LENS ÜZERİNDEKİ YAZILAR NEYİ İFADE EDER? Samsung LENS KISALTMALARI NELERDİR?

Bu yazımda fotoğraf makinesi lensi üzerindeki rakamların anlamından bahsedeceğim. Yazımın, gözlere takılan kontak lenslerle bir ilgisi olmadığını baştan belirteyim. Başlangıçta genel olarak lens üzerindeki yazıların-rakamların ve şekillerin ne anlama geldiğini ifade ettikten sonra markalara göre de incelemelerde bulunacağım ve 2. kısımda Samsung Lens Kısaltmaları – terimlerini açıklayacağım.  Çünkü bir lensin üzerinde genel manada değerler bulunurken, markadan markaya değişen yazılarda olabiliyor. İlk önce genel olarak inceleyelim.

1)  1:3,5-5,6 yada 1:1,8 şeklinde 1: …… ile başlayan ve sonra farklı sayı-sayılardan oluşan ifade, o lensin alacağı maksimum diyafram değerini ifade eder. Diyafram değerleri ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

fotoğraf 1: Genel lens açıklamaları için bu ve  alttaki 2. fotoğrafa bakınız.

2)  1.8-2.8-4-……11-16 şeklinde objektifin makineye takılan kısmındaki yazılar, diyaframları ifade eder. İlk sayı en açık diyaframı, son sayı ise en kapalı diyafram değerini sembolize eder. İşaret hangi değerde ise lens o esnada o diyafram değerinde demektir.

3) 24-70mm veya 16mm gibi mm (milimetre) ile biten i fadeler lensin odak uzaklığını ifade eder. Bazı objektifler sadece 1 değer (16mm gibi) ifade ederken bazı objektifler aralıktaki tüm değerleri alırlar (24-70mm gibi). 24 mm de daha geniş bir bakış açınız olurken 70mm de açı daha daralacaktır. Fakat daha uzaklar yakın edilebilir. Unutulmaması gereken en önemli faktörlerden birisi de makinenizin sensör çarpanıdır. Örneğin Olympus’lar 2x çarpan faktörlüdür. Bu da lens üzerinde yazan odak uzaklığı değerlerinin 2 ile çarpılacağı anlamına gelir. Örneğin 14-42mm bir lens (tam kare makineler göre) 28-84mm denk gelecektir. Anlayacağınız bu değerler lens ile alakalı olduğu kadar makine ile de alakalıdır.

fotoğraf 2: genel lens açıklamaları için bu ve yukarıdaki 1. fotoğrafa bakınız.

4) Lens markaları da lensin üzerinde yazılır.

Filtre çapı

5) Bu işaret ise lensin filtre çapını ifade der. Lensin en önüne takılacak filtreler bu değere göre alınmalıdır. Yoksa dar ya da geniş gelecek ve takılamayacaktır.

6) Bu değerler ise bir lenste çekilen objeye netlenebilecek en yakın mesafeyi ve en uzak mesafeyi gösterir. Bilindiği gibi lensler belli yakınlığa (ya da uzaklığa) netleyemezler. Örneğin fotoğraftaki lensin bir objeye netleme yapabilmesi için en az 28 cm uzaklıkta olması gereklidir. Ayrıca sonsuz işaretinden de anlaşıldığı gibi 28 cm den sonsuza kadar tüm uzaklıklarda netleme yapabilir demektir.

7) Netlik halkasının altında bulunan bu değerler ise; objektifin netlediği nesnenin makineye uzaklığını ifade eder. Genellikle iki sıra (ya da iki farklı renk) değer vardır. Üst sıra (ilk renk) netlik uzaklığını feet cinsinden gösterirken, ikinci  sıra (ikinci renk) değerler netlik uzaklığını santimetre (cm) cinsinden göstermektedirler. Burada bir de sonsuz işareti vardır ki bu da netlik mesafesinin sonsuzdaki bir noktada olduğunu ifade eder.

8) Makro lenslerde bulunan ve genellikle netleme mesafesi değerinin hemen üzerinde yer alan bu sayılar da hangi oranda büyütme yağıldığını gösterir. Gerçek makro objektiflerde büyütme oranı 1:1 dir. Zaten bahsi geçen değerlere de gerçek makro objektiflerde rastlanır. Diğer makro lenslerde ise genellikle bu büyütme oranları yer almazken sadece ‘macro’ yazısı yazar.

9) Bu ve bunun gibi ifadeler lens sürümlerini ifade eder. Her markanın ki farklı olabilir. Hangi tür makineler ile ilişkili olduğunu anlayabiliriz. Örneğin şekildeki lens Nikon’un G seri lensidir. Her tür gövdede otomatik fokus yapabilir anlamı taşır.

10)  Bu ifade markanın titreşim engelleme sistemini ve sürümünü ifade eder. Çoğu markanın titreşim engelleme sistemine verdiği isim farklıdır.  O yüzden değişkenlik gösterebilir. Detaylı bilgi aşağıda markalara göre listelenmiştir; göz atabilirsiniz.

Ayrıca fotoğrafik harf ya da kelimelerin ne anlama geldiğini öğrenmek için fotoğraf terimleri sözlüğüne bakabilirsiniz. Sözlüğe ulaşmak için tıklayın.

Objektif üzerindeki kısaltmalara baktıktan sonra şimdi gelelim şimdi gelelim Samsung NX serisinin kendisine has kısaltmalarına:

SAMSUNG NX LENS KISALTMALARI

NX: Samsung un DSLR aynasız kameralara ve lenslerinin serisine verdiği isim. Samsung Lens Kısaltmaları nın en çok sorulanıdır. Aynı zanda bu kısaltma lenslerin bayoneti için de kullanılmaktadır.

S: Samsung’un en prestijli lens grubunun adı. Canon’un L, Sony nin G si gibi. Diğer samsung lenslerinden daha kalitelidir.

OİS: Optical Image Stabilisation: Samsung’un da titreşim engelleme sisteminin adı. Fujifilm de aynı kısaltmayı kullanıyor.

ED: Objektif bünyesinde ışık dağılımını en aza indirecek extra-low dispersion elemanları içerir anlamı taşır.

IF: Internal Focus: Netleme yaparken objektifin boyu değişmez ve öndeki eleman dönmez. Netleme esnasında hareket eden tüm elemanlar objektifin içerisinde hareketini tamamlar.

XHR : eXtrame High Refractive:

SPMC: Süper Multi Coating: Samsung’un çoklu kaplamasının kısaltılmış adı.

HSC: Hyper Shield Coating: Samsung NX lenslerindeki tüm optik elemanlar hayalet ve parlama en aza indirgemek için çok katmanlı kaplamalara sahiptir. Kaplamalar yüksek düzeyde renk sunumu ve son derece hassas otomatik beyaz dengesi sağlar.  Toz, su, parmak izi ve lekeleri iter. Aynı zamanda sislenmeyi önler ve temizlemeyi kolaylaştırır.

UPSM: Ultra-Precise Step Motor: Normal AF motorlarına göre daha sessiz ve daha istikrarlı çalışan motor sistemi. Genelde video çekimlerinde tercih edilir.

i-Fonksiyon: Lens üzerinde yer alan bu düğme sayesinde makineye gerek kalmadan diyafram açıklığı, perde hızı, ISO dijital büyütme ve beyaz dengesi gibi değişiklikleri (lens üzerinden) hızlı bir şekilde yapılabilirsiniz. Netleme halkasını sağa-sola döndürerek seçili menülerde işlem yapabilirsiniz.

2d/3d: Dünyada ilk defa bir DSLR makine ile 3d film yada video çekebilmek mümkün hale geldi. Sadece 45mm f1.8 lenste var olan bu özelliğin mucidi Samsung ve bu özelliği 2d/3d yazısı ile ifade ediyorlar.

SSA: Super Sonic Actuator: Daha çok büyük kalibreli lenslerde hızlı AF performansı için uygun güçlü bir lens motorudur. Sadece 85mm f1.4 ile 60mm f2.8 macro lenslerde kullanılmıştır.

Diğer markaların kısaltmalarını görmek için marka üzerine tıklayın.

NİKON LENS KISALTMALARI

CANON LENS KISALTMALARI

SONY LENS KISALTMALARI

SİGMA LENS KISALTMALARI

TOKİNA LENS KISALTMALARI

TAMRON LENS KISALTMALARI

FUJİFİLM LENS KISALTMALARI

SAMYANG LENS KISALTMALARI

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu