Cep Telefonu Kameralarının Video Özellikleri ve Terimleri

Cep Telefon Kamerası ‘nın Video Özellikleri

Bu yazımızda cep telefon kameralarının video özelliklerini ele aldık. Telefon kamerası ‘nda olması gereken özellikleri ve terimleri sizler için derledik.

1. Video Çözünürlüğü: video çekiminde yatay ve dikey büyüklüğe çözünürlük denir. Çözünürlük arttıkça kullanılan piksellerin sayısı artacak demektir. Bu da daha net ve daha kaliteli videolar çekilir anlamına gelir. Cep telefonları ya da kameralar artık bir çok çözünürlük ayarında video çekebilmektedirler. Küçük çözünürlükler az yer kaplarken yüksek çözünürlükler çok daha fazla ye kaplamaktadır. Örneğin internete yüklemek için video çekilecekse çözünürlüğü çok yüksek olmamalıdır. Aksi takdirde yüklemesi saatler alabilir ve internetin kotası dolabilir. Şimdi bu çözünürlük seçeneklerinin bazılarını inceleyelim.

2. Full HD çözünürlük: Aynı zamanda 1080p de denilir. Dikeyde 1080 piksel ve yatayda 1920 piksel ebatlarında video çekebilir demektir. 1080*1920=2074000 piksel yaklaşık 2 MP eder. Eski Karasal yayının 540*480 çözünürlükte olduğunu düşünürsek Full HD 4 kat daha kaliteli çözünürlük sunar. Çözünürlük yükseldikçe videodaki netlik de yükselir.

FHD ekranda pikseller daha büyük iken 4K ekranda daha küçük ve 8K ekranda çok daha küçüktür. bu sayede ekranın netliği veya kalitesi de artmaktadır.

3.  4K -veya 2160p Çözünürlük: Dikeyde 2160 piksel ve yatayda 3840 piksel ile video çekilebilmektedir.

4.  8K veya 4230p: Dikeyde 4230 piksel ve yatayda 7680 piksel ile video çekilebilmektedir.

5. UHD yani Ultra Yüksek Çözünürlük: Full HD çözünürlükten yüksek çözünürlüklerin hepsi için kullanılan genel bir tabirdir. 4K çözünürlüğü de UHD denildiği gibi 6K veya 8K ya da UHD denilmektedir. Fakat Samsung gibi bazı firmalar özellikle 4K ya UHD diyorlar.

1 saniyede kaç kare çekebilirsiniz: FPS

6. FPS : FPS kısaltması, telefon kamerası nın  video çekilirken 1 saniyede kaç adet fotoğraf karesi yakalanacağını ifade eder. Bilindiği üzere videolar fotoğraflardan oluşur. Önceleri 1 saniyede 16 kare standardı var iken, sonra 24 kareye ve 25 kareye çıktı. Daha sonraları ise akıl almaz hızlara ulaştı. Saniyede 960 kare (fps) şu sıralar normal karşılanıyor. Saniyede 960 fotoğrafı çekip videoya dönüştürecek çok iyi işlemciler geliştirildi. Tabi şunu da belirtmek lazım ki; saniyede yakalanan kare miktarı arttıkça bu karelerin çözünürlükleri düşmektedir. Örneğin 4K (3840*2160) çözünürlükte 30 kare çekebilen bir telefon 960 pfs hıza ancak 480*320 çözünürlükte ulaşmaktadır. 4K büyüklükte 960 fps video belki 10 yıl içinde ancak mümkün olabilecektir.

7. Time Lapse: Zaman aralıklı fotoğraf anlamına gelir. Örneğin 5 saniye ara ile 100 adet fotoğraf çekebilir ve bu fotoğrafları hızlandırılmış video gibi oynatabilirsiniz. Tabi bunu  için telefonunuzun sabitlenmiş olması gerektiğini  de unutmayın yoksa çok saçma görüntüler ortaya çıkacaktır.

8. Dijital görüntü sabitleyici: Video çekilirken sarsıntı engelleme sisteminin adıdır. Sarsıntıların sebep olduğu titreşimleri engellemek için açık konuma getirmelisiniz. Video çekimlerinde çok kullanışlı olduğunu ifade etmeliyim. Bu özelliğin telefon kamerası na geldiğine çok sevinmeliyiz.

  1. Cep telefonu kamerası yazı dizimiz 3 kısımdan oluşmakta.
    1. fotoğraf özellikleri 
    2. video özellikleri   (Bu sayfadasınız)
    3. doğru bilinen yanlışlar ve tavsiyeler 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu