Lens Üzerindeki Yazılar Ne Anlama Gelir? Sigma Lens Kısaltmaları Nelerdir?

Bu yazımda fotoğraf makinesi lensi üzerindeki rakamların anlamından bahsedeceğim. Yazımın, gözlere takılan kontak lenslerle bir ilgisi olmadığını baştan belirteyim. Başlangıçta genel olarak lens üzerindeki yazıların ve rakamların ne anlama geldiğini ifade ettikten sonra markalara göre de incelemelerde bulunacağım ve 2. kısımda Sigma lenslerde kullanılan kısaltmaları – terimlerini açıklayacağım.  Çünkü bir lensin üzerinde genel manada değerler bulunurken, markadan markaya değişen yazılarda olabiliyor. İlk önce genel olarak inceleyelim.

1)  1:3,5-5,6 yada 1:1,8 şeklinde 1: …… ile başlayan ve sonra farklı sayı-sayılardan oluşan ifade, o lensin alacağı maksimum diyafram değerini ifade eder. Diyafram değerleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Fotoğraf 1: Genel lens açıklamaları için bu ve alttaki 2. fotoğrafa bakınız.

2)  1.8-2.8-4-……11-16 şeklinde objektifin makineye takılan kısmındaki yazılar, diyaframları ifade eder. İlk sayı en açık diyaframı, son sayı ise en kapalı diyafram değerini sembolize eder. İşaret hangi değerde ise lens o esnada o diyafram değerinde demektir.

3) 24-70mm veya 16mm gibi mm (milimetre) ile biten ifadeler lensin odak uzaklığını ifade eder. Bazı objektifler sadece tek değer (16mm gibi) ifade edilirken, bazı objektifler aralıktaki tüm değerleri alırlar (24-70mm gibi). 24 mm de daha geniş bir bakış açınız olurken 70mm de açı daha daralacaktır. Fakat daha uzaklar yakın edilebilir. Unutulmaması gereken en önemli faktörlerden birisi de makinenizin sensör çarpanıdır. Örneğin Olympus’lar 2x çarpan faktörlüdür. Bu da lens üzerinde yazan odak uzaklığı değerlerinin 2 ile çarpılacağı anlamına gelir. Örneğin 14-42mm bir lens (tam kare makineler göre) 28-84mm denk gelecektir. Anlayacağınız bu değerler lens ile alakalı olduğu kadar makine ile de alakalıdır.

4) Lens markaları da lensin üzerinde yazılır.

Filtre Çapı

5) Bu işaret ise lensin filtre çapını ifade der. Lensin en önüne takılacak filtreler bu değere göre alınmalıdır. Yoksa dar ya da geniş gelecek ve takılamayacaktır.

6) Bu değerler ise bir lenste çekilen objeye netlenebilecek en yakın mesafeyi ve en uzak mesafeyi gösterir. Bilindiği gibi lensler belli yakınlığa (ya da uzaklığa) netleyemezler. Örneğin fotoğraftaki lensin bir objeye netleme yapabilmesi için en az 28 cm uzaklıkta olması gereklidir. Ayrıca sonsuz işaretinden de anlaşıldığı gibi 28 cm den sonsuza kadar tüm uzaklıklarda netleme yapabilir demektir.

7) Netlik halkasının altında bulunan bu değerler ise; objektifin netlediği nesnenin makineye uzaklığını ifade eder. Genellikle iki sıra (ya da iki farklı renk) değer vardır. Üst sıra(ilk renk) netlik uzaklığını feet cinsinden gösterirken, ikinci  sıra (ikinci renk) değerler netlik uzaklığını santimetre (cm) cinsinden göstermektedirler. Burada bir de sonsuz işareti vardır ki bu da netlik mesafesinin sonsuzdaki bir noktada olduğunu ifade eder.

Fotoğraf 2: Genel lens açıklamaları için bu ve üstteki 1. fotoğrafa bakınız.

8) Makro lenslerde bulunan ve genellikle netleme mesafesi değerinin hemen üzerinde yer alan bu sayılar da hangi oranda büyütme yapıldığını gösterir. Gerçek makro objektiflerde büyütme oranı 1:1 dir. Zaten bahsi geçen değerlere de gerçek makro objektiflerde rastlanır. Diğer makro lenslerde ise genellikle bu büyütme oranları yer almazken sadece ‘macro’ yazısı yazar.

9) Bu ve bunun gibi ifadeler lens sürümlerini ifade eder. Her markanın ki farklı olabilir. Hangi tür makineler ile ilişkili olduğunu anlayabiliriz. Örneğin şekildeki lens Nikon’un G seri lensidir. Her tür gövdede otomatik fokus yapabilir anlamı taşır.

10)  Bu ifade markanın titreşim engelleme sistemini ve sürümünü ifade eder. Çoğu markanın titreşim engelleme sistemine verdiği isim farklıdır.  O yüzden değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi aşağıda markalara göre listelenmiştir; göz atabilirsiniz.

Ayrıca fotoğrafik harf ya da kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmek için fotoğraf terimleri sözlüğüne bakabilirsiniz. Sözlüğe ulaşmak için tıklayın.

Objektif üzerindeki kısaltmalara baktıktan sonra şimdi gelelim Sigma Lenslerde kullanılan kısaltmalarına:

Sigma Lens Kısaltmaları – Terimleri

EX: Excellent : Sigma’nın üst seviye objektifleri için kullandığı kısaltmadır. Mükemmel seri 2013 yılından itibaren kullanılmamaktadır.

DC: simanın APS-C format için ürettiği lenslerdir.

DG: Full Frame için üretilen lenslerdir.

DN: Sadece aynasız makineler için üretilen lenslerdir.

OS: Sptical Stabiliser: Sigma’nın görüntü sabitleyicisine verdiği isim.

HSM: Hypersonic Motor: objektif içerisindeki bu motor sayesinde otomatik netleme daha sessiz ve daha hızlı yapılabilmektedir.

IF: İnternal Focus: İçten odaklamalı lens. Netleme sırasında uzanıp-kısalmayan ve ön elemanı dönmeyen lenslerdir.

ASP: Aspherical: Asferik eleman bulunduran lensleri simgeler. Asferik elemanları sayesinde kalite arttığı gibi kullanılan cam sayısı azaldığından ağırlık ve ebat azalır.

APO: Apochromatic lens: Renk sapmalarını kontrol etmek için kullanılan merceklerdir. SLD veya ED mercekleri kullanılır. Renkler daha orijinal kontrast daha iyi alınabilir.

DF: Dual Focus: çiftli fokus: Otomatik netleme yaparken manüel fokusa da izin veren lenslerdir. Böylece daha ince netlik yapılabilir.

RF: Rear Focus: En arka elemanların hareketiyle netlik yapılır. Ön elemanlar dönmez. Genelde geniş açılı lenslerde kullanılmıştır.

ART: Sigma’nın son dönemlerde geliştirdiği kaliteli ve üst düzey lenslerine verdiği seri ismi. Hem optikleri hem de dış malzemesi itibariyle kalitelidir. Bir nevi EX kısaltması yerine üst model lenslerde bu kısaltmayı kullanmıştır.

Sigma Lens Kısaltmaları kısaca bu şekildedir.

Diğer markaların kısaltmalarını görmek için marka üzerine tıklayın.

NİKON LENS KISALTMALARI

CANON LENS KISALTMALARI

SONY LENS KISALTMALARI

SİGMA LENS KISALTMALARI

TOKİNA LENS KISALTMALARI

TAMRON LENS KISALTMALARI

FUJİFİLM LENS KISALTMALARI

SAMYANG LENS KISALTMALARI

SAMSUNG LENS KISALTMALARI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu