Nikon Nikkor Ais 50mm f1.4 İncelemesi

Bu yazımda kalitesiyle tüm dünyada nam salan Ai-s serisinden Nikkor 50mm f1.4 AiS lensi inceledim. Keskinliği ve renkleri ile harikalar yaratma potansiyeli olan Nikon Nikkor 50 mm ais f1.8 lensi hakkında yorumlar da çok olumlu. Yazıma her zamanki gibi ilk önce teknik bilgiler ile başlıyorum. Tablomuz hazır:

Nikon 50mm f1.4 Ais Teknik Özellikler Tablosu

Lensin adı Nikon Nikkor 50mm f/1.4 ai-s
Yapı malzemesi Metal
Ağırlık 255 gr
Uzunluk 3,5 cm
Eleman 6 grupta 7 optik
Minimum netleme mesafesi 45 cm
Diyafram yaprağı sayısı 7 yaprak
Maksimum büyütme 0,15x – 1:6,8
Sarsıntı engelleyici yok
Max- min diyafram açıklığı f:1,4 –f:16
Filtre çarı 52mm
Menşei Japon
Nikon 50mm 1.4 ais de diyafram halkasına sabitlenmiş ve analog makinelerde diyafram kontrolünü sağlayan metalik aksam fotoğrafta görülmekte.

Nikon 50mm 1.4 AiS Fiziki Özellikleri

Başlıkta bahsi geçen Nikon 50mm f1.4 ais lens,1977 ile 1981 arsında üretilmiştir. Japon Nikon firması üretimidir. Manüel analog fotoğraf makineleri için üretilmiştir. Dönemin Nikon makinelerinde diyafram geçişlerinin sağlanabilmesi için, diyafram halkasına minik çift vida ile monteli ve üzerinde çıkıntı-girinti bulunan bir aparat vardır. Bu aparat bağlı olduğu Analog makinede diyafram geçişlerini sağlayacaktır. Fakat günümüz dslr veya aynasız makinelerinde hiçbir faktörü yoktur ve çıkarılabilir.

Özellikle farklı renklerden oluşmuş diyafram yazıları görünüş olarak da göze iyi geliyor.

Fiziksel olarak ele çok iyi oturan bir yapısı var. Günümüz modern 50mm nazaran tutuşu kuvveti. Bundaki en büyük sebep plastik değil de metalik bir iskelet üzerine inşa edilmesi olacaktır. Sadece netleme halkası plastiktir. Diyafram halkası ise sertleştirilmiş plastiktendir.

Nikon Nikkor 50mm 1.4 AiS Bokeh ve Diyafram

7 yapraklı diyaframı f1.4 te dairesel bokeh vermekte. Yukarıdaki bokeh testi fotoğraflarını basitçe inceleyebilirsiniz. Görüldüğü gibi diyafram kısıldıkça yedigen bokehler ortaya çıkmaya başlıyor. Diyafram geçişleri elimdeki lensin çok muazzam. Ne çok sert ne de çok yumuşak. Diyafram değerleri lens üzerinde renkli rakamlarla ifade edilmiştir. Bu daha önce sıklıkla karşılaşabilecek bir durum değildi. Gerçi bu rakamların az altında çok daha küçük ve beyaz renkle yazılarak tekrar edilmiştir.  Diyafram halkasını kavranması gayet başarılıdır. Tırtıklı yüzey kavramda oldukça iyi. Fakat diyafram halkasında eleştirebileceğim 2 durum var. Birisi halkanın oldukça dar olması ve diğeri de diyafram geçişlerini sadece ana duraklarda durması. Yarım duraklarda durmuyor maalesef.

Nikkor 50mm f1.4 AiS Farklı diyaframlarda Bokeh testi
Nikkor 50mm f1.4 AiS Farklı diyaframlarda Bokeh testi devamı

f.1.4 te merkezde tam dairesel bokehleri var. Kenarlarda kedigözü bokeh oluşmakta. F2.8 den itibaren merkezde ve kenarlarda yedigen bokehler doğrudan seçilebiliyor. Bokehler karakter kokmuyor ama kaliteli.

Netlik halkası şimdiye kadar kullandığım lensler arasında en yumuşağı diyebilirim. Nikon  50mm f1.8 lenslerin bile bu kadar rahat değildi.  Yaklaşık olarak 150 derecelik dönüş açısına sahip. Çok az ya da çok fazla döndürmeye gerek kalmadan netlemeyi yapabiliyorsunuz. Elle tutulması da oldukça iyi.

Nikkor Nikon ais 50mm f1.4 fiziki olarak güncel versiyonlarından çok daha iyi yapılı. Gövdesi tamamen metal ve ele rahatlıkla oturan bir yapısı var.

Nikon 50mm f1.4 te CA ve Vinyet

Nikon lenslerde sıklıkla karşılaştığım renk sapmaları (CA)  maalesef bu lenste de gözlemleniyor. Özellikle de en açık diyafram olan f1.4 te. F2 de yine CA devam etmekte.  F2,8 ye geldiğimizde CA’ nın çoğu giderilse de tamamen ortadan kalkması mümkün değil. F5.6 civarı çok azalsa da dikkatli izlendiğinde CA tamamen kaybolmamakta. Fakat her ne olursa olsun günümüz birçok nikon lensinden daha iyi olduğunu söylemeliyim.

Full frame lenslerin en büyük handikaplarından birisi olan vinyet, bizim lensimizde de Full frame bir makinede özellikle de en açık diyaframda rahatlıkla seçilebiliyor. Crop makinelerde daha az hissediliyor. Full faram de diyafram kısıldıkça vinyet azalmaktadır. F2.8 de kayda değer bir azalma olmakla beraber en düşük seviyesine f5.6 da ulaşacaktır.

50mm f1.4 lensin ön elemanı netleme sırasında dönmüyor. Cpl filtre kullanımı için sorun yok yani. Ayrıca netleme sırasında yaklaşık 8 mm kadar ön optikler uzamakta. Modern asal objektifler gibi netle lensin içinde olup bitmiyor.

Nikon Nikkor 50mm f1.4 AiS Keskinlik

Gelelim keskinliğine. Nikkor 50mm f1.4 ais lensini en meşhur yapan faktörlerden biri keskinliğidir. F1.4 te dahi kabul edilebilir bir keskinliği vardır. 6 grupta 7 eleman barındırması ve bu merceklerin kalitelerini Nikkor olması ile fark hissedilebilir. F2 de keskinliği çok iyi durumda iken f4 ten sonrasını anlatmak için ancak o anı yaşıyor olmanız gerekir. Aşağıda farklı diyafram değerlerinde çekilen örnekleri inceleyebilirsiniz. (Yükleme sırasındaki kalite kaybını lütfen dikkate alın)

f16
f11
f8
f5.6
f4
f2.8
f2

 

f1.4

Aşağıda yukarıdaki 8 fotoğrafın merkez görüntülerinin büyütülmüş hallerini görüyoruz. Dikkatli incelendiğinde tüm görüntüler hemen hemen aynı keskinlikte. f 1.4 diğer diyafram değerlerine göre sanki çok az daha az keskin olarak göze çarpıyor. Kenarlarda ise f4 civarında ciddi düzenleme olmakta.

Nikon 50mm f1.4 Ais Renk ve Kontrast

Renk ve kontrast f1.4 te tatminkar. F2.8 de kıvama geliyor ve f11 e kadar harika şekilde seyrediyor. F16 da keskinlikle beraber kontrast da az biraz düşme olduğu gözlemlenebiliyor.

Nikon AİS 50mm f1.4 ile f1.4 te bir portre fotoğraf.
Nikon Ai s 50mm f1.4 ile f2 de bir portre fotoğrafı.

Nikkor 50mm f1.4 Ais Fiyat

Nikon’un sitesinde hala satılma olup fiyatı 470 dolar. İkinci el olarak yurt dışında 150 dolar ortalama ve yurt içinde 500-600 tl olarak ortalama fiyata alıcı bulmaktadır.

Nikon AİS 50mm f1.4 ile f2 de bir fotoğraf. Yeğenim Süleyman’a bana yardımcı olduğu için teşekkür ederim.

Nikon ais 50mm f1.4 ais özel bir lens. Günümüz Nikon 50mm ‘lerinden daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. F1.4 ‘ler arasında da yeri farklıdır. Optik kalitesi gerçekten harika. Namı değer Takumar 50mm f1.4 un baş rakiplerinden beklide en önemlisi.  Temizini bulup koleksiyona eklemenizi tavsiye ederim.

Nikoon ais 50mm f1.4 ün önden görünümü. renkli yazıları ile çok hoş..

Helios 5omm f1.8 siwerly bokeh lens incelememde ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu