AÇIK ÖĞRETİM FAKÜLTESİ’nde (AÖF) FOTOĞRAFÇILIK Bölümü Okumak

Merhaba. Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) bir milyonun üzerinde öğrenci sayısı ile ülkemizdeki en büyük fakülte. Uzaktan eğitimi ile sunduğu hizmet birçok kişi tarafından farklı sebepler ile tercih ediliyor. Ben de bu yazımda Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık Bölümü ile ilgili yazıyorum. Kendim de bu bölümü 2. üniversite olarak bitirmiştim ve tecrübelerimi, olumlu-olumsuz yorumlarımı aktarmak istedim.

Alaylı ve mektepli ayrımı sanat dallarının genelinde vardır. Özellikle bizim kültürümüzde müzik üzerine bu ayrım yapılsa da fotoğraf ve sinemada da var artık. Kaba tabiri ile, kabiliyetini herhangi bir okula gitmeden etraftan öğrenebildiği kadarı ile geliştirenlere Alaylı, becerilerini  okuluna giderek teorik olarak da geliştirenlere de Mektepli denmektedir.  Yazımın içeriğinde Fotoğrafçılığın Mektepli kısmından bahsetmeye çalışacağım. Tam burada alternatif olarak karşımıza Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü çıkıyor. AÖF aslına bakılırsa tam mektepli sayılmaz. Yine de mürekkep yalandığı için bu zümreye dahil edilebilir. Güzel değerlendirilirse kişiye çok güzel katkıları olabilecek bir bölümdür.

Fotoğrafçılar İçin AÖF

Birçok fotoğrafçı dostum benim gibi eşinden-dostundan görerek fotoğrafa merak salmış ve yine eşrafından edindiği bilgiler doğrultusunda kendisini geliştirmektedir. Her eğitim seviyesinde bu iş genelde böyledir. İlkokul mezunu da doktora yapan dostlar da öncelikle çevresinden öğrenir bu işin ilmini. Belirli bir seviyeye gelince de kendisi artık öğreten pozisyonuna gelir ve bu sefer o öğretmeye-eğitmeye başlar. Bu sarmal devamlı tekrarlanır. Fakat bu yazımın devamında ustalaşmanın diğer bir evresinden bahsedeceğim: Üniversite…

İnsan sürekli öğrenen ve etkileşim kuran bir varlık olarak yaratılmıştır. Dolayısı ile öğrenilecek bilgilerin kaliteli ve en doğrusunu istemelidir. Zamanı olup aktif – örgün olarak öğrencilik yapabilecekler için ülkemizin birçok üniversitesinde fotoğraf bölümleri vardır.  Aktif olarak katılıp kitabından öğrenmek, zamanı olanlar için en iyisidir. (Güzel sanatlar fakültesi fotoğrafçılık bölümü hakkında bilgi için ayrıca tıklayın.)  Fakat iş hayatına atılmış, saçları ağarmaya yüz tutmuş ( kaldıysa tabi 🙂 ) ya da işlerinin yoğunluğu yüzünden okula gitmeye vakit bulamayanlar için diğer alanlarda olduğu gibi  fotoğrafçılıkta da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinin (AÖF) Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü biçilmiş kaftan olabilir.

 

AÖF Fotoğrafçılık Bölümü

AÖF Fotoğrafçılık bölümü 2009 yılında faaliyete geçmiş ön lisans programıdır. 2 yıl toplam da 4 yarıyıldan oluşur. Her dönemde bir vize bir de final olmak üzere 2 adet sınava girilir; toplamda 8 adet sınav haftası içerir. İçerdiği dersler nezdinde daha çok fotoğrafçılık üzerine dersler vardır, kameramanlık ikinci plandadır. Her dönemde 30 krediden oluşur ve mezun olabilmek için 120 kredinin alınması gerekir.

AÖF Fotoğrafçılık Bölümü İçin Aranan Şartlar

Ben ikinci üniversitem olarak okuduğum için herhangi bir sınav şartı olmaksızın doğrudan AÖF bürolarından kayıt yaptırmıştım. Fakat daha önceden bir üniversite bitirmemiş olanların üniversite sınavlarına girerek yeterli puanı almış olmaları gerekir. Bahsedilen yeterlilik puanı hallice düşük olup bu yazıyı okuyup anlayabilen herkesin başarabileceğini düşündüğüm düzeydedir.

Sınavla ya da sınavsız bu bölüme girebilmenin diğer bir şartı da istenilen giriş- kayıt ücretini yatırmaktır. Günümüzde dönem başı yaklaşık 250 TL civarına tekabül gelen bir meblağı bankaya yatırdıktan sonra kayıt yaptırabilirsiniz. Yanlış bilmiyorsam bu ücret son zamanlarda bankalarda uzun kuyruklar oluşturduğu için sadece bankamatiklerden şahsın TC kimlik numarası üzerinden yatırılmaktadır. Sisteme otomatik olarak düşmekte ve AÖF bürolarında memurlar tarafından görülebilmektedir.

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra sırada bölümün kitaplarını almak var. Kitap işine ayrı bir paragraf ayırdım; zira bazı arkadaşlar kitap dahi almayarak sadece sınavlara girmek için kayıt yaptırmaktadırlar. Kendilerince bir mantığı vardır elbet ama bence bir bölümü okuyorsanız yeterliliklerini yerine getirmeniz gerekir. Kitapları almanızı ve okumanızı ayrıca bilgi açısından da kesinlikle tavsiye ederim.

AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü Dersleri

Gelelim ders içeriklerine. 1. Yarıyıl yabancı dil ve teme bilgi teknolojileri haricinde 6 adet alan dersi var. Bunlar: temel fotoğrafçılık, görsel estetik, fotoğraf tarihi, fotoğraf kültürü, iletişim bilgisi ve sosyolojiye giriş. İletişim ve sosyoloji hariç diğer 4’ünü kesinlikle altını çizerek okumanızı tavsiye ediyorum. Merakı olanlar için zaten çok akıcı bilgiler var. Zorlanmadan geçilebilecek dersler, sadece fotoğraf tarihinde biraz fazla ezber yapmanız gerekebilir. Diğer iki ders yani iletişim ve sosyoloji biraz daha sıkıcı gelebilir. Özellikle de iletişim. Kitabi da pek iç açıcı değil zaten. Ama mecbur çalışılıp geçilmesi gerekli.

2.  yarıyılda ise; hareketli görüntünün tarihi, sayısal fotoğrafa giriş, film ve video kültürü, film ve video yapımı ve radyo ve televizyonda program yapımı dersleri yer almakta. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi 2. Yarıyıl daha çok video ağırlıklı ve bu bölümün kameramanlık kısmına hitap etmekte. Genelde eğlenceli dersler; sadece program yapımı fotoğrafçı arkadaşları pek açmayacak türden.

2.YIL

3.  yarıyılda zorunlu Türk dili ve Atatürk ilkeleri ve İnkılap tarihi dersleri dışında sayısal fotoğraf işlem teknikleri, sayısal fotoğraf baskı teknikleri, kamera tekniğine giriş, fotoğrafın kullanım alanları, sayısal fotoğraf makineleri, toplum ve iletişim dersleri yer almakta. İlk iki dönemden daha teorik olan bu dersler ile daha fazla bilgi öğrenmek elinizde. En güncel ders olan sayısal fotoğrafa makineleri bilgi anlamında size çok şeyler katacaktır. Tek sıkıcı dersi yine toplum ve iletişimdir.

Advertisements

4.  ve son yarıyılda ise yine video alanında yoğunlaşıldığı hissedilmektedir. Zorunlu iki ders dışında videonun kullanım alanları, optik bakış, fotoğrafa ve video proje geliştirme, görsel kültür, güzel sanatlar, sosyal medya dersleri yer almaktadır. Ders içeriklerinin ezberlenmesi en zorlanılan dönem bu dönemdir. Kalın görsel kültür kitabı gibi teorik bilgi yüklü birçok kitap daha vardır. Tarihsel bilgini yanı sıra güncel bilgilerin de yer alması ile sınavlara daha fazla çalışılması gerekmektedir. Diğer dönemlerde olduğu gibi sıkıcı ders tabiri bu dönemde yok. Dersleri zor olduğu kadar eğlenceli de…

Normalde her yarıyılda 8’er ders var. Fakat ikinci üniversite olarak okumak isteyenler için daha önceden aldığı bazı derslerden muafiyet söz konusu. Türk dili, yabancı dil, tarih ve bilgi teknolojileri dersleri muaf sayılabiliyor. Hatırlayabildiğim kadarı ile ders seçme işleminde muaf olmak istiyorum kutucuğunu işaretlemeniz yeterli. Dolayısı ile her yarıyılda 2 adet dersiniz eksilmiş olacak ve 6 ders ile yolunuza devam edebileceksiniz.

AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünden Sonra;

Vakti zamanında, bu bölümün öğrencisiyken bana çok şeyler katmıştı. Fotoğrafçılığı alaylı olarak icara ederken, bu bölüm ile teorik olarak eksik bıraktığım yönleri keşfettim ve tamamlamaya çalışmıştım. Bir ölçüye kadar da başarılı olmuştum. Daha ilerisi için de DGS sınavına girmiş ve çok da iyi bir puan alarak örgün eğitime devam etme kararı almıştım. Yeni üniversiteme kayıt yaptırmama rağmen ailevi sebeplerden dolayı maalesef başladığım noktada bırakmak zorunda kalmıştım. Diyeceğim o ki, sizin de aklınızda olsun. Aöf’yi bitirdikten sonra eğitime ara vermek istemiyorsanız DGS ile örgün bir bölüme yerleşme fırsatınız da var. Bir çok ildeki güzel sanatlar fakültesinin birçok bölümü bir ya da birkaç örgenci kabul etmekte. Değerlendirebilirsiniz.

Size ek bir bilgi daha vereyim. Ortalamanız 3.20 ve üzeri olursa yatay geçiş yapabiliyorsunuz. Bir iki şartı daha var yatay geçişin. Yıl ve üniversiteye göre değişiyor. Eğer örgün eğitime devam etmek gibi bir niyetiniz varsa araştırmanızı öneririm. En azından DGS ye ihtiyacınız kalmayabilir.

Aynı zamanda zanaat bölümü olduğundan bu bölümün mezunları fotoğraf stüdyosu açabilmektedirler. Usta- çırak kurslarına katılıp bitirme şartı mezun olanlar için ortadan kalmış sayılmaktadır. Bir yıl uygulamalı çalıştıktan sonra eğer bu bölümün diploması elinizde var ise fotoğraf stüdyosu açabilmek için şartları taşımış olacaksınız.

AÖF fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümü aynı zamanda teknik bir bölümdür. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Önlisans Programı mezunlarına ‘Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Teknikeri’ unvanı verilmektedir. Böylece teknik bölüm iş sahasında çalışanlar bu bölümü bitirerek kademe atlayabilir veya maaşlarına- emekli maaşlarına zam alabilirler.

AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünde Ders Geçme ve Çıkmış Soruların Önemi

Artık AÖF’de de ÇAN EĞRİSİ dediğimiz sınıf geçme sistemi var. Yani 50 ile geçilir 70 ile BB düşürülür şeklinde kesin bir yargıdan bahsedilemez artık. Çan eğrisinde o sınava giren tüm kişilerin başarı-başarısızlıkları temel alınır ve geçme-kalma notları anlık olarak belirlenir. Örneğin geçen sene 45 ortalama ile CC düşürürken bu sene 45 ortalama ile BB alabilirsiniz. Yine yakın zamanda yapılan değişiklikle artık sınavlardaki yanlış cevaplar doğru cevapları götürüyor.  20 şer sorunun sorulduğu sınavlarda artık bilmediğiniz soruları boş bırakmak sizin faydanıza. Zira yanlış yapacağınız her soru doğru yaptığınız soruları düşürecektir. 5 şıklı sorular vardır ve 4 yanlış 1 adet doğruyu götürmektedir.

AÖF nin her bölümünde olduğu gibi sınavlara çalışmanın en iyi yolu çıkmış sorulara çalışmaktır. Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünün çıkmış soruları;  AÖF’nin kendi sayfasında yayınladığı gibi internette birçok sitede de yayınlanmaktadır. Soruları bulup cevapları ile eşlemek biraz zaman alsa da sınavlara girmeden çözmek çok faydalı olacaktır. Cep telefonları için geliştirilen özel uygulamalar sayesinde çıkmış soruları çözümlemek ve benzer ilave deneme sorularını çözmek çok daha pratik olmaktadır. Bazı derslerden sınavlarda önceden sorulmuş bir – iki soru çıktığı gibi bazı derslerde de 5-6 soru çıkabilmektedir. Hatta daha fazlası… Ayrıca kitapların ünite sonlarındaki özetleri ve örnek soruları da muhakkak çalışılmalı ve sınava öyle girilmelidir.

AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü Eksileri:

AÖF fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünün en önemli eksiği bu tarz bölümler için olmazsa olmaz uygulamalı eğitimleri. Yani fotoğrafçılığın atölye kısmı. Bir karanlık odayı inceleme ve burada tab yapabilme şansınız yok mesela. Ya da siyah beyaz fotoğraflar çekip bu fotoğraflar üzerine sınıf arkadaşlarınız ve hocalarınız ile tartışma imkanınız… Bu önemli uygulama eksikleri yüzünden ben de eğitimime örgün olarak devam kararı almış ve DGS ile geçiş yapmak istemiştim. Mekteplinin tam mekteplisini ifa emek nasip olmamıştı ama AÖF fotoğrafçılık bölümünden öğrendiğim çok fazla şey oldu.

Özellikle kendini fotoğraf alanında teorik veya bilgisel olarak geliştirmek isteyen ve derslere vakit ayırabilecek kadar zamanı var olan fotoğraf ve video severlere bu bölümü şiddetle tavsiye ederim. Yaptığınız işi daha istikrarlı ve daha bilinçli yapmak için çok iyi bir alternatif olacağını düşünüyorum.

You may also like...

3 Responses

 1. takip edilmesi gereken bir site!

 2. Mustafa dedi ki:

  Ben bu bölümü okudum. Açıkcası benim fotoğrafçılık bilgi be becerime nerdeyse hiç bir katkısı olmadı. Zira ben zaten belirli bir düzeyde bilgi ve beceri sahibiydim öncesinde. Sadece elimde bunu belgelendirecek bir diploma olsun istedim. Ama bu diploma işe yaramıyor. Bu diplomayla dükkan bile açamıyorsunuz.

  • FatihA dedi ki:

   Mustafa bey merhaba;
   sizin daha önceden bilgi ve beceriniz var ise dediğiniz gibi detaylı bir yardımı olmayabilir. ben ilk başladığımda teknik olarak çok bilgi sahibi olmadığım için bana epey faydası oldu. Artısı sınavlara giderken tanıştığımız arkadaşlardan öğrendiğim çok şeyler olmuştu. Diploma ise muhakkak işe yarayacaktır. Vakti zamanında bir arkadaş bir firmada işe başlarken çok yararı dokunmuştu. Tabi bu işlerde deneyim ve kalite de önemlidir. Ayrıca bu diploma ile çıraklık eğitimi almaksızın belli bir süre sigortalı çalışmak kaydı ile iş yeri açma izniniz olmakta.İş yerinden kastım tabi fotoğraf üzerine. Bu bilgiyi bizzat çıraklık merkezinde çalışan bir arkadaşımdan teyit ettirerek yazıyorum.
   ilginiz için teşşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir