SONY ilce-A7 KULLANICI İNCELEMESİ

Sony firması aynasız fotoğraf makinesi piyasasına farklı bir soluk getirme için full frame serisine giriş yaptı. O ana kadar hiçbir firmanın girmediği bir sektör olması nedeniyle full frame piyasasında ilk girdiği günden bu güne kadar tekel olarak devam etmekte ve hakkını da vermektedir.  Sizlere ilk olarak sony a7 serisinin dikkate değer özellikleri ile başlayacağım.

 • 24 megapiksel cmos algılayıcılı full frame sensör
 • 50-25600 iso aralığı
 • 25 i kontrast olmak üzere 117 netleme noktası
 • Full hd 60p video
 • Wifi ve nfc ile dosya aktarımı ve uzaktan kontrol
 • 2.4 mp %100 kapsama alanlı elektronik vizör
 • 3 inch hareketli ekran
 • 1/8000 – 30 sn deklanşör hızı + bulb modu
 • 1/250 flaş senkronizasyon hızı
 • Saniyede 5 kare çekim
 • 416 gr ağırlık (pil ile 474)
 • Magnezyum alaşımlı toza neme dayanıklı sağlam gövde

 

Benim amacım teknik incelemeden ziyade sizlere kullanıcı incelemesini sunmak olacak. Zaten teknik incelemeleri bir çok sitede bulabilirsiniz, tekrarlamaya gerek yok. Başlayalım; Buyrun:

Ele ilk alındığında retro havasını yüksek dozda olamasa da veren bir yapısı var. Daha önce 35mm tam kare dslr fotoğraf makinesi kullanan birinin ilk intibahı bu makinenin oyuncak olduğu yönünde olacaktır. Tam kare sensörün bu ebatlara sığabileceğine inanamayabilirsiniz. Yaklaşık 450gr ağırlığında olan Sony a7 çıkış zamanına göre o zamanın teknolojik olarak neredeyse tüm özelliklerini barındırıyor.

Tutuş ergonomisi olarak, ele %100 oturduğunu söyleyemem. Daha önceden Dslr kullanan birisi bu durumu bir müddet yadırgayacaktır. Biraz garip hissettiriyor. Sanki profesyonel bir işte çalışıyor muş gibi değilde ‘tatile çıktık bari yanımızda bulunsun’ makinesi gibi. Fakat bu durum kalıcı değil, bir müddet sonra alışıyorsunuz ve kaliteli hissini yaşatıyor. (Yanlış anlaşılmasın makine zaten kaliteli de yaşattığı ilk his ilk etapta bu değil.)

Kullanım sırasında deklanşör düğmesinin işaret parmağının ergonomisine biraz ters geldiği hissediliyor. Deklanşöre basmak için parmağınızı biraz yukarı kaldırmak gereklidir. Ama alışınca bu garipseme ortadan kalkıyor.

Ön ekranın etrafında konumlandırılmış kısa yol tuşlarına birçok özelliği atamak mümkün ve bu şekilde makinenizi olduğunca kişiselleştirebiliyorsunuz. Ancak tuşlardan birisi öyle bir yere konulmuş ki parmakları biraz büyük birisi neredeyse bu küçük tuşa gizlemeye çalıştıkları yerden basamayacak hissi veriyor. ve bu tuş izleme modunda iken seçili fotoğrafı büyütme tuşu olduğundan sık sık kullanılıyor. abartmayayım! basılmayacak kadar kötü bir yerde değil. Bu eleştirileri Sony duymuş olmalı ki 2. Serilerde bu sorunu çözdü.16 bit sıkıştırılmış ve 14 bit raw desteği ile düzenlenen fotoğraflarda görülüyor ki Sony a7 nin dinamik aralığının yeterli düzeydedir. Düzenlediğiniz fotoğraflarda  aşırı patlamamış bölgeleri kurtarabiliyorsunuz ve yine aynı şekilde az da olsa doku sahibi koyu bölgeleri hoşnut kalacağınız düzeyde düzenleyebiliyorsunuz.

Sony firmasının Google play de ve Apple stor da ücretsiz olarak sunduğu Playmemories uygulaması ile wifi kablosuz teknoloji ile kolayca uzaktan kontrol sağlayabiliyorsunuz. Resimlerinizi telefon veya tabletinize orijinal .jpeg uzantısı ile kopyalayabilirsiniz. Burada altı çizilmesi gereken diğer bir durum ise sony a7 nin gövdesine Sony’nin İnternet sitesinden kullanışlı uygulamaları kurarak fotoğraf makinenizi geliştirebilmeniz. Bir çok uygulama ücretsiz olduğu gibi ücrete tabi uygulamalarda mevcut. Ücretli uygulamaları ülkemizden satın alamıyoruz o ayrı.

Yukarıda a7 nin farklı yünlerden görüşlerine bakabilirsiniz.

Makiemizin İSO başarımı iyi. Full frame sensörünün vermiş olduğu gücü kullanıyor. asgari değeri iso 50 iken azami değeri ise 25600. bu değer aralığı da 9 stop avantaj sağlıyor. en yüksek değerini kullanmak çok mantıklı görünmese de küçük değerler hiç bir sorun oluşturuyor açıkçası. Yakın zamanlarda piyasaya sunulan a6000 gibi crop sensörlü modellerden İSO farkını ayırt etmeniz zor olmuyor. 2binli değerlere kadar rahatlıkla kullanılabilir. Fotoğrafı büyütmediğimiz takdirde yüksek iso gözle zor anlaşılabiliyor. Diğer markaların muadil makinelerinden çok iyi olmasa da altta kalır bir yanı da yok.

A7 modellerinin 1. Serilerinin diğerlerinden en büyük artısı daha küçük ve daha hafif olması iken en büyük eksisi de gövdede titreşim engelleme sisteminin (ibis) olmayışıdır diyebiliriz. Tabi başka farklılıkları var ama göze batan en büyük fark bu

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir