HAZIR ÇEKİM MODLARI ve KULLANIM ALANLARI

Merhaba fotografmania.com takipçileri. Bu yazımızda fotoğraf makinelerinde bulunan Hazır Çekim Modlarından bahsedeceğiz.

Tüm fotoğraf makinelerinde aynı olmamakla beraber ortak olan birçok hazır çekim modu vardır. Bu modlar: AUTO , Flaşsız AUTO, SCENE (SCN) modu, Portre Manzara modu, Spor şekim-Seri Çekim modu, Makro modu,  Gece çekim modu, Gece portre çekim modu, A-Dep modu, HDR: Zengin ton  modu, Panaroma:panaromik mod,  fotoğraf Gün batımı- gün doğumu modu, Yaratıcı Otomatik (CA- Effect) Mod, Bebek fotoğrafı- Evcil Hayvan modu şeklinde sıralanabilir. Şimdi birlikte bu hazır çekim modlarını açıklayalım:

Farklı markaların farklı mod kadranları vardır. mod kadranında da farklı hazır çekim modları yer alabilir.

1.Kullanıcı Tanımlı Modlar

C1, C2: 1,2 : U1,U2: Özel Kullanıcı Ayarı Modu: Mod kadranındaki bu ifadeler önceden ayarlanmış kullanıcı ayarlarını ifade ederler. Kullanıcı standart bazı ortamlarda, standart ayarlar ile çekim yapıyorsa bu ayarları kaydeder. Dolayısı ile her seferinde ayarlarını yapmak için emek ve zaman harcamamış olur.

2. Tam Otomatik Mod:

AUTO: A: otomatik mod: Pozlama için gerekli tüm değerlerin makine tarafında belirlendi moddur. Ortamdaki ışığa göre ideal fotoğraf için ideal değerleri seçer. Gerek duyarsa flaşı da açar.

Fotoğrafçılığı öğrenmek istiyorum diyen arkadaşlar bu modan uzak dursunlar.  Bu mod bir rahatlıktır ve rahatlık rehaveti getirir. Maalesef ilerleme sağlanamaz. Fotoğrafçılığı öğrenecek arkadaşlar en azından A veya S modları ile başlasınlar. Hiç olmazsa deneme-yanılma yoluyla öğrenebilirler.

3. Flaşsız Tam Otomatik Mod:

Flaşsız AUTO: Otomatik modun flaşsız halidir. Her değer makine tarafından verilir fakat flaş kullanılmaz. Flaş kullanımının uygun olmadığı ya da yasak olduğu durumlarda kullanılabilir. sadece flaşa sahip olan makinelerde yer almaktadır

4. SCANE Sekmesi ve altındaki hazır modlar:

SCENE: SCN: Otomatik Sahne Modları. İçerisinde üretici firmaya göre birçok sahne modu vardır. Kullanılmak istenilen mod yön tuşlarıyla seçilir ve direk fotoğraf çekimine geçilir. Bazı fotoğraf makinelerinde SCENE modu yer almazken bu mod altındaki sahneler direk olarak yer alır. Bu sahneler aşağıdaki gibidir:

Portre: Özellikle insan figürü çekilecek durumlarda kullanılır. Arka planın flu olması ve gözlere otomatik odaklama gibi etkileri vardır. Bulanıklık çıkmaması için enstantane belli bir seviyeden aşağı inmez. Dolayısı ile az ışıklı ortamlarda iso değeri yükselebilir. Aynı zamanda makine destekliyorsa yüz algılamalı af açılır. Böylece yüz kadrajda takip edilerek sürekli netleme halindedir.

Manzara: Manzara çekimlerinde kullanılabilir. Diyafram duruma göre kısılır. İSO değerinin yüksek olmaması için enstantane düşürülür.  Işık yeterli olmazsa flaş açılabilir.

Spor Çekim-Seri Çekim: olabilecek en yüksek enstantane değeri kullanılır. Hareket dondurulmak için kullanılabilir. Yüksek hızlı hak etlerde tercih edilmelidir. İSO otomatikte olursa, mümkün olan e yüksek değeri kullanır çünkü enstantaneyi yükseltecektir. Hareketli çekim modunda aynı zamanda makine tek kare çekimden seri çekime geçecektir. Ardı ardına bir sürü fotoğraf çekilir ve ideal poz bu çekimlerin arasından seçilebilir.

Makro: Nesnelere yakınlaşmak için seçilebilir. Çok küçük nesneleri büyütmek için kullanılır. Diyaframı belli bir seviyeye kadar kısar. Diyafram kısılacağından ve ışık yeterli olamayacağından çokçası flaş aşılır. Dikkat etmek lazım ki; lensin flaş ile oluşan gölgesi çekeceğiniz objenin üzerine düşmesin. Açıkçası makro fotoğraf manüel netleme ile yapılırsa daha uygun olur. Lensinizi manüele aldıktan sonra netlik halkasından en kısa netleme mesafesine kadar döndürün.  Elinizdeki lens ile yapabileceğiniz en makro çekim bu olur. Diyaframı bir miktar kısmak uygun olur.  Ama çekimde titreme yapmayacak enstantaneye kadar kısmanızı tavsiye ederim. Flaş istiyorsanız açarsınız.

Macro mudu makine ile alakalı olduğu kadar lens ile de alakalıdır. Lesnler üretilirken minimum netleme mesafeleri odak uzaklığı ile paralel olacak şekilde üretilirler. 50mm lenslerin minimum netleme mesafeleri yaklaşık 50 cm dir. Zum lensler daha kısa olabilir. Asıl makro fotoğraf sırf bu amaçla üretilen 1:1 macro objektiflerle çekilir. Makineler makro modu barındırsalar dahi minimum netleme mesafelerinde (lens yapılarından dolayı) bir değişiklik yapamazlar. Yani orijinal makro gerçekleşmez. Dolayısı ile bu moda güvenerek makro çekeceğim demek yanlış olur.

Advertisements

Gece çekimi: Kapalı, karanlık, ışığın az olduğu durumlarda kullanılabilir.  Işığı iyi almak için mümkün olan en ideal durumu ayarlamaya çalışır. Diyafram açılır, enstantane düşürülür. Varsa lenste veya makinede titreşim engelleyici kullanılır.  Monopod ya da üçayak kullanılması uygun olur; yoksa fotoğraflar bulanık çıkabilir. Flaşlı ve flaşsız olmak üzere iki çeşidi vardır.

Gece portre çekimi: Işığın çok az olduğu ortamlarda, alaca karanlıkta ya da gece portre çekimi için bu sahne kullanılabilir. Flaş açılacaktır; yüzde oluşabilecek patlamalara dikkat edilmesi gerekir.

HDR: Zengin ton: Her makine de bulunmaz. Bazı marka-modellerde farklı menüler içerinde bulunabilir. Fotoğrafları açık normal ve az ışıklı olmak üzere en az 3 kare şeklinde çeker ve bunları tek fotoğrafta birleştirir. Birleştirmede  çok koyu ya da çok açık alanları kullanılmaz; ideal pozlanmış kısımlar farklı fotoğraflardan seçilir.  Böylece kontrası ve renkleri olduğundan daha farklı bir fotoğraf elde edilmiş olunur.

Panaroma : Panaromik Fotoğraf nedir? :  Fotoğraf makinesi birden çok kareyi (karelerin ortak noktalarının üst üste bindirerek ) birleştirir. Böylece geniş açı lens kullanırmış gibi geniş bir fotoğraf çekebilirsiniz. Kadrajlamak istediğiniz alan çok ise bu yöntem kullanılabilir.  Bazı fotoğraf makineleri panaromik fotoğraflarda, çözünürlüğü düşürürken bazıları ise tam çözünürlükte fotoğraf çekebilir. Panaroma fotoğraf makine üzerinden yapılabildiği gibi, ortak noktası bulunan fotoğraflarla bilgisayardan da birçok yazılım ile yapılabilir. Bilgisayarda yaptığınız panaromik fotoğraflar tam çözünürlükte olur. Örneğin 24 mp kamera ile 8 fotoğrafı birleştirdiğinizde yaklaşık 60-80 mp 40-50 mb lık fotoğraf oluşturabilirsiniz.

Panaroma fotoğraf lense bağlı olmaksızın geniş açılı fotoğraflar çekmeniz olanak tanır. Hatta geniş açıdan artısı da olabilmektedir. Geniz açılı objektiflerin kenarlarda oluşturdukları distorsiyon (eğilmeler) panaromik fotoğraflarda görülmez. Fakat panaromik fotoğraf çekerken dikkatli olmak da fayda vardır. Farkında olmadan kameranızın yönünü ve netlik düzlemini değiştirmemelisiniz.

Gün batımı-Gün doğumu: Güneşin doğumunda ve batımında oluşan sarı-turuncu aydınlığı çekebilmenizi sağlar. Renk ısısı normalden farklıdır. Ayı zamanda çok aydınlık bölgelerin yanmaması için enstantane otomatik ayarlanır.,

5. EFFECT Sekmesi ve alt Modları:

Yaratıcı Otomatik Mod: CA: Effect: Bu modun altında farklı efektler vardır. Canlı, yumuşak, sıcak, yoğun, duru, daha parlak, daha koyu, siyah beyaz, oyuncak çekimi, minyatür efekti, renk seçici, siluet, renk taslağı gibi birçok farklı efekt ile fotoğraf çekmenizi sağlar. Bu mod fotoğraflarınızı farklılaştırırken aynı zaman da eğlenmenizi de sağlar. Canlıda renk doygunluğu fazla fotoğraflar oluşturabilirken, renk taslağında sadece belli bir rengi seçebilir ve fotoğrafınızda sadece seçtiğiniz rengin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Minyatür efektinde ise belirli yerleri flu belirli yerleri net yapabilirsiniz.

Bebek fotoğrafı- Evcil Hayvan: Bebeklerin fotoğraflarını çekerken, daha pürüzsüz yüz hatları oluşturmak için kullanılabilir. Ayrıca hayvan ve bebeklerin hareketleri tahmin edilebilemediği ve hızlı olabileceği için enstantane oğlandan biraz daha yüksektir. Flaş patlayabilir. Flaş hızını algılayamayacak kadar küçük bebekler için kullanmanızı öneririm 🙂

Hazır Çekim Modlarından A-Dep Nedir

A-Dep : Alan derinliğinin kontrol edildiği en kullanışlı modlardan biridir. Yarım deklanşör yapıldığında yanan netlik noktalarının hepsi net çıkacak demektir. İstediğiniz alan derinliği yanmadı ise deklanşörü bırakıp tekrar yarım deklanşör yaparak istediğinize ulaşana kadar deneyebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz noktalar hangi diyafram değerinde net ise makine size o diyafram değerini otomatik olarak verir. Tabi o esnada kullanılan lensin kabiliyeti doğrultusunda. Böylece net alnı siz belirlemiş olursunuz.

Temel çekim modları olan A S M P modları için tıklayın.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir