Time Lapse Nedir? Nasıl Çekilir? Video Nasıl Oluşturulur?

Time Lapse Nedir?

Time lapse basitçe aralıklı çekim demektir. Başka bir ifade ile zaman atlamalı çekim de diyebiliriz. Fotoğraf makinelerinde bu özelliği olanlar, belirlediği zaman diliminde belirlediği kadar sayıda fotoğraf çekebilirler. Bu fotoğraflarla time lapse video oluşturabilirler. 

Basit bir time lapse gifi

Timelapse de asıl amaç hareket halindeki öğeleri fotoğraflayarak hareket hissini elde edebilmektir. Malum fotoğraflar da zaman kavramından söz edemeyiz. Sabittir ve akmaz. Time lapse ise çok sayıda görüntü çekilerek hareket eden objenin hareketlerinin belirli aralıklarda kaydetmeye yarar. Sonra bu görüntüler çeşitli programlarla işlenerek ya çoklu görüntü fotoğrafı oluşturulur ya da time lapse filmi oluşturulur. Bu iki sonucu birazdan aşağıda örneklerle açıklayacağız.

Televizyonlarda hızlandırılmış görüntülere herkes rastlamıştır. Bu hızlandırılmış gibi olan videolar aslında time lapse örneklerindendir. Örneğin bir çiçeğin gün içinde açışı time lapse ile görüntülenir. Yaklaşık 30 ar saniye ara ile çekilen fotoğraflar birleştirilir ve 10 – 20 sn hızlandırılmış video ortaya çıkar. Herkes ağzı açık hayretle bu videoları izler. Gerçekten de seyir zevki üst seviyede videolardır bunlar. Herkes beğenir.

Time Lapse Video Nasıl Yapılır?

Şimdi bu harika görüntüler nasıl elde edilir ona bakacağız. İşin kompleksli kısmı da burasıdır aslında. Time lapse çekmek önce teknik bilgi ister sonra da ciddi bir sabır. Teknik bilgileri birazdan vereceğiz. Eğer ki sabırlı biri değilseniz time lapse size göre bir şey değildir. Boşuna zaman harcamayın; başkalarının yaptıklarına bakmakla yetinin derim.

Öncelikle timelapse yapabilmek için ne gerekli bir göz atalım.

  • 1 adet fotoğraf çekebilen kamera 🙂
  • 1 adet lens
  • 1 adet tripod
  • Kamerada time lapse özelliği yoksa bir de uzaktan kumanda.
  • Uzunca bir sabır.

Malzemeler arasında sizin de dikkatinizi çeken en önemli ürün tripod olmuştur. Bu işin en kilit noktası makinenin tamamen ya da sabit bir düzlemde sabitlenmesidir. Tamamen sabitlenmesi için tripoda, düzlemsel sabitlemesi için de bir slider e ihtiyaç vardır. Slider kullanmak time lapse videosuna daha bir estetik katacaktır. Kamerayı belli bir düzlemde hareket ettirmeye yarar.

Kameramızı, çekim yerimizi, çekim alanımızı ve kadrajımızı ayarladıktan sonra ilk yapmamız geren şey kameranın tüm fonksiyonlarının otomatik moddan çıkarılıp manüel moda alınması gelir. Çünkü time lapse çekiminde çekimi etkileyen birçok faktör bulunur ve faktörler zaman içerisinde değişecektir. Değişime göre de kamera otomatik tepki verir ve istenilen şekilde çekim tamamlanamaz. Dolayısı ile time lapse sırasında tüm ayarlar manüel de olması gerekir. Netleme, iso, diyafram, enstantane, hava ayarı hepsi manuel ayarlama ile seçilmelidir.

Sonra kamera tripoda takılır. Tercihen geniş açılı lensler kullanılır. Kadraj alındıktan ve netleme yapıldıktan sonra time lapse işine geçilir. Time lapse çekim,  makinelerde time lapse modu bulunup bulunmadığına göre farklı çekim teknikleri ile devam eder. Birazdan bu iki farklı yöntemden de bahsedeceğim fakat ilk önce time lapse hesaplamaları için kafa yormalıyız.

Time Lapse Hesaplaması:

Timelapse çekimi markaya göre değişemez fakat bu özelliğe sahip olan makineler ise değişebilmektedir. Nikon makinelerin hemen hemen hepsinde time lapse özelliği varken Canon gibi markalarda bazı modellerde yer almaktadır. Sony de ise timelapse uygulaması indirilebilir durumdadır. Yani makineyi satın alırken içinde çıkmaz fakat sonradan internetten gövde üzerine ücretli olarak yüklenebilir. samsung ve Olympus markalarında da bildiğim kadar yerleşik olarak gelmektedir. Almak istediğiniz makinenin özelliğini iyice araştırıp öyle karar vermenizi tavsiye ederim. 

Çekim işine girişmeden önce aklınızda kaç dakikalık bir çekim yapacağımızın hesabı olmalı. Ve sürelerde öyle uzun uzun olmamalı. Sebebini birazdan anlarsınız. Diyelim ki toplamda 1 dakikalık video görüntüsü elde etmek istiyorsunuz ve çekimleri ise 4 sn de bir çekmek istiyorsunuz. Şunu da biliyoruz ki videolarda her 1 sn görüntü için 24 ya da 25 kare oynatılır. Biz 24 alalım. Yani normaldeki 1 sn videonuz için 24 kare fotoğrafa ihtiyacınız olacak ve siz 4 sn de bir kare çekiyorsunuz. 24 x 4= 96 sn yapar. Yani 1 sn video için 96 sn harcamanız gerekmekte. 1 dk için ise 60 sn x 96= 5760 sn reel zaman gerekli olacaktır. Bu da 96 dakika yapacaktır. Bu sadece çekim için gereken zaman. Bir de bunun programda hazırlanması var.

Yukarıdaki hesabı en basit hali ile yaptık. Time lapse de çekim periyotları uzadıkça gerekli zaman da uzayacaktır. Bazen uzun aralıklarla da çekim yapılması gerekebilir ve dolayısı ile 3-4 saati bulan çekimler normal gibi gelir artık.

Yukarıdaki hesaptan bir de elde edilen fotoğraf sayısını hesaplayalım: 60 x 24 = 1440 adet. Evet, yanlış duymadınız tam 1440 adet fotoğraf gerekecek. Kaldı ki bu en basit çekimler için. Birde 5 dk lık videoları düşünün 10 binlerce fotoğraf yapar.

Time Lapse Video Çekim Aşaması

Şimdi gelelim çekime. Eğer kamerada time lapse özelliği mevcut ise işlem çok basit. Ama ekstradan ekipmana ihtiyacınız oluyor benden hatırlatması; çay ve çekirdek olmadan time lapse çekimi bitmiyor maalesef 🙂 Kameradan çekim sayısını ve çekim aralığını giriyoruz ve tripottaki kamera sizin yerinize çekimi yapıyor ve tamamlıyor.

Eğer makinede time lapse özelliği yoksa iş başa düşüyor. Kumanda ile tetikleme yapmalısınız ve umarım kumandanınız time lapse kilitlemelidir. Eğer time lapse özellikli bir uzaktan kumanda varsa nispeten yırttınız demektir. Az önceki otomatik çekim ayarı gibi kumandayı ayarlıyorsunuz ve makine yine sizin yerinize otomatik çekimi gerçekleştiriyor. Eğer kumandanız time lapse kilitlemeli değilse ilk önerim time lapse çekiminden vazgeçin ve time lapse özellikli kumanda buluncaya kadar çekim yapmayın. İlla da ısrar edip ben bu çekimim tamamlarım arkadaş derseniz kısaca yapılacakları açıklayayım.

En İlkel Time Lapse Çekim Metodu. (Tavsiye Edilmez)

Yukarıda bahsettiğim zaman hesabını yapın. Kaç saniyede çekeceğinizi hesapladıktan sonra uzaktan kumandayı zihnen biçtiğiniz süreye uygun olacak şekilde sırası ile basmaya başlayın. Örneğin 5 sn de bir çekim yapmayı planladıysanız zihnen 5 sayıp basın, 5 sayıp basın, 5 sayıp basın… Ta ki hesap ettiğiniz tümel zaman gelinceye kadar. Örneğin çekim 2 buçuk saat sürecek diye hesapladı iseniz ve saat 13 te başladıysanız 15:30 a kadar 5 sn de bir basmaya devam edin. Çok çok zor ve sinir bozucu bir iş olduğunu vurgulamalıyım. Yarım saat kadar denedim ve devam edemedim. Kalite fena değildi ama otomatik olanlar kadar da iyi değildi. Dediğim gibi en uygun çözüm makinede time lapse olması, eğer makinede yoksa kumanda da olması. Aksi takdirde çekim zevkli değil ıstıraplı olacaktır.

Öyle ya da böyle bir kumanda yoksa direkt makine üzerinden deklanşör ile çekim yaparak time lapse yapmaya çalışmayın diyorum ve uzatmadan diğer paragrafa geçiyorum.

Görüldüğü gibi tim lapse çekiminde haz almak için özellikle time lapse için yapılmış özel ekipmanları kullanmak daha uygun olur. Örneğin time lapse için kamerada otomatik mod bulunurken, artık tripodlarda veya sliderlerde dahi özel zamanlayıcı fonksiyonlar bulunuyor. Sonuç olarak da ”ne kada para o kada köfte” … 🙂

Son Aşama: TimeLapse Film Oluşturma

Yukarıdaki paragraflarda birkaç  farklı ekipman için birkaç farklı time lapse çekim senaryosu yazdık. Buraya kadar olan kısmı kadar, çekimden sonraki kısmı da gayet tabi önem arza diyor. Zira zahmet ve meşakkat altında tamamlanan çekimin meyvesini görme zamanı gelmek üzere. Sırada elde edilen fotoğraflardan video elde etme kısmı var.  Merak etmeyin bu kısım çekim kadar karmaşık değil.

Öncelikle time lapse özelliği olan kameraların çoğunda birleştirme özelliği de bulunuyor. Yani kamera sizin yerinize bu fotoğrafları birleştiriyor ve bellekte saklıyor. Siz sadece hafıza kartından alıp paylaşıyorsunuz. Bunun yanı sıra çekilen fotoğraflarda ayrıca saklanıyor.

Eğer time lapse videosunu kamera üzerinden değil de bilgisayar üzerinden yapmak isterseniz bu yöntem de zor değil. Quicktime pro, Adobe premiere pro, Movie maker veya LRtimelapse  gibi programlar time lapse videosu oluşturmakta kullanılıyor. Kullanımı da zor değil. Biraz kurcalarsanız kolayca öğrenebilirsiniz. Genel olarak video yapacağınız fotoğrafları klasör olarak yada dosya olarak seçiyorsunuz ve yap dediğinizde program sizin için videoyu oluşturacaktır. Bu işlem yine de zaman almakta olup bilgisayarda bir miktar kasmaktadır. Lakin en nihayetinde videoyu kazasız belasız oluşturacaktır. Atta bazı programlar format falan da soruyor ve farklı formatlarda bu videoları kaydedebiliyor.

Time lapse video hazırlarken orijinal sesleri kuşkulanmıyorsunuz. Zira zaten fotoğrafta ses olmuyor 🙂 . Birleştirilen video sessiz kalırsa da çok kuru oluyor açıkçası. Kompozisyona uygun arka fon müziği eklemeyi unutmayın. Düzenleme programlarının içine gömülü halde de gelebiliyor. Ya da en garantisi kendi müziğinizi bulun derim. 

Ve sonuç: Aşağıdaki gibi harika bir time lapse video ‘su hazırlamış olmalıyız artık. (Kendi çekimim değil. Hoşuma gittiği için burada örnek olarak sergiliyorum.) 

Evet; yazımızın sonuna ulaştık. Tame lapse nedir nasıl yapılır, fotoğraf birleştirme programları, time lapse yapma programı , video nasıl oluşturulur , hızlandırılmış video nasıl çekilir gibi konuları açıklamaya çalıştık dilimizin döndüğünce. Sürç-ü lisan ettiysek affola…

Işığınız Kaliteli Olsun…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu