MEZUNİYET FOTOĞRAF ÇEKİMİ İLE İLGİLİ HER ŞEY: Dış çekim – Poz- Elbise – Makyaj

Bu yazımda hayatımızın en önemli günlerinden biri olan mezuniyetimizi ele aldım. Mezuniyette, ömrümüzün sonuna kadar hatırası kalacak birkaç kare fotoğraf için neler yapılmalı, mezuniyet çekiminde neler giyilmeli, mezuniyet pozları nasıl verilmelidir, elbiseleri nasıl kombinlemeli, şık görünmek için ne tür pozlar vermeli gibi konular üzerinde duracağım. Kepli fotoğraf çekimi örnekleri, yaratıcı ve komik mezuniyet fotoğrafları pozları, 2019 yılında mezuniyet fotoğrafı çekilirken ne giyilir hepsi yazımın devamında. Mezuniyet fotoğrafı çekimi ile ilgili her şeyi bu yazımda bulabilirsiniz. Yazımızın en alt bölümünde ise farklı mezuniyet poz örnek fotoğraflarını izleyebilirsiniz.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 1

Öncelikle ‘mezuniyette fotoğraf çekimine gerek var mı?’ sorusu üzerinde durmak istiyorum. Muhakkak mezuniyetler de, diğer önemli günler gibi çok çok ehemmiyetlidir. Ve bizler artık günümüz dünyasında fotoğraf ve videodan vazgeçemiyoruz. Saatte milyonlarca fotoğrafın üretildiği günümüzde profesyonellik de çok ayrı bir yer teşkil etmekte. Herkes mezun olurken cep telefonu ile videolar veya fotoğraflar çekecektir elbet; fakat bahsetmek istediğim bu tür bir çekim değil. Profesyonel fotoğrafçıların, profesyonel ekipmanlarla yaptığı kepli foto çekimlerden bahsediyorum. Nasipse ömür boyu saklanacak, tüm aile fertlerine misafirlikleri süresince defalarca gösterilecek, en önemlisi de yıllar yıllar sonra bile ilk günkü tazeliği size hissettirecek profesyonellikte bir çekim… Zamanınız ve yeterli bütçeniz varsa muhakkak çekim yaptırmanızı tavsiye ederim.

Mezuniyette Ne giymeli, Nasıl Makyaj Yapılmalı?

Fotoğraf çektirilecekse elbette  şıklık ve zarafet ön planda olacaktır; olmadır da. İnstagram veya diğer sosyal medya hesaplarında paylaşılacak fotoğraflarda herkes normalinden farklı ve daha güzel görünmek ister. Karizmatik pozlar, ilgi çekici kıyafetler vs vs… tüm bunlar için şık bir elbise veya kombinasyon yapmak gerekir. Erkekler için mesele o kadar da karışık değildir. Ya spor ya da klasik bir gömlek- kravat –ceket kombini yaptılar mı iş tamamdır. Çekimden önce de berbere uğradılar mı artık yapacakları tek şey hazırlanmakta olan kız arkadaşlarını beklemektir.

Bayan Mezuniyet Fotosu Poz Örnekleri: 2

Bayan arkadaşlar için mesele her zaman olduğu gibi daha karmaşıktır 🙂 Önce ne giyeceklerine karar vermelidirler. En önemli meselelerin başında gelir bu. Aksi takdirde mezuniyet fotolarına ‘Aslı ne der? Ebru ne der?’ olayına dönebilir. Ten rengine göre zarif bir elbise ve altına uygun bir tığ topuk ayakkabı tercih edilebilir. Daha rahat olmak istenirse de pantolon-gömlek kombini yeterli olacaktır. Çok göreceli bir konu olduğu için uzatmıyorum; size bırakıyorum.

Mezuniyet çekimi kıyafeti seçildikten sonra 2. sıradaki önemli iş makyajdır. Size yakışan tarzı zaten siz biliyorsunuzdur. Kuaförünüz de size yardımcı olacaktır. Evde de yapabilirsiniz fakat makyajda da önemli olan nokta profesyonelliktir. Alelade çekime çıkmayın. Saç sitilinin veya makyajının nasıl olması gerektiğine karar verildikten sonra iş artık kuaföre ve fotoğrafçıya kalmış demektir.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 3

Mezuniyet çekimleri genellikle ilkbahar ve yaz aylarında yapılır. Hava sıcaklığı az olmayacaktır. Mezuniyet cübbesinin giyileceğini de eklersek aşırı makyajın avantaj değil de dezavantaj olacağını söylemeliyim. Şahsen çekimlerim sırasında birkaç makyaj akma mevzusu ile karşılaşmış ve süreyi epey uzatmak zorunda kalmıştık. Ayrıca yukarıda yazdığım hava koşullarını dikkate alarak sizi terletmeyecek (duruma göre üşütmeyecek) kıyafet seçimi yapmanız gerekmektedir.

Mezuniyet Fotoğraf Çekiminde Dikkat Edilecek Hususlar

1… Mezuniyet çekimi için öncelikle bulunduğunuz ilde kendi çaplarında nam salmış fotoğrafçı-fotoğraf stüdyoları ile görüşmenizi öneririm. İşinizi şansa bırakmayın. Hayatınızda bir defa olacak; üç-beş fazla verin kaliteli olmasını talep edin.

Bayan Mezun Pozları Örnekleri: : 4 (klasik kepli fotoğraf örneği)

2… Çekim günü ile mezuniyet günü muhtemelen aynı olmayacaktır. Bence olmamalıdır da. Daha rahat olmak için mezuniyet tarihinden öncesine randevulaşın. Sonrasında da olur ama muhtemelen siz mezuniyetten bir iki saat sonra yıllarınızı geçirdiğiniz şehre arkanıza bile bakmadan veda edeceksinizdir. Sonrasına kalırsa işler karışabilir; fırsat doğmayabilir.

3Stüdyo çekimi yaptıracaksanız nispeten işiniz biraz daha kolay olacaktır. Fotoğrafçınızın sizi yönlendirmesi ile işlem tamamlanır zaten. Daha sonrasında ise fotoşop ve baskı işlemleri vardır ki o sizi zaten hiç ilgilendirmez.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 5

4…  Dış çekim yaptıracaksanız en azından yarım gününüz geçecek demektir. Zaten hazırlanması saatler alır. Birde fotoğrafçı ile dış çekim mekanı ya da mekanlarında gezme işi eklenince epey zaman harcanır. Planlamanızı iyi yapmalısınız ki bu önemli günü heba etmeyin. Mezuniyet fotoğraflarınız güzel olsun.

5… Kepli fotoğraf çekimi kaliteli ve samimi fotoğrafçı arkadaşla keyifli geçecektir. Bundan dolayı fotoğrafçı seçiminde dikkatli davranmalısınız. Geçen seneki mezunların referans olacağı fotoğrafçıları tercih edebilirsiniz mesela. Fotoğrafçı seçiminden sonra mekan çekimi de çok önemlidir. Yıllarca yaşadığını şehirden ve merdivenlerini aşındırdığınız üniversite- fakülteden (ya da okuldan) muhakkak fotoğraflar çektirmelisiniz. Zaten dış çekimdeki amaç da bu değimlidir. Hatırası kalmalıdır… Şehirdeki tarihi yerler, anıtlar, doğa harikaları ve ya okulunuzdaki önemli gördüğünüz ya da güzel kareler yakalanabilecek yerlerde fotoğraf çektirin.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 6

Mezuniyet Fotoğraf Çekiminde Dikkat Edilecek Diğer Hususlar

1.) Mezuniyet çekimleri arkadaş grubu ile de yapılabilir. Bazen de fotoğrafçılardaki yoğunluk sebebi ile tanımadığınız kişilerle fotoğraf çekimi de yapabilirsiniz. Tanımadığınız kişilerle olmak ilk etapta moralinizi bozsa da birkaç çekim sonra arkadaş olabilir; hatta birbirinize yardım etmeye bile başlayabilirsiniz. Mesele tanıdık ya da tanımadık olması değildir. Asıl mesele grubunuzdaki kişilerin sayısıdır. Uzun zaman mezuniyet çekimi yapan biri olarak 1 den 8 kişiye kadar gruplar ile çekimler yaptım. Tek kişi ile de, 8 kişi ile de elimden ne gelirse yaptım ve çekimlerimi harikulade tamamladım. Tecrübelerime dayanarak diyebilirim ki kepli fotoğraf grubu için en ideal kişi sayısı 3 tür. Eğer kalabalık bir grupsanız ikiye bölünmenizi ve ayrı zamanlarda çekim yaptırmanızı tavsiye ederim.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 7-8-9

2.) Mezuniyet çekimlerinin olmazsa olmazı kep- cübbe ve diploma üçlüsüdür. Genellikle fotoğrafçı bunları temin eder. Etmezse siz muhakkak bir yerlerden bulun. Zira mezun olduğunuzu fotoğrafta en iyi bu üçlü ekipmanla ifade edebiliyoruz. Cübbe ve kepinizin okul renklerine uygun olmasına dikkat edin. Kep çok önemli olmasa da cübbenin çok büyük veya çok küçük olmadığından emin olun. Yoksa ömür boyu unutamayacağınız enteresan pozlarınız olur.

3.) Fotoğrafçı ile iyi geçinin. Kimse kızdırılmış bir fotoğrafçıdan iyi pozlar beklemesin.

Erkek Mezuniyet Foto ğrafı Poz Örnekleri: 1

Yardımcı Ekipman Kullanın

4.) Yukarıda bahsettiğim 3 ana ekipmanın yanı sıra yardımcı ekipmanlar da kullanın. Bir ihtimal bu ekipmanlardan bazıları fotoğrafçınızda olacaktır. Önceden bu konuyu konuşup nelerin olacağını kesin bir dille kararlaştırın. Extradan olmasını istediğiniz yardımcı öğeleri yine fotoğrafçınız ile konuşarak siz temin edin. Farklı kareler elde edeceksiniz.

5.) Bahsi geçen yardımcı ekipmanlar çok çeşitlilik göstermekle beraber aklıma gelenleri yazacağım. Kitap, çerçeve, şemsiye, okulunuzun yazılı olduğu mini tabela, çiçekli taçlar, fazladan birkaç diploma rulosu, balonlar, kalp yastıklar, hoşunuza gidebilecek farklı mini tabelalar…vs vs.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 10

5.) Ayrı bir paragrafta belirtmek istediğim diğer bir yardımcı ekipman ise güzel bir salıncaktır. Güzel bir salıncak ile özellikle bayan arkadaşlar çok farklı, güzel fotoğraflar çıkarabilirler. Salıncağı ize fotoğrafçı temin edebilir. Sizin için salıncak önemli ise fotoğrafçı seçiminizde belirleyici olabilir.

Advertisements

Mezuniyet Fotoğraf Çekimi Farklı Kıyafetler Ve Farklı Pozlar

6.) Pozlarınız arasında çok farklıları olabilir. Zira oturularak veya yatarak pozlar da verebilirsiniz. Dolayısı ile Sizi zorlamayacak kıyafet tercihinde bulunmalısınız.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 11- 12-13

7.) Çekiminizin tamamını cübbeli- kepli ya da tamamını cübbesiz- kepsiz tamamlamayın. Zaman zaman cübbe ve kepi elinize alarak da da bir kenara koyarak da farklı pozlar çıkarabilirsiniz.

8.) Her çekimde her arkadaş farklı pozlar verecektir. Bir başkasına çok yakışan bir poz size yakışmayabilir ya da tam tersi olabilir. Sizi en iyi tanıyan yine kendiniz ise size yakışan pozları bilirsiniz. Ne yönden ne tür bir bakış atmanız gerektiğini bilirseniz albümüm elinize aldığınızda daha memnun olacaksınızdır. Ayrıca Poz sayısından ziyade poz kalitesi daha önemlidir. Kendinizi yansıtacak güzel pozlar verdiğinizden emin olun. Çektirmek istediğiniz özel poz- pozlar varsa önceden fotoğrafçınız ile muhakkak konuşun.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 14-15

9.) Fotoğrafçı ile müşteriler arasında çıkabilecek en büyük sorun fotoğrafların teslimatı sırasında yaşanmaktadır. Baskı kalitesinden tutun da fotoğrafların flaş belleğe teslimine kadar her şey en başta konuşulmalı, hatta yazılmalıdır. Örneğin ben fotoğrafların sanal hallerinin flaş bellekte almanızı öneririm, fotoğrafçınız ile bu konuyu muhakkak konuşun.

Mezuniyet Fotoğraf Çekimi Arka Plan

10.) Çekim esnasında arka planınızın dağınık olmamasına dikkat edin. Oluşturulmuş yapay ortamların dahi arka planında kompozisyonu dağıtacak olguların olmadığından emin olun. Örneğin kadraja girebilecek piknikçiler fotoğrafınızı baltalayabilir. Arka plan ne kadar az seçilirse siz de o kadar ön planda olursunuz.

11.) Poz verirken vücudunuzun özellikle de yüzünüzün bir bölümünün güneşte diğer bölümününde gölgede kalmadığından emin olun. Yani yüzünüzün tamamı ya gölgede kaslın ya da tamamı güneşte. Güneşe karşı bakmak hiç kolay olamadığı için gölgede kalmak daha makuldür. Bu konu sizinle alakalı olduğu kadar fotoğrafçı ile de alakalıdır. Çünkü sizi gören o olur. Sizi yönlendirmesi gerekir. Tabi acemi değilse…

12.) Mezuniyet fotoğrafları ekseriyetle üniversiteden mezun olurken çektirilse de artık lise ve ortaokul mezuniyetlerinde de çekime çıkılabilmektedir. Hatta kreş çağı için dahi çekimlere gittiğim olmuştur.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 16

13.) Genellikle güzel ve özel ayakkabılar giyildiği için ve bu ayakkabılar ayağa vurduğu için çekimin ilk yarım saatinden sonra bu ayakkabılar sorun oluşturabilmektedirler. Arada ayakları dinlendirmek için veya belden pozlar sarasında yanınıza alabileceğiniz bir çift spor ayakkabı, çekimden sonraki bir haftanızı kurtarabilir. Dahası çıplak ayak yürümek zorunda kalmazsınız. (Çook hatırlarım çıplak ayakla çekimi tamamlayan öğrenci arkadaşları…)

Mezuniyet Fotoğraf Çekimi İçin Poz Verirken Bunlara da Dikkat Edin…

*** Öncelikle rahat olmak şart. Rahat olmayınca sanki kazık yutmuşcasına kasılır arkadaşlar. Hiç kasılmaya gerek yoktur. Tabi burada size olduğu kadar fotoğrafçıya da iş düşmekte. Birlikte samimi bir havada çekimi gerçekleştirmek, her iki taraf adına da kazançlı olacaktır.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 17- 18- 19

*** Özel bir poz yoksa yönünüz (başınız) tam kameraya dönük olmasın. Vücudunuz ise yüz dönüş yönünün tersine yaklaşık 30-40 derece kendinizi beğendiğiniz(ya da rahat olduğunuz) yöne dönmeli. Bu yöntem her zaman daha fotojenik bir pozisyon sağlar.

*** Gözler özel bir poz olmayacaksa kameraya bakmalı. Kameramana bakmanın da zararı yok.

Vücudun Ağırlık Merkezini Dengeleyin

*** Vücudumuzun bir ağırlık merkezi vardır. Yaptığımız hareketler ile bu denge merkezini bozmamalıyız. Örneğin sağ ayağımız sağa aşırı çıkmışsa dengelemek için sol kolumuzu benzer oranda sola çıkarabiliriz.

*** Dizler ya da dirseklerin kırık olması ağırlık merkezini dengelediği gibi fotoğrafa ahenk katar. Özellikle bayanlarda kollar düz olmalıdır. Muhakkak bir sebep bulunarak dirsekler kırılmalıdır. Kep, diploma, yaka, tutulabilir veya el bele konularak dirsek kırılabilir. Erkeklerde ise eller ceplerde veya yakalarda olacak şekilde kırılabilir.

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 20- 21- 22

*** Dirseklere benzer şekilde dizlerde boy çekimlerinde kırılmalıdır. Dümdüz bir vücut dili fotoğraftaki ahengi bozacaktır. Bayanlarda diz kırmak çok daha önemlidir. Bazen de bacaklar çaprazlanabilir ve bir ayağın parmakları ile basılıp topuk kaldırılabilir. (Nasıl bi betimleme oldu bende anlayamadım :))

*** Hafif tebessüm her zaman iyidir. Doğal gülüşümüz az ya da fazla gelebilir.  Bu durumlardan kaçınmak lazım gelir. Çok sırıtarak ya da somurtarak poz verilmez. Gerekirse poz vermek için doğallıktan uzaklaşıp çekim tebessümüne bürünmeliyiz.

Mezuniyet Çekimi Fotoğrafları Poz Örnekleri

Makalemde paragraf aralarında verdiğim örneklere ek olarak belli başlı pozları aşağıda paylaşmak istedim. Mezuniyet pozlarında, önce bayanlar için, sonra da erkekler için örnekler verdim. Örneklerdeki fotoğraflar direk çekildiği gibidir. Bir iki kırpma ve basit düzenleme haricinde müdahale edilmemiştir. Emeğe saygı olsun diye stüdyodaki arkadaşların düzenledikleri pozları paylaşmıyorum; direk çekildikleri gibi yayınlıyorum. (Yani bu pozlar daha fotoğrafçı tarafından düzenlenecek ve daha da güzel olacaklardır)

Fotoğraflarda bana poz veren tüm arkadaşlar ile Fotoğraf stüdyosu sahibi Latif Bey’e ayrıca teşekkür ederim.

(Fotoğrafları tek tek yayınlamıştım fakat çok uzun yer kapladığı ve incelemesi zor olduğu için Kolaj yaparak tekrar yayınlıyorum. Fotoğrafları üzerlerini tıklayarak büyütebilir ve daha detaylı inceleyebilirsiniz.)

Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 23-24-25
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 26-27-28
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 29-30-31
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 32-33-34
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 35-36-37-38
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 39-40-41
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 42-43-44-45
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 46-47-48-49
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 50-51-52
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 53-54-55
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 56-57-58
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 59-60-61
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 62-63-64
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 65-66-67
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 68-69-70
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 71-72-73
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 74-75-76
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 77-78-79
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 80-81
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 82-83-84
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 85-86-87
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 88-89-90 
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: Bayan: 91-92-93
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: ERKEK: 2-3-4 – dış çekim erkek kıyafetleri örnekleri ile beraber
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: ERKEK: 5-6
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: ERKEK: 7-8
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: ERKEK: 9-10-11 erkek dış çekim kıyafetleri örnekleri ile
Mezuniyet Fotoğrafı Poz Örnekleri: ERKEK: 12-13

Değerli okuyucular; yazımızı beğendiyseniz emeği geçen arkadaşlara destek olmak için, aşağıdaki paylaşım butonları ile kolayca paylaşabilir, alta yorum yazabilir veya yazı içindeki tıklanması gereken yerleri tıklayarak destek olabilirsiniz.

Ayrıca dış çekim (Düğün) fotoğraf çekiminde dikkat edilecekler yazıma da göz atabilir ve mezuniyet çekimizi için farklı tavsiyeler de alabilirsiniz.

6 thoughts on “MEZUNİYET FOTOĞRAF ÇEKİMİ İLE İLGİLİ HER ŞEY: Dış çekim – Poz- Elbise – Makyaj

 • 10 Ekim 2020 tarihinde, saat 13:30
  Permalink

  gerçekten güzel bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2019 tarihinde, saat 02:45
  Permalink

  Cok iyi hazirlanilmis yazi. Emeginize saglik. Ciddi fayda sağladı. Biraz uzun olmus. Poz ornekleri harika gercekten. Teşekkürler.

  Yanıtla
   • 15 Ağustos 2021 tarihinde, saat 17:36
    Permalink

    Çooooooooook teşekürler
    Melisa hanım (:

    Yanıtla
 • 20 Mart 2019 tarihinde, saat 18:37
  Permalink

  valla yazınız çok iyi olmuş. örnek pozlarda çok güzel. en çok 14-15 16 19 65 72 numaralı pozları beğendim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.