Sony La-Ea4 Lens Adaptör İncelemesi ve E to A mount Adaptörlerin Özellikleri

Sony aynasız fotoğraf makineleri bilindiği üzere e mount ağız yapısı kullanıyorlar. E mount aynasız sistem kameralar için yeni lensler üretiliyor. Fakat e mount lensler el yakıyor ve her kullanıcı bu lensleri satın alamıyor veya ihtiyaçlarına yettiremiyor. Sony de aynasız sistemde lens yelpazesini geniş tutabilmek için eski a mount lenslerini kullanabilecek 4 farklı adaptör türünü de piyasaya sürmüştü. Bunlar LA-EA1, LA-EA2, LA-EA3 ve LA-EA4 tür. Bu yazımızda bu adaptörlerin özelliklerini inceleyeceğiz. Özellikler de LA-EA4 üzerinde fazlaca duracağız.

Aşağıdaki tabloda Sony a mount tan e mounta olan adaptörlerin özelliklerini inceleyebilirsin

Sony A mount to E mount Adaptörlerin Özellikleri

Özellik/ adaptör La-ea4 La-ea3 La-ea2 La-ea1
Uyumluluk ff + crop ff + crop sadece crop sadece crop
Şeffaf ayna evet  hayır evet  hayır
af motoru evet  hayır evet  hayır
Tripod girişi evet evet evet haricen evet
af destek evet evet evet evet
diyafram kontrolü evet evet evet evet
fiyat 300 dolar 150 dolar 150 dolar 100 dolar

 

Görüldüğü gibi son ikisi crop sensörlü kameralar için üretilmişken ilk 2 si de hem crop hem de full frame sensörlü kameralar için üretilmişlerdir.

1 ve 3 adaptörler motorlu yapıya sahip değillerdir. Dolayısı ile sadece üzerinde motor bulunan lenslerde kullanılabilirler. Sadece Sony a mount için üretilen 9 pimli lenslerdir.

2 ve 4 nolu adaptörler ise üzeriden otomatik netleme motoru barındırırlar. Normal 9 pimli Sony markalı a mount lenslerden başka Minolta veya 3. Firmaların ürettiği eski makine ve Analog makineleri için üretilen 5 pimli lensleri otomatik netleme ile çalıştırabileceklerdir.

Sony LA-EA4 Lens Bağıntı Adaptörü Özellikleri ve İncelemesi

Bu adaptör yaklaşık 190 gr ağırlığında ve SLT ile donatılmıştır. Slt yarı geçirgen ayna teknolojisini temsil eder. Minolta markasını altıktan sonra SLT ile elektronik vizör kullanmaya başlayan Sony, bu anlayışını LA-EA4 adaptör ile desteklemektedir. Normalde aynasız kameralarda herhangi ayna türü bulunmamaktadır. Fakat bu adaptörü kullanan aynasız kameralar bir nevi slt li DSLR modellere dönüşmektedir.

Sony LA-EA4 bağıntı adaptörü 3 ü çapraz tip olmak üzere merkez bölgede yoğunlaşmış 15 adet netleme noktasını desteklemektedir. Bu adaptör kullanıldığında kameranın üzerindeki yüzlerce netleme noktasından feragat etmek gerekecektir. Özellikle video çekimleri için ciddi derecede kısıtlama getirmektedir.

LA-EA4 adaptörü tüm diyafram açıklıklarını destekler. Fotoğraf çekerken a mount lensin izin verdiği tüm diyafram değerleri kullanılabilir. Fakat video çekilecekse lens izin verse bile adaptör en fazla f3,5 açıklığına kadar destek vermektedir.

Fiziksel olarak içinde netleme motoru barındırdığı için alt kısmında bir çıkıntı barındırır. Bu çıkıntı netleme motorun olduğu bölümdür. Fakat normal lens ve kamera alt hizasından daha aşağıda kalmaktadır. Tutuş ergonomisini zorlaştırmaktadır. Ayrıca düz zemine kamera ve lensi koyarken dengesizlik oluşturmaktadır. Yine çantaya konulması sırasında da uyumsuzluk çıkartmaktadır.

Lea4 Kullanacağı enerjiyi takılı olduğu kameradan temin eder. Bu yüzden herhangi bir hacri enerji kaynağı ile pil gibi desteklemesine gerek yoktur. yalnız sunu da ekleyeyim; Kesin sonuçlar değil ama bu adaptör ile pil normal e mount lenslere göre sanki yüzde 10- %15 daha az dayanmakta. Bence bir miktar enerji tüketimine etkisi olmakta. Belki de kullanılan lense de bağlıdır. O yüzden kesin eminim demem doğru değil.

Sony la-ea4, Işık ölçüm modlarını ve varsa makinenin faz algılamalı otomatik netlemeyi destekler. A mount lenslerde bildiğim kadarı ile görüntü sabitleme olmadığı için destekleyip desteklemediğinden emin değilim. Zaten a mount kameraların üzerinde yerleşik şekilde titreşim engelleme istemleri bulunmakta. Benzer şekilde birçok e mount kamerada da ibis desteklenmektedir.

Sony La-ea4 Lens Adaptörü Netleme Özelliği

Otomatik netleme hızı kullanılan a mount lensin hızı ile doğru orantılıdır. Genelde prime lensler daha hızlı odaklamaktadır. Zum lenslerde zaten normalde a mount kameralarda netleme bir miktar düşmektedir. Lea4 adaptörü ile kullanımım süresince sanki bi miktar netleme hızının azaldığına şahit oldum.

Netleme hızının az da olsa düşmesi gibi, netleme kararlılığında da bir miktar azalma gözlemlediğimi  ifade etmeliyim. Özellikle zum lenslerde ve özellikle az ışıkta zaman zaman netleyemediğine dahi şahit oldum. Bahsettiğim iki olay da Minolta marka 5 pimli lenslerde gerçekleşti. Belki Sony marka 9 pimli kendinden motorlu lensler olsa durum faklı olabilir. Şuanlık böyle bir lense sahip olmadığım için yorum yapma şansım maalesef yok.

Sony la-ea4 lens adaptörü kullanıldığında netleme noktası sayısı 15 e düşüyor. A7 mark2 Minolta 7021omm f4 ile ekran görüntüsü.

Af-s, af-a, af-c veya DMF netlemeyi destekler. Fakat af-c ile takip edilen nesne 15 adet netleme noktasının dışında çıktığında destek kesilir.  Benzer şekilde kamera özelliklerini hemen hemen hepsini desteklemektedir. Tek tek saymak nerde ise imkansız. Önemli olanlarından bahsedebiliyorum sadece.

Bu adaptör eski Minolta lensler veya Sigma, Tamron gibi 3. Taraf üreticilerin ürettiği 5 pimli lensler ile kullanılacaksa anlam kazanıyor. Yoksa modern a mount Sony lensler için LA-EA3 adaptör daha kullanışlı olacaktır.  Piyasada daha çok Minolta a mount lensler olduğundan ve bu lenslerin kalitesi genel manada yüksek olduğundan ve muadil lenslere göre belki de 1/10 fiyatında olduğundan lea4 adaptör tercih edilebilir. Açıkçası ben Minolta lenslerin kalitesini bu adaptör sayesinde öğrendim.

Sonu la-ea4 adaptörünün birçok yönden faydalı özellikleri vardır. Otomatik netlemede kısıtlamaya gitse de Minolta gibi lensleri güncel e mount kameralar ile kullanmanın başka alternatifi yoktur. Yurt dışı fiyatlarının 300 dolar civarında olduğunu varsayarsak e mount lenslere sıkı rakipler doğurmuştur. Özellikle prime lenslerdeki başarısı beni gerçekten mest etti. Video ile değil de sadece fotoğraf çekimi için lea4 adaptörünü tercih ettiğim için kullanış açısından ciddi sorunlar teşkil etmedi bana. E mount lens performansı beklemeyecekseniz kesinlikle tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu