Filtre Dosyası 2: ND Filtre nedir? ND Yoğunluk Filtresi Ne Zaman ve Niçin Kullanılır

Merhaba fotoğrafmania.com takipçileri; Bu yazımızda fotoğraf makinelerinin önündeki lenslerde kullandığımız çeşitli filtrelere göz atacağız. Fotoğrafçılıkta ne tür filtreler vardır? Bu filtreler nerelerde ve nasıl kullanılır, hangi filtrenin ne özelliği vardır gibi sorular üzerinde duracağız.

Fotoğrafçılıkta optik ve dijital olmak üzere 2 iki ana tür filtre kullanılmaktadır. Bizim bu yazıda bahsedeceğimiz filtre türü optik olan filtrelerdir. Fotoğrafçılıkta dijital filtreler farklı bir yazımızın konusu olacaktır. Fotoğrafçılıkta kullanılan belli başlı optik filtre tipleri şu şekildedir.

  1. Uv filtreler
  2. Nd filtreler
  3. Polarize filtreler
  4. Renk düzeltme filtreleri: 80b 85a 85b 81b fl-d fl-b fl-w
  5. Kızıl ötesi filtre
  6. Close-up filtreler
  7. Efekt filtreleri

Optik filtreler analog fotoğrafçılık zamanında fotoğraflara farklılık katmak için çokça kullanılırdı. Bu filtreler sayesinde fotoğraflar alışılagelmişin dışında ortaya çıkardı. Fakat dijital sensörlerin icadı ile filtreler yavaş yavaş kullanım ömürlerini doldurdular. Şuan  Dslr makinelerde en çok uv, nd ve polarize filtreler kullanılmaktadır.  Şimdi yukarıda listelediğimiz filtreleri tek tek açıklayalım.

ND filtreler nedir? ND-yoğunluk filtresi Ne zaman ve niçin kullanılır?

ND harfleri ‘Neutral Density’ kelimelerinden türetilir ve Nötr Yoğunluk filtresi anlamına gelir. Gelen ışık miktarını azaltmak için kullanılır. Işık miktarını azaltırken de renklere zarar vermemesi gerekir.

Peki neden ışığı kısmamız gerekir? Bunun birkaç sebebi olabilir . Bize bu konuda lazım olan kısmı enstantane değerini düşürmek olacak. Enstantane düşürüldüğü zaman hareketli nesnelere hareket hissi verilir. Örneğin akan bir şelale nd filtre kullanılarak yaklaşık 30 sn pozlanırsa tül etkisi dediğimiz efekt oluşur ve göze daha hoş gelir. Özellikle de gündüz ışığında nd filtresiz uzun pozlama yapmak neredeyse imkansızdır. Bu nd filtrelerin kullanıldığı ilk noktadır. Bu paragrafa benzer şekilde hareket hissini yakalamayı da ilave edebiliriz.

Nd filtrelerin kullanıldığı diğer bir yer ise gündüz açık diyafram kullanarak alan derinliği almaktır. Açık havalarda 1.4 diyafram kullanılmışsa normal bir makine max enstantaneyi zaten kullanır. Bu da genelde 1/4000 sn dir. Fakat  bazen o kadar ışık vardır ki 1/4000 sn bize asla yetmez. En az 1/16000 gibi bir hız lazım olabilir. Bu tarz ortamlarda mecburen nd filtre kullanarak ışığı kısarız. Böylece patlak yanık fotoğraflar çekmek zorunda kalmayız. Dolayısı ile f 1.4 ile 1/16000 sn. de normal pozlanacak bir fotoğrafı, nd filtre kullanarak yine f 1.4 ile 1/2000 sn gibi bir hıza indirgeyerek çekebiliriz.

ND Filtre Çeşitleri

Nd filtreler aslında tek çeşittir. Çok kaynakta  nd filtre çeşitlerini vs okuyabilirsiniz. Aslında çeşidi yoktur da etki gücü vardır desek daha doğru olur. Yani ışığı kırma gücüne göre sıralanabilirler. Örneğin 2x nd filtreler sadece 1 durak enstantane düşürebilirken, 1000x nd filtreler 10 durak kadar enstantane düşürebilir. Yani filtresiz ortamda 1/200 sn değer alınabilirken 2x nd filtre ile bu değer 1/100 e düşerken; 1000x nd filtre ile (sırası ile 1/100- 1/50- 1/25 – 1/13- 1/6- 1/3 – 1/2- 1- 2 – 4 sn ) 4 saniyeye kadar düşürülebilir.

nd filtrelerin yoğunluklarına göre bıraktıkları etkiler…

Hangi marka ND filtre Almalı:

Şimdi burada reklam yapmak gibi bir niyetim yok. Lakin genelde sorulan sorulardan biri olduğu için yazmak istedim bu başlığı. En kaliteli nd filtre markasının ne olduğundan falan bahsetmeyeceğim. Sadece tercih edilebilirliği yüksek olanları yazacağım. Öncelikle lens üreticisi markaların filtrelerini tercih etmek mantıklı olur. Örneğin Carl Zeiss ya da Nikon ya da Canon ya da Rodenstock gibi. Tabi bu firmaların listesi çok daha uzun. Optik olarak zaten bir geçmişe sahip bu tarz firmalar kaliteden ödün vermek istemezler. Ürünleri kalitelidir.

İkinci olarak sadece filtre üzerine atılım yapmış firmalar var. B+W gibi ya da Hoya HD gibi. Gerçi Hoya lens üreticisidir fakat kendi markası altında çok az lens piyasaya sürmüştür. Genelde 2. parti üreticilere lens üretir. Her neyse Demek istediğim anlaşılmıştır herhalde… Bunlar haricinde diğer ucuz yollu firmaları önerip önermediğimi bende bilemiyorum. 🙂 Aşağı mı tükürsek yukarı mı? . Işığınız kaliteli olsun… Diğer filtre çeşitleri ile ilgili detaylar için üzerini tıklayın…

Filtre Dosyamızın Diğer Yazılarını Okumak İçin Lütfen Üzerini Tıklayın.

1. UV Filtreler

2. ND (yoğunluk) Filtreler

3. Polarize Filtreler

4. Renk Düzeltme Filtreleri

5. Kızılötesi Filtreler

6. Macro (Close- up) Filtreler

7. Efekt Filtreleri ve Çeşitleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu