LENS ÜZERİNDEKİ YAZILAR NEYİ İFADE EDER? Canon LENS KISALTMALARI NELERDİR?

Bu yazımda fotoğraf makinesi lensi üzerindeki rakamların anlamından bahsedeceğim. Yazımın, gözlere takılan kontak lenslerle bir ilgisi olmadığını baştan belirteyim. Başlangıçta genel olarak lens üzerindeki yazıların- rakamların ne anlama geldiğini ifade ettikten sonra markalara göre de incelemelerde bulunacağım ve 2. kısımda Canon lens kısaltmaları – terimlerini açıklayacağım.  Çünkü bir lensin üzerinde genel manada değerler bulunurken, markadan markaya değişen yazılarda olabiliyor. İlk önce genel olarak inceleyelim.

1)  1:3,5-5,6 yada 1:1,8 şeklinde 1: …… ile başlayan ve sonra farklı sayı-sayılardan oluşan ifade, o lensin alacağı maksimum diyafram değerini ifade eder. Diyafram değerleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

Fotoğraf 1: Genel lens açıklamaları için bu ve alttaki 2. fotoğrafa bakınız.

2)  1.8-2.8-4-……11-16 şeklinde objektifin makineye takılan kısmındaki yazılar, diyaframları ifade eder. İlk sayı en açık diyaframı, son sayı ise en kapalı diyafram değerini sembolize eder. İşaret hangi değerde ise lens o esnada o diyafram değerinde demektir.

3) 24-70mm veya 16mm gibi mm (milimetre) ile biten i fadeler lensin odak uzaklığını ifade eder. Bazı objektifler sadece 1 değer (16mm gibi) ifade ederken bazı objektifler aralıktaki tüm değerleri alırlar (24-70mm gibi). 24 mm de daha geniş bir bakış açınız olurken 70mm de açı daha daralacaktır. Fakat daha uzaklar yakın edilebilir. Unutulmaması gereken en önemli faktörlerden birisi de makinenizin sensör çarpanıdır. Örneğin Olympus’lar 2x çarpan faktörlüdür. Bu da lens üzerinde yazan odak uzaklığı değerlerinin 2 ile çarpılacağı anlamına gelir. Örneğin 14-42mm bir lens (tam kare makineler göre) 28-84mm denk gelecektir. Anlayacağınız bu değerler lens ile alakalı olduğu kadar makine ile de alakalıdır.

Fotoğraf 2: Genel lens açıklamaları için bu ve üstteki 1. fotoğrafa bakınız.

4) Lens markaları da lensin üzerinde yazılır.

5) Bu işaret ise lensin filtre çapını ifade der. Lensin en önüne takılacak filtreler bu değere göre alınmalıdır. Yoksa dar ya da geniş gelecek ve takılamayacaktır.

6) Bu değerler ise bir lenste çekilen objeye netlenebilecek en yakın mesafeyi ve en uzak mesafeyi gösterir. Bilindiği gibi lensler belli yakınlığa (ya da uzaklığa) netleyemezler. Örneğin fotoğraftaki lensin bir objeye netleme yapabilmesi için en az 28 cm uzaklıkta olması gereklidir. Ayrıca sonsuz işaretinden de anlaşıldığı gibi 28 cm den sonsuza kadar tüm uzaklıklarda netleme yapabilir demektir.

Halka üzerindeki Yazılar

7) Netlik halkasının altında bulunan bu değerler ise; objektifin netlediği nesnenin makineye uzaklığını ifade eder. Genellikle iki sıra (ya da iki farklı renk) değer vardır. Üst sıra(ilk renk) netlik uzaklığını feet cinsinden gösterirken, ikinci  sıra (ikinci renk) değerler netlik uzaklığını santimetre (cm) cinsinden göstermektedirler. Burada bir de sonsuz işareti vardır ki bu da netlik mesafesinin sonsuzdaki bir noktada olduğunu ifade eder.

8) Makro lenslerde bulunan ve genellikle netleme mesafesi değerinin hemen üzerinde yer alan bu sayılar da hangi oranda büyütme yağıldığını gösterir. Gerçek makro objektiflerde büyütme oranı 1:1 dir. Zaten bahsi geçen değerlere de gerçek makro objektiflerde rastlanır. Diğer makro lenslerde ise genellikle bu büyütme oranları yer almazken sadece ‘macro’ yazısı yazar.

9) Bu ve bunun gibi ifadeler lens sürümlerini ifade eder. Her markanın ki farklı olabilir. Hangi tür makineler ile ilişkili olduğunu anlayabiliriz. Örneğin şekildeki lens Nikon’un G seri lensidir. Her tür gövdede otomatik fokus yapabilir anlamı taşır.

10)  Bu ifade markanın titreşim engelleme sistemini ve sürümünü ifade eder. Çoğu markanın titreşim engelleme sistemine verdiği isim farklıdır.  O yüzden değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi aşağıda markalara göre listelenmiştir; göz atabilirsiniz. ilk olarak Canon ile başlayacağız.

Ayrıca fotoğrafik harf ya da kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmek için fotoğraf terimleri sözlüğüne bakabilirsiniz. Sözlüğe ulaşmak için tıklayın.

 

Şimdi gelelim Canon’un kendilerine has kısaltmalarına:

Canon Lens Kısaltmaları

USM: Açık halde ULTRASONİC olarak da ifade edilir. Canon’un kullandığı sessiz, seri netleme motoru olan lenslerdir.

EF: Bu kısaltmaya sahip lensler, Full Frame makineler için dizayn edilmiştir.

EF-S: Bu kısaltmanın olduğu lensler ise APS-C boyutlu makineler için üretilmişlerdir. Full Frame gövdeye takılabilirler ama fotoğraflarda köşelerde kararmalar oluşur. Bu lensler bayonet kısmından daha önde bir plastik kısım barındırırlar. Yani bu lensler makinenin sensörüne daha yakındır. Dolayısı ile full frame bir gövdeye takılan EF-S lensin, makinenin aynasına çarpma ihtimali vardır. Boş yere deneyip de macera aramayın; soluğu tamircide alabilirsiniz.

EF-M: Bu kısaltmaya sahip lensler sadece Canon Aynasız gövdelerde kullanılabilir. Bu gövdeler EOS-M ile ifade edilir. Şunu da belirteyim; EF ya da EF-S lensler de EOS-M aynasız modellerde adaptör ile kullanılabilir.

IS: : İmage Stabilization: Canon un kullandığı görüntü sabitleme teknolojisinin adı. 2018  yılı başı itibariyle sadece lens üzerinde mevcut. Kullanıcılar gövde üzerine ne zaman yerleştirileceğini merak ediyorlar. Zira Sony bunu 12 yıldır yapıyor.

L: Dikkat derseniz ben de kırmızı renkli yazdım. Çünkü hep kırmızı renk ile yazılır lenslere. Ayrıca uzaktan bu L görünmediği için de kullanıcının gözüne gözüne sokmak için lens çevresin de kırmızı renkli bir halka ile de ifade edilir. Yukarıda ki 24-70mm örnek fotoğrafta da görülüyor. Luxary demektir. Canon un ürettiği kendine has en kaliteli objektifleri simgeler. L serisi objektifler gerçekten kalitelidir.

TS-E: tilt-shift mercekleri simgeler. Bu objektifler enteresandır. Eğme ve Kaydırma hareketleri ile perspektif ve alan derinliği kontrol imkânı sağlarlar. Anlatmakla olmaz denemeniz lazım. Biraz pahalıdırlar yalnız.

DO: Diffractive Optics demektir. Bildiğim kadarıyla tek bir lesnde bu farklı teknolojiyi kullanmıştır Canon. 70-300Do lens. Diğer zoom lenslere göre daha kısa ve daha hafiftir ve daha kaliteli olduğu iddia edilir.

STM: Stepping Motor: Video çekimlerinde daha akıcı ve daha sessiz netleme yapan motor anlamına gelir. STM lensleri genelde videocular tercih ederler.

MP-E: Canonun 5x büyütme sunan özel ve güzel tek objektifidir. Sadece 65mm f2.8 lenste bu kısaltma ve özellik vardır. Ama otomatik fokus değildir.

 

Canon’un daha eski manüel lenslerde kullandığı kısaltmalar:

FD: Feridun Düzağaç’ın bir şarkısı. Pek severim. Canon da ise otomatik fokustan önce kullandığı bayoneti ifade eder. Günümüz lenslerinden farklıdır. Bu eski lensler günümüz DSLR makinelerine uymadığı gibi, şimdiki lensler de FD bayonetli makinelere uymaz. Sadece uygun adaptörlerle Dslr de kullanılabilirler.

SC-SSC : Canonun FD lenslerde  kullandığı kaplama türü. SSC harf sayısından da anlaşılacağı gibi daha kalitelidir.

FL: Canonun FD den önce kullandığı bayonet adı. FD ile aynı giriş yapısına sahip olmasına rağmen FL daha eski ve dolayısı ile daha az teknolojiye sahiptir.

 

Diğer markaların kısaltmalarını görmek için marka üzerine tıklayın.

NİKON LENS KISALTMALARI

CANON LENS KISALTMALARI

SONY LENS KISALTMALARI

SİGMA LENS KISALTMALARI

TOKİNA LENS KISALTMALARI

TAMRON LENS KISALTMALARI

FUJİFİLM LENS KISALTMALARI

SAMYANG LENS KISALTMALARI

SAMSUNG LENS KISALTMALARI

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: