hemen diğer fiziksel da göz atalım. Kabza kavraması fevkalade iyi. Kabza elden kayasın diye kaydırmaz plastikle desteklenmiş. Lens ağızı olması gereken yerde. Nex’ler gibi makinede büyük görünmüyor. Yakışıklı makine vesselam. Alt kısmında tripod yuvası ile beraber pil haznesi bulunuyor. Pil diğer ilk çıkan aynasız kameralarında olduğu gibi fw 50 modeli. Piyasada bulması çok kolay. Yine usb2 çoklu şarj desteği de var. Telefon şarjları (artık eski sarj demek daha iyi olacak sanırım) ile de kolayca şarj edilebiliyor.

Menüsü klasik nex menusu olmuş . Sony a3000 ve a5000 den başka hiç bir a serisi makinede yok bu menü düzeni. Ekranın sağındaki üst menü düğmesi ile menüye girip alttaki seçenek düğmesi ile ayar yapıyor ve dönen kadran ve ortadaki ok düşmesi ile seçim yapıyorsunuz. Diyafram veya enstantane için ayrı tekerler yok. Sadece üst kısmında mod kadranı var.

A3000  Olmayan Düğmelerin Kombinasyonu

Tuş kombinasyonlarından da bahsedelim. Sony a3000 tuş takımıyla az önce bahsettiğim profesyonellikten uzak kalıyor. Ekranın hemen sağına yerleştirilmiş dönebilen teker ve harici sadece 2 adet düğme ve üst kısma yerleştirilmiş ilave 2 adet daha düğme ile yapmanız gerekiyor tüm kontrolleri. ayrıca hafif eğil durumda olan video düğmesini de eklemeliyim. Üst kısımdaki mod kadranının da unutmayalım. Ön ekrandaki dönebilen teker aynı zamanda 4 bir tarafa basılabilir. Kullanımı çok kolay. Zaten birçok Sony makinesinin vazgeçilmezi bu ön teker. Bunun haricinde ne bir teker nede başka bir tuş yok. Dolayısı ile a7m2  gibi daha profesyonel bir makineye alışanlar için, kontroller biraz zahmetli oluyor.  Tüm ayarlamaları Menüye girip yapıyorsunuz.

Çok ilginç gelen ve yadırgadığım diğer bir düğme de fotoğraf izleme (play) düğmesi. Elimden onlarca belki yüzlerce makine geldi geçti hiçbirinin izlem düğmesinin makinenin üst kısmında olduğunu hatırlamıyorum. Sony bu konuda batırmış. Makinenin üstüne izleme düğmesi koymak da neyin nesi yahu. Her seferinde işaret parmağımız ile düğme mi arayacağız yukarıda. Peh…

En güzel taraflarından birisi de sd kart slotunun a6000 ler’de olduğu gibi alt kısımda pilin yanında değil de, makinenin sağ tarında şarj girişi ile beraber yer alması. Böylece her seferinde altını çevirip pil kapağını açmak icap etmiyor.

Az önce de dediğimiz gibi sol yanda kapak altına gizlenmiş sd kart yuvası ve az yanında usb 2 girişi bulunuyor ki bundan başka giriş çıkış yok makinede. Mikrofon falan hak getire. Maalesef wifi, bluetooth veya nfc gibi kablosuz sistemler de yok. Fotoğrafa almak için ya sd kartı takıp çıkarıyorsunuz ya da usb2 kablosu ile veri aktarıyorsunuz.

Sony A3000 Sensör ve Çekim kalitesi

Şimdi yukarıda bahsettiğim amatörce ve profesyonelce özelliklerin yanına olumlu olarak koyabileceğim bir tarafını daha yazıyorum.

Sony A3000 20 mp apsc formatında bir sensör kullanıyor. Bu sensör aynı zamanda stl serisinin son makinelerinde de olan a58 lerde felan kullanılan sensör. Kaliteli olduğunu söylemeliyim. Nex 3, nex5 hatta nex 6 dan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Sony bu konuda pintilik yapmamış açıkçası.

Sensör düzgün olunca çekilen fotoğraflar da iyi oluyor haliyle. İyi lens kullanırsanız profesyonel fotoğraflar alabilirsiniz. Tabi raw destekli.  Benzer şekilde sensör direk ıso kalitesini de etkiliyor. İso başarımını da bu segment kamera için fevkalade beğendiğimi ifade etmeliyim. Kendimce yaptığım bazı testlerde a6000 ile aralarında belirgin bir fark görülmüyor.

Lens yuvasının hemen üzerinde, olabildiğince öne yakın şekilde açılır flaş var. Sol taraftaki bir düğme ile kolayca açılıyor ve kullanılıyor hale geliyor. Flaşın segmentine göre başarılı olduğunu söyleyebilirim. En hızlı senkronu 1/200 sn. Kırmızı göz giderme gibi özellikleri de mevcut. Dahili flaşın yanı sıra harici flaş takabilmek için ayrıca bir kızağı da var. Konuyu aydınlatma gücünü yeterli buldum doğrusu. Harici flaşlarla kıyaslama yapamayız belki ama zor zamanlarda iş görür.

Sony A3000 Ekran KALİTESİZLİĞİ

Şimdi gelelim Sony a3000 in sınıfta kalan diğer bir özelliğine. Ekran kaliteleri… Ekranı 230K piksek ve pek bir halta yaramıyor. İmaj kalitesi iyi dedim fakat eline makineyi ilk alan arkadaş çektiği fotoğrafa ekrandan bakınca makineyi bir daha eline almaya tövbe edebilir. 3 inç büyüklüğünde 230 k ekran sana hiç yakıştı mı  Sony.  Bir de sabit; dönmüyor. Kısarken Sony’nin yanlış yerden kıstığını vurgulamalıyım.

Diğer bir ekran olan vizör de de benzer durumlar yaşanıyor. Vizörünün olması çok güzel bir şey ama keşke ekran çözünürlüğü biraz daha iyi olsaymış. Kapsama alanı iyi fakat kapsadığı alanı görebilirseniz… Ekranda küçük nesneler seçilemiyor ve çok da parlak algılanıyor. Gerçi parlaklığı kısılıp açılabiliyor ama görüntünün iyi olmasını arttırmıyor maalesef. Bir de yeri gelmişken bahsedelim: vizörde ekrana otomatik geçiş sensörü yok. Diğer makinelerden alışık olanlar bilir makineyi göze götürünce direk otomatikman görüntü vizöre gelir. Ama a3000de öyle değil. Vizör –ekran geçişi otomatik değil. Üstte vizörün hemen sağında bir düğme ile geçişler yapılıyor. Biraz ilkelce dimi…

Çıkış fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 900 dolar civarıydı. O zamanlar 2500 tl civarına sıfır makine alınıyordu. 2021 yılında ise piyasada çok bilinmediğinden  gövde olarak yaklaşık 100 dolara yani 800 -900 civarına 2. el olarak bulunabiliyor.  Şu zamanda bu fiyata göre oldukça ucuz olduğunu ifade edebilirim. Ekran ve vizör kalitesini saymazsak nex 6 dan  biraz daha ileri olduğunu ifade etmeliyim.

Sony A3000 Diğer Özellikleri

Lens olarak e mount takılıyor. Af hızı çok iyi. A6000den geri kalır yanı yok. La ea1,2,3,4,  tüm adaptörleri destekliyor ve kullanımı çok da keyifli. Hız konusunda ancak diğer makineler kadar kaybı var.

1/4000 enstantane destekliyor ki orta segmantte bir çok makine ile aynı. Bu konuda geçer not verilir. Max 30 sn ve da sonrasında bulb modu kullanılabilir.

16bin iso hassasiyetine sahip. 100 ile 16 bin arasında değer alıyor. 16bin kullanım için ideal değil ama 3bin civarına kadar kaliteli fotoğraflara izin veriyor. Burada tek sorun iso geçişlerinin 2 kat şeklinde gerçekleşmesi. Yani 400 isodan 500e çıkamıyorsunuz direk 800 e çıkmanız gerekiyor. Belki menüden ayarı vardır ama açıkçası ben bulamadım.

Sony a3000 in önemli özelliklerinden birisi de full hd video çekebilmesi. Full hd 50p kalitede videolar üretebilirsiniz. Sony zaten video konusunda epey yok kat etmişti. Bu deneyimini de makinelerinde kullanıyor.

Af-c kullanımında netleme noktaları arasındaki geçişleri oldukça tatmin edici. Ekranda kullanılabilecek 25 adet netleme noktası var. Açıkçası zamanının dslr’inden oldukça iyi. Giriş seviyesi bir makine için hele çok daha iyi. Video çekimlerinde af kullananlar için büyük kolaylık.

Buraya kadar yazdıklarımıza göre Sony bu makinede bazı özelliklerden fazlaca kullanırken bazı özelliklerden olabildiğince kısmış. Kısılan bu kadar özelliğin yanı sıra giriş seviyesi bir makineye gövdeden titreşim engelleme özelliği koymamış hali ile. Hani belki bazılarınızın beklentisi olabilir diye değinmeden geçemedim.

Olumsuz birkaç özelliğine karşın iç piyasada profesyonel işler için değil belki ama amatör ku için kesinlikle alınabilecek bir ürün bence Sony a3000. Gidip kat kat fiyata  orta segment dslr alacağınıza bu fiyata bu ürünü alın derim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu