SAMSUNG NX30 KULLANICI İNCELEMESİ

Samsung firmasının en iyi fotoğraf makinesi olan NX1 modelinden  sonraki en iyi 2. makinesi olarak piyasaya 2014 yılında sürülen Samsung  NX30 u inceliyoruz. NX 30 sırasıyla NX10 –NX11 –NX20 şeklinde piyasaya çıkan aynasız modellerin son jenerasyonudur. Bu yazımda Samsung Nx 30 u ve kit lensi Samsung nx 18-55mm’yi tüm yönleri ile ele aldık.

Samsung Nx 30 Teknik Özellikleri

Makinenin adı SAMSUNG nx 30
Çözünürlük 20,3 mp
Sensör tipi aps-c / cmos 1.5 x çarpanlı
Max Deklanşör hızı 1/8000
İSO hassasiyeti 100-25600
Video 1920*1080 FULL HD
Seri çekim hızı  MAX 9fps
Ekran Amoled -1036K piksel- tam dönebilir- Dokunmatik
Vizör elektronik- haraketli- 2359k
Netleme noktası sayısı 247
Ebatlar 127 x 96 x 58 mm
Ağırlık 375 gr
Raw çıkışı 14 bit
Wifi mevcut
Flaş mevcut
Pil 360 çekim
Yapı malzemesi magnezyum plastik alaşım
Duyuru tarihi Ocak 2014
Hangi modelin yerine çıktı nx20

Samsung NX 30 Enstantane

NX30 Samsung’un üretmiş olduğu en profesyonel fotoğraf makinelerinden birisidir. Profesyonel kullanıcıların taleplerine teknolojinin getirdiği tüm nimetleri kullanarak cevap verilmek istenmiştir. Donatılmış olan önemli özelliklerden ilki enstantane değerinin 1/8000 kadar çıkabilmesidir. Enstantane değeri birçok profesyonel makinede ancak 1/4000’e kadar çıkabilmektedir.

Samsung NX 30’un Fiziki Özellikleri

Öncelikle ele çok rahat oturan yapısı vardır. Başparmağının arka tarafta desteklenmesi adına küçük bir çıkıntı mevcuttur ve direkt video çekim düğmesi çıkıntının üzerinde. Başparmak asla bu çıkıntıya aşarak yanlışlıkla video formatına geçemez. Bu basit çıkıntı makinenin sağ el ile kavranışını son derece attırıyor. Elden fırlayacakmış hissiyatı asla yok.

Bunun haricinde üst bölümde menü kadran tuşunun yanında 4 fonksiyonlu bir sürüş modu kadranı vardır. Sürüş modu kadranı diğer fotoğraf makinelerinde sık rastlanılmayan bir özellik. Tekli, çoklu, zamanlı çekim ve  bracketing olmak üzere 4 farklı kategorisi vardır. Hangisini seçerseniz onda kalıyor.

SAMSUNG NX30’un Ekranı;

NX30 3inch 720*480 çözünürlüklü, %100 görüş alanlı , Süper Amoled ekranla donatılmış. Toplamda 1036 K piksel çözünürlük ediyor. Ekran sol tarafa doğru açılabiliyor ve 180 derece üstten 180 derece de alttan olmak üzere dönebiliyor. Yani siz nereden bakarsanız bakın ekran size döndürülebiliyor. Böylelikle özçekim yapmak da kolaylaşıyor. Ekran dönebildiği için kapalı haldeyken ister içeri dönük ister dışarı dönük bırakabiliyor. İçeri dönük bırakmak faydalı olur zira çanta dâhil herhangi bir yere sürtünüp ekranın çizilmesini engelliyor. Bunun haricinde ekranla alakalı bahsetmek istediğimiz bir özellik ise ekran çözünürlüğünün çok güzel olması. Samsung firması bunu cep telefonlarında da göstermişti zaten.

Samsung NX 30 açılır ekranı ile.

Ekran aynı zamanda dokunmatik. Dokunmatik olmasından sebep menülere kolay erişebiliyorsunuz ve çekmiş olduğunuz fotoğrafları hızlı bir şekilde gözden geçirebiliyorsunuz. Dokunarak hızlı netlemeyi de unutmamak lazım. Eğer vizör yerine ekranı sıklıkla kullanan biri iseniz işinize çok yarar.

SAMSUNG NX30’un Tuşları

Ekranın sağ tarafına yerleştirilmiş 6 adet ve üst tarafa yerleştirilmiş 3 adet tuştan oluşmakta sol tarafta herhangi bir tuş bulunmuyor. Sadece sol üst köşede flaşı açıp kapama tuşu var. Ekranın sağ tarafındaki tuşlar EV, AEL, Menü, özellikleri kontrol edebildiğimiz atılabilen FN düğmesi, fotoğraf gösterme düğmesi ve silme düşmesi. Aynı zamanda ortada Sony firmasının benzer özellikte dönebilen tam bir joystick olmayan aynı zamanda kadran olarak kullanılabilen düğmeler kombinasyonu var. Samsung bu tuşa ‘gezinme düğmesi’ adını vermiş. Üst tarafta deklanşöre yakın yerde bir direct link (wifi) ve Metraj kipi (ölçüm) düğmesi bulunmakta. Buradan WiFi tuşuna fonksiyonlardan hızlı bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Baby monitör ya da değişik wifi özellikleri şeklinde kullanabiliyor.

Deklanşör tuşunun hemen önünde bir teker bulunuyor. Adına kontrol düğmesi demiş firma. Tekerin çok az bir kısmı yukarıdan görülebiliyor, çoğunluğu makinenin içine gömük. Yani sadece çevirmeye müsait kısmı yukarıda. İster enstantane ister diyafram hangi modu kullanıyorsunuz bu konuda ayarları değiştirmek için. Eğer manüel modu kullanıyorsunuz yukarıdaki teker enstantaneyi değiştiriyor. Ekranın hemen sağındaki kadran diye benzer tekerde diyaframı değiştiriyor. Kontrol tekeri diğer markalardan farklı olarak yatay değil dikey yerleştirilmiş.

Dönebilir  EFV vizör

Samsung NX 30 ve açılır – uzayabilir elektronik vizörü ile

NX 30 modelinin,  NX20 ve daha önceki versiyonlarından ayrılan en büyük özelliği ise vizörü.  Devam modeli olduğu için NX30’da da elektronik bir vizör bulunmakta. Ancak diğer haleflerinden farlı olarak evf vizör yaklaşık olarak 2 santimetre öne doğru çıkabiliyor ve yaklaşık olarak 80- 85 derecelik bir açıyla yukarı yöne dönebiliyor. Bunun ne gibi bir avantajı olur tartışılabilir, normal kullanım noktasında  çok büyük bir avantaj olmayacaktır; ekstrem durumlarda belki bir avantaj olacaktır. Çok da kullanışlı olduğunu söyleyemem ancak özellik olarak Samsung kendini geliştirme adına bu yöntemi kullanmıştır. Fakat Çözünürlüğünün çok iyi olduğunu vurgulamam gerekiyor. 2359 K piksel çözünürlük sunuyor. Özellikle odak büyütmelerle yüksek çözünürlük kendisini hissettiriyor.

Kit lensi nx 18 55 mm

NX30 kutusundan çıktığında 18-55 Kit lensi ile beraber gelmekte. ‘Samsung nx 18-55mm 1:3.5-5.6 ios iii i function’ kit lensi çok büyük değil. Yani Canon DSLR modellerindeki  gibi bir ebatlarda değil. Nikon’un küçülterek değiştirmeye çalıştığı18-55mm vr2 versiyonundaki kadar dahi büyük değil. Gayet rahat kullanımlı basit bir mercek ve çekim kalitesi gerçekten güzel. En yakın noktayı netlemesi otomatik moda gerçekleşemiyor. manüel moda aldığınızda ya da direkt manüel mod dediğimizde DMF moduna aldığınızda manüel olarak elinizle halkadan çok daha yakına netleme yapabiliyorsunuz. Bu da macroya  yakın bir tat veriyor. Yani güzel bir özellik. 58 milimetrelik filtre çapı var.

Samsung Nx30 Kit lensi 18-55mm f3.5-5.6 ile

Samsung’un diğer firmalardan farklı olarak piyasaya sürdüğü diğer bir özellik ve lensin üzerindeki i-Function (ifn) düğmesi. İfn tuşuna bastığın zaman ekranda ‘i menü’ beliriyor.  Bu menüden hızlı bir şekilde diyafram, İso, pozlama telafisi ya da WB seçimlerinizi değiştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda kullanışlı bir özellik daha yapmışlar. i  menüde zoom adında bir özellik var. Bu menüden 1.2, 1.4, 1.7  ve 2 x zoom a kadar dijital yakınlaştırmayı yapabiliyor ve fotoğrafınızı bu şekilde dilediğiniz büyüklükten çekmiş oluyorsunuz. Kullanışlı ve güzel bir özellik. Makro ve kuş fotoğrafı çekenler için bence oldukça kullanışlı olacaktır.

SAMSUNG NX30’da giriş-çıkış bağıntıları;

Yeri gelmişken burada NX30’un giriş ve çıkış bağıntılarından da bahsetmek istiyorum. NX30’un sağ tarafında USB şarj girişi ve HDMl girişi var. Sol tarafında ise minicik ve sadece mikrofon için ayrılmış giriş bulunuyor.  Dairesel bir plastik aksam ile kapatılmış. Ben ilk defa mikrofon girişi olan bir yerin sadece mikrofona has bırakıldığını bu makinede gördüm.

SAMSUNG NX30’un Flaşı

Flaşından bahsetmem gerekirse; eşleme hızı çok güzel. Ortamdaki ışığı algılaması ve ona göre Flaş patlatması mükemmel diyebilirim. Ne karanlık ne de patlaklık söz konusu değil. Ortamı kararında aydınlattığını söyleyebilirim. Aşırı güçlü değil, gücü normal bir kit Flaşa göre gayet güzel.

SAMSUNG NX30’un Video özellikleri;

Samsung NX30 ile full HD 50 p kadar video çekebilmek mümkün. Kaliteli video çekimi olduğunu söylemeliyim. Artı olarak yavaş ve hızlandırılmış video çekme özelliği de mevcut.   Yavaş veya hızlandırılmış video da ses kaydı olmuyor. Hızlandırılmış ve yavaşlatılmış videolarda ancak eğlence için uygundur. Aksi takdirde ses kaydı stereo yapılabilmekte.

SAMSUNG NX30’un İSO Performansı;

İSO performansını incelemek gerekirse; NX30 un 25600’e kadar İSO hassasiyeti var. Ancak bunun ne kadarı kullanılabilecek düzeyde derseniz yaklaşık olarak İSO 1600 e kadar
kullanılabilir. Full Frame olmayan makinelerin genel olarak sıkıntısı zaten İSO performansının diğerlerine göre daha düşük olması. Bizim de NX 30’dan Full Frame performansı beklememiz doğru olmaz. Ancak NX30’un barındırdığı teknik özelliklere göre İSO başarısının bir tık daha iyi olmasını beklerdim. Otomatik İSO mevcut. Fakat İSO değerleri iki kat şeklinde ilerliyor. Tam toplar seçilebiliyor. Ara stoplar menüden basamaklamayı 1/3 olarak seçildiğinde kullanılabiliyor.

NX30 için bahsedeceğimiz diğer bir husus da, bataryası. Tam dolu bataryası yaklaşık 350 çekimi kadar dayanabiliyor.  Samsung firması makine ile beraber şarj aleti gönderiyor; fakat herhangi bir şarj aletine gerek yok, telefonların şarj adaptörleri ile çok rahat şarj edebiliyorsunuz. Prize taktığımız zaman şarjı hızlı dolduruyor. Samsung firmasının artı durumlarından bir tanesi de fotoğraf makinesi şarj halinde iken video ya da fotoğraf çekebiliyor.  Yanınızda telefonunuz için taşıdığınız Power bank varsa herhangi bir yedek batarya alma durumunuzda ortadan kalkabilir.

45mm f1.8 lens ile 3d video ve fotoğraf

Nx30 Samsung’un dünyada bir ilk olarak ürettiği 45mm 1:1,8 3d lensi ile 3d fotoğraf ve video çekebilmektedir. 3D ilk olarak nx300 ile ortaya çıkmıştı. Sonrasında çıkan bazı modeller ile devam etti. Nx30 da 3d fotoğraf üretebiliyor. Fakat sadece 45mm olan tek lens ile. Firma fotoğraf makinesi pazarından çekilmese idi muhtemelen bu tarz lensleri üretmeye devam edecekti. Lakin şimdilik tek objektif var. Özel olan bu lens çift göz teknolojisi ile 3 boyutlu çekimler üretebilmekte. Üretilen görüntüler hiç de fena değil. İlk defa denenen bu teknoloji için fazla bile. Tabi ki de özel üretilen sinema sektöründeki 3d video kameralar kadar iddialı olamaz. Hemen şunu da belirtelim: Üretilen 3 boyutlu görüntülerin izlenebilmesi için özel üretim ekranlara ve gözlüklere ihtiyaç var. Yoksa oluşturulan görüntüler normal den bile beter şekilde görünecektir.

45mm 3d lens ile 3 boyutlu videolar çekmek çok kolay

Samsung NX 45mm f1.8 2d-3d lens incelemesi için Tıklayın.

NX 30’a Uzaktan Erişim : Wifi

Samsung nx 30 wifi özelliği ile donatılmıştır. Bu sayede telefon veya tabletlere bağlanabilir dosya aktarabilir veya uzaktan kontrol sağlayabilirsiniz.

Samsung NX30’a uzaktan wifi sayesinde telefon ile erişim de mümkün. Telefon veya tabletinize Samsung Smart Camera uygulamasını indirdikten sonra makinenizin üzerindeki mod kadranından wifi modunu ayarlıyorsunuz. Telefon ile kamerayı eşleştikten sonra uzaktan çekim yapabiliyor ve aynı zamanda fotoğraf ve video alışverişini sağlayabiliyorsunuz.  Wifi ile uzaktan erişim zaten günümüz fotoğraf makinelerinin artık olmazsa olmazlarından. Samsung NX30 ekstra bir özelliği ise direkt Wifi İnternet ağlarını bağlanarak, İnternet üzerinden sosyal medya aracılı ile seçtiğiniz fotoğrafını paylaşabiliyor; ya da birine  e-posta olarak gönderebiliyorsunuz. Ayrıca bebek monitörü olarak kullanılabiliyor. bebeğin odasına kurduğunuz zaman eğer ağlarsa telefona bildirim geliyor.

Özetlersek:

Samsung NX30 kullanılabilecek ve sahibini üzmeyecek tarzda bir makine. Teknolojik birçok özelliği var. Makineye sahip olma aşamasında iseniz iki soruya cevap bulmalısınız: birincisi; kaliteli lens yelpazesinin az olması. İkincisi ise Samsung’un fotoğraf makinesi pazarından çekilmiş olmasının getirmiş olacağı dezavantajlar. Bu sorulara verecek cevaplarınız net ise iç düşünmeden almanızı öneririm.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu