Aynasız Full Frame Panasonic S1 ve S1-R İNCELEMESİ ve Özellikleri

FULL FRAME AYNASIZ PİYASASI KARIŞIYOR: Panasonic lumix S1 ile Ben de Varım Dedi

Kızışan aynasız pazarında en yeni oyunculardan ikisi olan Panasonic Lumix S1 ve S1-R incelemesi ile tekrar karşınızdayız. Yazımızın ilerleyen kısımlarında Panasonic S1 ve s1R incelemesi (rewiev) yapacağımız gibi özelliklerini, S1 ve S1-R arasındaki farkları, s1 ve s1R  fiyatlarını ve Sony a7xxx- Nikon Z- ve Canon R ile kısa karşılaştırmalarını da bulabilirseniz.

Sony’nin a7 m1 ile ayrı bir segment olarak ortaya çıkan full frame ( tam kare ya da 36 mm) aynasız grubu çok rağbet gördü. Sırası ile Canon ve Nikon  yarışa dahil olsalar da Sony’ye şu zamanda yetişecek güçleri maalesef yok. Pazarı görmekte ve ürün sürmekte çok geç kaldılar. Yine geç kalan ancak ölmedim buradayım diyen firmalardan birisi de Panasonic oldu. Panasonic genel olarak aynasız fotoğraf makineleri pazarında m43 sistemde Olympus ile adından söz ettiriyordu zaten. Fakat m43 sistemin geleceğinin tartışıldığı şu zamanlarda, bence de iyi ederek full frame aynasız pazarına girmeyi başardı.

Panasonic Lumix S1 ile Panasonic GH 9’un boyut karşılaştırması

Panasonic Lumix S1 ve S1-R Teknik Özellikleri

Aşağıdaki tabloda Panasonic LumixS1 ve S1R fotoğraf makinelerinin özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ardından da kısa kısa inceleyeceğiz.

Makinenin adıPanasonic Lumix DC-S1Panasonic Lumix DC-S1 R
Çözünürlük24 mp47 mp
Sensör tipiFull Frame / MosFull Frame / Mos
Deklanşör hızı1/8000 sn 1/8000 sn
İSO hassasiyeti100-51200 (50-204800 e arttırabilir)100-25600 (50 - 51200 e arttırabilir)
Video3840 x 2160 video3840 x 2160 video
Seri çekim hızı9 fps9 fps
Ekran3,2" –Eğilebilir- 2100K - dokunmatik3,2" –Eğilebilir- 2100K - dokunmatik
VizörElektronik-5760KElektronik-5760K
Netleme noktası sayısı225225
Ebatlar149 x 110 x 97mm149 x 110 x 97mm
Ağırlık899 gr898 gr
WifiVarVar
Dahili FlaşYokYok
Pil380 çekime kadar360 çekime kadar
Yapı malzemesiMagnezyum alaşımlıMagnezyum alaşımlı
Duyuru tarihi2019,02,012019,02,01
Hangi modelin yerine çıktıserisinin ilk makinesiserisinin ilk makinesi
Segmentİleriİleri
EkstraL mount (leica-sigma-zenit-panasonic ortak) ,
yüz algılamalı af,
kontrast algılamalı af,
En Hızlı Flaş Senkronizasyonu 1/320,
usb typ C ve Hdmı,
mikrofon ve kulaklık girişi,
çevresel sızdırmazlık,
sensör üzerinde görüntü sabitleme sistemi;
AA filtresi yok,
14 bit sıkıştırılmamış RAW,
üst ilgi ekranı,
aydınlatmalı düğmelere sahiptir,
2 kart girişi,
L mount (leica-sigma-zenit-panasonic ortak) ,
yüz algılamalı af,
kontrast algılamalı af,
En Hızlı Flaş Senkronizasyonu 1/320,
usb typ C ve Hdmı,
mikrofon ve kulaklık girişi,
çevresel sızdırmazlık,
sensör üzerinde görüntü sabitleme sistemi;
AA filtresi yok,
14 bit sıkıştırılmamış RAW,
üst ilgi ekranı,
aydınlatmalı düğmelere sahiptir,
2 kart girişi,

‘L mount’  Bir Tam Kare Aynasız Daha Doğuyor: Panasonic Lumix S1 Sistem

Öncelikli olarak ağız yapısına bakalım. Panasonic Lumix S1 ve S1-R L mount sistemini kullanacaklar. Aslında L mount Panasonic’e ait değil. Leica ya ait. Fakat daha önceki yıllardan da bilindiği üzere Panasonic ve Leica fotoğraf makinesi ve mercek üretiminde ortaklığa gitmişlerdi. M43 sistemde Leica’nın Panasonic için ürettiği çok güzel lensler var. Benzer bir ortaklığın devam edeceğini görüyoruz. Leica’nın full frame makinelerinde de kullandığı L mount ortak olarak kullanılacak. Dahası L mount u sadece bu iki firma da kullanmıyor. Sigma da L mount makine ve lensler üretecek. Aynı şekilde Rusya’dan gelen bir haber daha olmuştu. Zenit de L mounta destek vereme kararı almıştı. Bakalım, ileride ne olacak. Sony’nin hükümranlığı bozulacak mı, Canon ve Nikon L sistemine rakip olarak görülecekler mi?

Panasonic’in ilk aynasız full frame makineleri olan s1 ve s1-R

Panasonic Lumix S1 24 mp ve S1R ele oturan yapısı ve kolay erişilebilen ve kullanabilen kısa yol tuş takımıyla fiziksel olarak iyi bir puan aldı benden. Çok yakışıklı olmasa da gideri var. Klasik Japon kafası ile üretilmiş anlayacağınız. Kullanışlı, işlevsel ama pek de estetik olmayan… Sony gibi dimi 🙂

Panasonic Lumix S1 önden görünüşü

Panasonic Lumix S1 ve S1R Arasındaki Temel Farklar

Panasonic Lumix S1 24 mp ve S1-R ise 47 mp çözünürlükle görücüye çıkmışlardı. Aralarında en belirgin teknik özellik bu aslında. Bunun haricinde göze çarpan diğer önemli farklılığı İSO performansı. S1-R’ de çözünürlük çok yüksek olduğundan İSO değeri max 51200 ile sınırlı kalmış. S1 de ise maksimum 204800 değerinde. Arasında 3 durak fark gözleniyor. Buradan benzer değerlerin Canon R ve Nikon Z’de de görüldüğünü ekleyip Sony a7m3 ve a7S serilerindeki İSO performanslarını yakalayamadıklarını da ifade edelim. A9 rakip olmayacağından ekleme ihtiyacı duymuyorum. Yakalamaları belkide 3. Jenerasyon fotoğraf makinelerinde görülebilecektir. Fiziksel olarak gözüme çarpan tek fark kımızı bir R yazısından başka bir şey değil. Aynı ebatta aynı kasa yapısındalar. Hatta her iki modelde de AA filtresi yok. Sony serilerindeki gibi değil yani.

Panasonic Lumix S1 Sistem kart slotları

Wifi, bluetooth, hdmı ve USB bağıntıları ile mikrofon ve kulaklık girişlerinin olması Panasonic Lumix s1 ve s1R’i geride bırakmamış. Olmasa imiş hata olurmuş. Aynı şekilde biri xqd olmak üzere 2 adet kart girişin olması da iyi olmuş. Wifi ile telefondan kolaylıkla aktarım ve uzaktan kontrol mümkün.

Lumix S1-R üstten görünüşü

Panasonic Lumix S1 Sistem (L mount) Lens Yelpazesi

Yeni doğan bu sistemin en önemli artılarından biri lens yelpazesi. L mountu en az 3 marka birlikte kullanacağı için şuan için 20 farklı lens seçeneği ile görücüye çıkmış sayılır. Heeee kaç tanesi Panasonic derseniz bildiğim sadece 3 adeti… 50mm, 70-200mm ve 24 105mm olmak üzere 3 alternatif FF Panasonic lensi var. Fakat özellikle de  Leica başta olmak üzere fiyatlarının el yaktığını değinmeden geçemeyeceğim. (Az önceki son cümlemi sanki Sony-Canikon lensleri bedava verilmişcesine kurmuşum:)  )  Canon ve Nikon da yol haritası biraz daha yavaş ve karışık gibi. Şu an bilinen Canon  RF mount 10, Nikon Z mount 5 lens var. Kısaca Canikonun Ellerindeki lens çeşitliliği de çok kısıtlı. Fakat Sony ihtiyaçlar üzerine yıllardır görücüye çıkardığı ve 2. parti firmalar tarafından da desteklenen 150 ‘den fazla (ff ve ya crop uyumlu birlikte) e mount lens ile yine aynasız rekabette üsküdarı çoktan geçmiş durumda. İlaveten bu üç sistemin avantajı, uyumlu adaptörler ile DSLR lenslerini de kullanabiliyor olmaları. Ama adaptörler orijinal tadı verir mi tartışılır. Bakalım tüketici oyunu kimden yana kullanacak.

Panasonic Lumix S1 Sistem lensleri şuan 20 kadar varlar. 24-105mm f4 lensi ile S1-R

 

Panasonic Lumix S1 Sistem Pil Kapasitesi

Panasonic Lumix S1’de kişiselleştirilebilir bir çok düğme kombinasyonu bulunuyor

Aynasız sistemlerin önemli dezavantajlarından biri olan pil kapasitesi maalesef Panasonic Lumix s1 ve s1R de de devam ediyor. Ortalama her iki makinede de 1 dolu pil ile 350- 400 arasında fotoğraf çekilebilmekte. Yılardır Sony’yi pil yetmiyor diye eleştiren sayın eleştirmenler Canon ve Nikon’ un ardında Panasonic Lumix s1 ve s1R’i de pil konusunda galiba eleştireceklerdir. Öyle yeni bir sistem yapıp da eksiklerini teknolojik olarak gidermek çok kolay olmuyor. Zira Sony bile 5 yıl sonunda pil kapasitesini ancak 2 katına çıkarabilmişti. Darısı diğerlerini başına.

Panasonic Lumix S1 Ekran ve Vizör Özellikleri

Ekran ve vizör olayına gelecek olursak Panasonic’i tebrik etmek lazım. 3.2 inç büyüklüğündeki ekranı 2.1 m piksel çözünürlükle gayet kullanışlı. Canikonlar’da ekran ve vizörde başarılı idiler. Fakat Sony’yi bu sefer gömüyorum ve sonuncu ilan ediyorum. Sony kesinlikle ekranını büyütmeli ve çözünürlüğünün arttırmalı. Benzer şekilde vizörü ve çözünürlüğü de harika Panasonic’in. Diğer 3 sistemin birbirine yakın elektronik vizör çözünürlükleri varken Panasonic elektronik vizörde çıtayı epey yukarı çekmiş durumda. 5 760 000 piksel çözünürlüğü o küçük ebatlara sığdırmayı başarmış. hzlı tepkime süresi ile adeta profesyonel DSLR optik vizörü gibi.

Panasonic Lumix S1 Arka yüz- ekranın görünüşü

Panasonic Lumix S1 İBİS ve Video

5 yünlü titreşim engelleme (İBİS) özelliğinin olması yine olmazsa olmazlardan biri olarak görüyorum ve Panasonic i tebrik ediyorum.  Geride kalmamak için elinden geleni yapmış. artk bu tip ileri seviye cihazlarda olmazsa olmaz özelliklerden birisi  oldu İBİS… Ah Canon ahh… diğer 2 sistem (Nikon- Sony) de yerleşik olarak titreşim engelleme sistemi kullanılmakta. Hatta Sony belkide 15 yıldır kullanıyor desek yeridir. Ahh Canon ahhh…

Panasonic firması daha doğrusu Japon firmalarını geneli video konusunda zaten hayli yol katetmiş durumdalar. M43 sistemde gh serisi fotoğraf makineleri gayet kaliteli çekimler yapabilmekte idiler zaten. Panasonic s1 serisi ile de full frame de video yönüyle iddialı olduğunu bir kez daha dile getiriyor. Log deseği, mikrofon ve kulaklık girişleri ile eksik kısımlar da tamamlanmış oluyor. Sony’deki gibi özel olarak video için üretilen modeli olmasa da hayli iddialı. UHK – 4K video çözünürlüğü ve gövdedeki yerleşik titreşim engelleme özelliği de cabası…

Panasonic s1 ekranı, 3 boyuta da dönebilmekte.

Panasonic Lumix S1-R Diğer Özellikleri

225 netleme noktası, saniyede tam çözünürlüklü 9 kare çekim hızı, 1/8000 sn. max perde hızı, 4Klog destekli video çekim yapabilmesi,üst bilgi ekranın oluşu, düğmelerin aydınlatmalı oluşu,  aa filtresinin olmaması Panasonic Lumix s1 ve s1R i yarışta geri bırakmayacak özelliklerinden bazıları. Diğer rakiplerinin de bunun gibi özellikleri zaten var. Tüketicilerin Panasonic Lumix s1 ve s1R i seçmelerini sağlayacak ekstra çok özelliğini göremesek de geride kalır yönü olmadığından yarışı kızdıracak diye düşünüyorum.

Yukarıdaki video da bir arkadaşımız Türkçe inceleme yapmış.  İzlemekte fayda var.

Bunun yanı sıra yüksek çözünürlüklü fotoğraflar da çekmek mümkün. Piksel Shift teknolojisi ile 187 mp yüksek çözünürlüğe kadar RAW fotoğraf çekmek mümkün. Tabi bunu çekmek ya da var etemek yazmak veya sizin burada okuduğunuz kadar kolay olmayacak. Sabitleyerek kare kare çekimler falan filan yaparak elde ediliyor.

Advertisements
Panasonic s1 ekranı, 3 boyuta da dönebilmekte.

Ayrıca Panasonic S1 ve S1 R , DFD yani Depth Focuc Defocus ve geliştirilmiş Yapay zeka teknolojisi ile doğru kararlı ve vaat edilen en hızlı netlemeyi sunuyor. Benim anladığım Sony nin a7 m3 te yakaladığı ileri netleme teknolojisine benzer bir durumu Panasonic S1 sistem başlangıcında kullanmış. Bakalım kullanıcılardan nasıl tepkiler gelecek.

Panasonic S1 Eksik Yönleri

Diğer sistem ff aynasız makinelerde birkaç dezavantajı var diyebiliriz. İlki fiyatları. Panasonic Lumix S1  fiyatı (price) 2500 dolar ve Panasonik S1-R fiyatı ise 3700 dolar. Açıkçası rekabete girecek bu yeni sistemin daha makul fiyatlarda olmasını beklerdim. Diğerleri de fiyatlandırmada sütten çıkmış akkaşık değiller elbet ama birçok özellik bakımından bir adım daha ileride olan Sony a7iii bile 2000 dolar yahu. Senin neyine 3700 dolar. Birde sadece gövde fiyatı. teknolojisi ve kalitesi ne kadar iyi olursa olsun rakiplerinden uygun fiyat sunmaları pazar hakimiyeti adına uygun olurdu. fakat tüketici Sonyye bu kadar alışmış ve fiyatları nispeten daha ucuz iken… Neyse ; yükseldim gene… Ayrıca diğer rakipleri de çok iyiler. Nikon Z6-7 veya Nikon DSLR D850 veya Canon eos R veya 5D MARK4 piyasanın aşina olduğu gerçekten kaliteli makineler. Sony dahi kaç yıldır a7 ve a9 serileri ile Canikon hükümranlığını zor kırmışken Panasoniğin bu durumda piyasadan yüksek pay alabileceğini varsaymıyorum. Kaliteli fakat çok pahalı.

Diğer bir dezavantajı da faz algılama netlemenin olmayışı. Diğer sistemlerde kontrast +faz algılamalı hibrit algılamalı sitemler varken Panasonic Lumix s1 ve s1R de sadece kontrast af var. Gerçi yetkililer çok hızlı ve istikrarlı netleme yapabildiğini iddia etseler de nihai sonucun ne olduğunu ilerleyen zamanlarda daha iyi anlayacağız.

Bir başka inceleme yazımızda görüşmek üzere. Işığınız kaliteli olsun…

One thought on “Aynasız Full Frame Panasonic S1 ve S1-R İNCELEMESİ ve Özellikleri

  • 5 Ağustos 2019 tarihinde, saat 17:15
    Permalink

    Panasonic ile ilgili bir yazida bile sony markasinin ismi cok sık geciyor. Ulkemizdeki panasonic ve sony marka bilinirligi belli. Fakat panasonigin s1 cihazi bir cok acidan a7iii cihazini geride birakiyor. Ayrica vlog guncellemesi ile bir cok yenilik geldi kameraya. Tavsiye ederim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir