Samsung NX 45mm f1.8 2D-3D Lens Kullanıcı İncelemesi

Samsung’un profesyonel fotoğraf makinesi piyasasında kısa süre bulunduğu müddet boyunca ürettiği en enteresan  icatlardan biri olarak görüyorum bu lensi. Apsc sensör için üretilmiş 45mm, max f 1.8 açıklığına sahip, ifn ve 3d özellikli, kaliteli ve aynı zamanda kompakt yapısı ile de kolayca taşınabilen lens Samsung NX 45mm f1.8 2D-3D’yi inceleyeceğiz bu yazımızda. Samsung’un Nx uyumlu 45 mm lenslerden 2 adet bulunduğu için özellikle yazımın başında belirtmeliyim: incelediğimiz lens 45mm 3d özellikli olan modeli.

lensimizin ön camdan görünümü

Öncelikle neden 50mm değilde 45mm bir lens diye düşündüm uzunca bir müddet. Tatminkâr bir cevap bulamasam da 35mm formatına göre 70 mm civarına gelmesi ve porte için ideal odak uzaklığında olmasına yordum. 34.7 derecelik görüş açısı sunması portre çekimi için ideal bir lens oluğunu bir kez daha gösteriyor.  50mm olmuş olsaydı 1,54x çarpanlı Samsung sensörüne göre 77 mm denk gelecek  ve daha ideal olacaktı 🙂 … amaann her neysem. Çok kafa yormaya da gerek yok, neden yapmışlarsa yapmışlar…

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d Teknik Özellikleri

Lensin adı Samsung NX 45mm f1.8 2D-3D lens
Diyafram açıklığı 1,8  ile 22
Yapı malzemesi Metal – Plastik
Ağırlık 122 gr
Uzunluk 6,2mm
Eleman 6 grupta 7 eleman
Minimum netleme mesafesi 50 cm
Diyafram yaprağı sayısı 9
Maksimum büyütme 0,12 x
Sarsıntı engelleyici Yok
Filtre çarı 43 mm
Menşei Japon

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d fiziki Özellikleri

Her zaman olduğu gibi lensimizin fiziksel özellikleri ile başlayalım. Samsung 45 mm 3d lensimiz muadilleri olan 50mm’ler kadar portatif ve küçük. Diğer rakiplerinden farklı en önemli yanlarından ilki diğerleri Tam kare uyumlu iken 45mm 3d lens ise sadece apsc uyumlu olarak tasarlanması. Bilindiği üzere nx sistem tam kare makine üretemeden sona erdirildi. Dolayısı ile lenslerinin tümü apsc uyumlu. 122 gr ağırlığı ile taşınması çok kolay. Ön ve arka kapakları kapalı iken Neredeyse 6 cm’lik uzunluğu ile de ceket cebinde taşınabilecek gibi. Üzerinde iki adet düğme var. İşte bu düğmeler sayesinde diğer tüm rakiplerinden ayrılıyor. Rakibi olan diğer birçok markada lens üzerinde af-mf düğmesi yer alırken samsunda mf-af düğmesi yerine 2d-3d geçiş düğmesi ile Samsung markasına has ifn düğmesi mevcut. Bu düğmelerin işlevlerini aşağıda detaylıca anlattım; burada es geçiyorum.

Filtre çapı 43mm. Filtre için fiyattan tasarruf edilse de bulmak çok da kolay olmuyor. Kendi çap ebadı yaklaşık 6 cm. Pirinç bayoneti ile gövdeye tutunması da sağlam. 8 adet pimi ile otomatik netlemesi çok iyi. Samsung lenslerin çoğusu gibi bu lens de piyasaya hem beyaz hem de siyah renk olarak bulunabiliyor. Benim incelediğim lens siyah renkli. Makine olarak da nx30 kullandım.

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d Optik Yapısı ve Diyaframı

6 grupta 7 mercekli prime lens olarak 2013 yılında piyasaya sürülmüştü. Kıymetinin anlaşılması 3 yılı buldu maalesef. Ve yine maalesef iş işten geçmişti; zira Samsung piyasadan çekilme kararı almıştı bile. Dünyanın ilk 3d video ve fotoğraf çekebilen lensi unvanını eline bir kere geçirmiş bulundu ve nihayete kadar bu baki kalacak. Renk ve kontrast yönü ile karşılaştığım bir çok prime lensten daha iyi. Nikon 50mm ve Canon 50 mm yi döver. Tam kararında tatlı renk gamı olduğunu söylemeliyim. Kontrast f1.8 de de iyi olsa da 2.8 de kıvamını buluyor.

samsung nx30 + nx45mm- f2.8- iso 100- 1/250 sn/ +0,3ev

9 yapraklı diyafram bıçakları sayesinde dairesele yakın bokeh üretebiliyor. Bokehleri karakteristik olmasa da çok temiz. Sanki programla arkayı bulanık yapmışsınız gibi. Düz ama etkili. Diyafram yaprak sayısı kardeşi düz 45mm den ayıran 2. Önemli unsuru. Kardeşi 45mm de 6 yaprak varken 3d olan bizim lensimizde 9 adet olarak tasarlanmış. f4e kadar bel portresi çekilebilir. Bokehte ve portrede oldukça başarılı.

Samsung nx30 + nx45mm- f2,8 – iso 160- 1/1600sn

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d de CA ve Vinyet

Kromatik sapmasını doğrudan gözlememek mümkün olmadı. Çıplak gözle 20 mp fotoğrafta en açık diyaframda bazen sert ışıktaki parlamalarda saçaklanmaları büyüttüğünüz zaman görebiliyorsunuz. Herhangi bir kaplama kullanılıp kullanılmadığına dair bir veri bulamadım; fakat CA yı bu kadar kontrol edebilmişlerse kullanılmıştır diye düşünüyorum.

samsung nx30 + nx45mm- f2- iso 100- 1/2000 sn

Köşe kararmaları ya da kısaca vinyet f1.8 de bile gözlemlenemiyor. Aynı karenin f4 ile çekilmişini yan yana koyarsanız ancak hafif bir karartı gözlemlenebiliyor. Rahatsız edici değil kesinlikle. Hatta gözlemlemek de çok zor. Vinyet konusunda da oldukça başarılı buldum açıkçası.

Samsung NX 45mm f1.8 ‘ de 3 Boyutlu Çekim

Gelelim bu lensi rakiplerinden ayıran en önemli özelliğine: 3D özelliği. 3 boyutlu video ve fotoğraf çekebilme yeteneği bu lense sahip olmak için yeterli bir bahane olabilir. Yurt içi elektronik piyasasında üç boyutlu televizyonların artması ile beraber ahalinin mumla aradığı şey 3 boyutlu videolar. Normal bir filmin boyutu yaklaşık 8 gb ve süresinin 2 saat olduğunu varsayarsak, kişilerin kendi çektikleri 5-10 dk lık 3 boyutlu videolar tadından yenmez; yenmiyor da. Küçücük bir kamera ve bu lensle oluşturulan 3 boyutlu videoları izlemek çok keyifli. Hele bir de aileden birisini videosu ise çok daha keyifli oluyor.

3d video kalitesi basit bir mercekten beklenmeyecek şekilde tatminkar. Kimse binlerce dolarlık makinelerdeki gibi bir 3d performansı beklemesin. Fakat lensi edinmeden önceki kaygılarımın videoyu 3d gözlüğümle izledikten sonra kaybolduğunu görmek içime su serpti açıkçası. Şunu da belirtmeliyim ki makinenin menüsünden bazı 3d ayarları da kaliteyi etkiliyor. Hatta televizyonlarda ya da destekli bilgisayarlarda oynatılıp oynatılamayacağını da etkileyen ayarlar var. Kullanırken deneyip de kullanmakta fayda var.

3D fotoğraf da çekebiliyor ama…

3d video performansını beğensem de 3d fotoğraf özelliğini deneyemediğimden dolayı pek de yorum yapamayacağım. MPO formatlı 3d foto çıktılarını gösterebilecek bir platform bulamadım maalesef.  Denediğim televizyonlar bu formatı açmadı. Bilgisayarlarda açacak bir program bile bulmak zor. Bulsak da 3d özellikli bir anakart bulmak lazım. Etrafımda bu tarz bir bilgisayar bulamadığım için açıp da bakamadım maalesef. Araştırmalarımda da çok net bilgiler bulamadım. 3d moduna geçtiğinizde diyaframı f6 ye sabitliyor. Otomatik netleme modu dahil bir takım değişkenleri de kısıtlıyor. Mesela İSO ya müdahale edemiyorsunuz. Otomatik İSO moduna geçiyor.

samsung nx30 + nx45mm- f2.5- iso 200- 1/50 sn

Samsung’a Özel ifn Düğmesi

Nx lenslerinin çokçasında bulunan ifn düğmesi Samsung firmasını diğerlerinden ayıran önemli özelliklerden birisi. Bizim lensimizde de bu fonksiyon düğmesi bulunuyor. Bu düğmeye bastığınızda ekranda bir açılır menü çıkıveriyor. Bu menüde diyafram, iso, pozlama telafisi, beyaz dengesi, ve akıllı zum bulunuyor. İfn ye her bastığınızda bir sonraki başlığa geçiyor. Başlıkların içine girmek için ise ayar tekerine ya da lens netlik halkasına dokunmanız yeterli. Özellikle netlik halkası işi iyi olmuş; ayarınızı hızlıca yapabilme imkanı veriyor. Tabi diğer markalardan Samsung’a geçen arkadaşlar biraz yadırgayabilir fakat birkaç denemede alıştıktan sonra kullanışlı olduğunu görecekler.

samsung nx30 + nx45mm- f2.8- iso 100- 1/13 sn/ +0,3ev

Distorsiyon yakın mesafede de olsa gözle gözlemlenemiyor. Çok yakından çekilen düz nesneler hafifçe eğilebiliyor fakat bu kusur genel olarak bu tur lenslerin hepsinde olabilecek bir mevzu olduğundan üzerinde durmaya gerek görmüyorum.

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d Keskinliği ve Bokehleri

Keskinliği noktasında da söylenecek illaki bir şeyler var. 1.8 diyaframdaki keskinliği tatminkar fakat performansını f2.5 civarında göstermeye başlıyor. F2.8 de harika bir keskinliği var. Ben daha çok f2.2 de kullanıyorum. F1.8 den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz dijital diyaframlı lensleri çeyrek stoplarda dahi kullanabiliyorsunuz. Bu arada lensin tamamen elektronik kontrollü olduğunu da söylemiş olduk.

Bokeh ve keskinlik karşılaştırması : Samsung nx30 + nx45mm- f16 – iso 100
Bokeh ve keskinlik karşılaştırması : Samsung nx30 + nx45mm- f11- iso 100
Bokeh ve keskinlik karşılaştırması : Samsung nx30 + nx45mm- f8 – iso 100
Bokeh ve keskinlik karşılaştırması : Samsung nx30 + nx45mm- f5,6 – iso 100
Bokeh ve keskinlik karşılaştırması : Samsung nx30 + nx45mm- f4 – iso 100
Bokeh ve keskinlik karşılaştırması : Samsung nx30 + nx45mm- f2.8 – iso 100
Bokeh ve keskinlik karşılaştırması : Samsung nx30 + nx45mm- f1.8 – iso 100

Son oalrak da otomatik netleme hızından bahsedelim. Normal ışıkta jet gibi az ışıkta THY uçağı gibi. Fazlası ile beni tatmin etti. Aynı zamanda çok çok sessiz. Bu kadar sessiz olmasını Süper Sonic Aktüatör (SSA) motoru sağlıyor. Sessiz özelliği videoda daha çok işe yarıyor. Otomatik netleme özelliği ile video çekimleri de çok eğlenceli ve çok hızlı. Aynı zamanda netleme sırasında ön optikler dönmüyor ve lens uzayıp kısalmıyor. Tüm netleme olayı lensin içerisinde gerçekleşiyor yani. Fakat nadir de olsa netlemede sorun yaşadığım da oldu. Hem videoda hem de fotoğrafta. Yeterli mesafede netlik birkaç kere gelip gitti ama netleme yapmadı. Nadir durumda karşılaşmış olsam da eklemem gerekli diye düşündüm.

Samsung nx30 + nx45mm ile örneklerden bir tane daha. Arka ışığı kontrol etmesini beğendiğimi söylemeliyim.  f1.8 – iso 160- 1/320sn

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d Olumsuz Tarafları

Olumlu özellikleri pek fazla olan bir lens olmasına karşın birkaç olumsuz özelliği de yok değil. Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d lensimizin puan kırdığım en belirgin olumsuz yönü parasoleyi. Parasolay 43mm çapında filtre gibi vidalı şekilde takılabiliyor. Takıp çıkarmak pek zor. Ayrıca ters şekilde de takılamıyor. Yani ya takıp beraber dolaştıracaksınız ya da benim gibi hiç kullanmayacaksınız. Pööfff… Parasoleyi konusunda sınıfta kaldı açıkçası.

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d Fiyatı

Samsung nx 45mm 3d lensin fiyatı 2018 yılının 3. Çeyreğinde yurt içi piyasasında  500 tl civarında alıcı bulurken yurt dışında 300-350 dolar civarında satılmakta. Açıkçası dolar kurunun 4.75 tl olduğunu düşünürsek yurt dışındaki fiyatı yurt içine göre 3 kat fazla. İç piyasada kıymetinin bilinmediğinin bir örneği daha. 3d perfermansı olan 45mm f1.8 diyafram değerinde tam otomatik bir lens için fiyatının oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Sıfırı hala dünya genelinde belli başlı sitelerde 500 dolara satılmakta. Bizimkiler dolar kurunu sabitleyip 1:1 yapmışlar anlaşılan…Kıymet bilmek lazım kıymet…

Samsung Nx 30 ve Samsung NX Mini fotoğraf makinesi incelemeleri de ilginizi çekebilir

Sonuç olarak:

Bu yazımda Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d lensi inceledik (Review). Gerek optik kalitesi gerek mekanik kalitesi yönüyle piyasada bulunan 50mm lenslerden altta kalır bir yanı olmayan bu lensi almak isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Tam bir portre lensi olmuş. Netleme hızı – keskinliği – renkleri çok başarılı olan bu lensin yurt içi bilinirliğinin az olması ve dolayısı ile fiyatlandırması uygun olduğu için ikinci kere tavsiye ediyorum. En önemli özelliği olan 3 boyutlu video ve fotoğraf çekebilme yeteneği zaten başlı başına sahip olma amacı olacaktır. Dolayısı ile bu kabiliyeti ile bu fiyata alınabilecek nadir otomatik lenslerden birisidir.

Işığınız Kaliteli Olsun…

Yazımı faydalı buldu iseniz ve bir arkadaşınızın daha faydalanmasını istiyorsanız aşağıdaki paylaşma butonlarından kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu