Fotoğrafta Kompozisyon Kuralları 11: FOTOĞRAFTA KONTRAST- FOTOĞRAFTA ZITLIK

Kontrast (Türkçe ismiyle Karşıtlık-Zıtlık), hayatımızın her alanında olduğu gibi fotoğrafta da sıklıkla kullanılan bir Kompozisyon kriteridir. Genelde dijital ekranlar için sıklıkla kullanılan bir öğe olan kontrast, sadece siyah- beyaz karşıtlını değil her türlü zıtlığı ifade etmek için kullanılmaktadır. Örnek olarak renk kontrastı, doku kontratı, anlam kontrastı, içsel zıtlık, biçim kontrastı, ton kontrastı vb gibi aklımıza gelebilecek her türlü zıtlığı fotoğrafta kontrasta ilave edebiliriz.

Fotoğrafta kontrastı önemli kılan nokta ayırt edilebilirliktir. Zıtlıklar kullanılarak ayırt edilme kolaylaştırılmak istenir.

Fotoğrafta kontrastı oluşturan temel öğe aslında uyumsuzluktur. Doğal olarak fotoğrafta Uyumdan bahsedilebileceği gibi uyumsuzluktan da bahsedilir. Uyumsuzluğu oluşturan asıl öğeler de zıtlıklardır. Böylelikle kontrast doğar. Az önceki paragrafımda bahsettim ama bir daha altını çizeyim: kontrast- zıtlık aklımıza gelebilecek her türlü obje için fotoğrafta kullanılır. Belli birkaç olgu ile kendimizi sınırlamayalım.

Ön plandaki kırmızı ve beyaz kendi arasında kontrast oluşturmuştur ve beyaz kalp rahatlıkla seçilebilir olmuştur. yine arka plandaki belli belirsiz sarı ve koyu yeşil önceki kırmızı ön plana çıkarmak için kontrast oluştursun diye seçilmiştir.

Fotoğrafta zıtlık elde etmek için kullanılabilecek en uygun yöntemlerden biri arka plan ile ana objenin kontrastını kullanmak olur. Örneğin renk kontrastı kullanılacaksa obje ile arka planın zıtlık oluşturması ilk etapta hedeflenmelidir. Böylelikle zıtlık hedefine daha hızlı ulaşacak ve asıl öğeyi ön plana çıkaracaktır.

FOOTĞRAFTA LEKE -FOTOĞRAFTA BENEK

Fotoğrafta leke veya fotoğrafta benek konusu da kontrastla ilgilidir aslında. Fotoğrafta lekeler çok çok önemlidir. Tüm fotoğrafçılar bunu bilir ve kullanamaya çalışır. Ben de kompozisyon öğeleri konunu işlerken ayrı başlık açıp açmamaya tam olarak karar veremedim aslında. Nihayetinde de kompozisyon öğesi altında değinmek istedim. Zira benek dediğimiz öğerler ya ton kontrastı oluyor ya da renk kontrastı oluyor aslında. Kontrast adı altlında olunca bu başlıkta birkaç kelam edeyim dedim.

Lekeler genellikle sade bir zemin üzerinde bir ya da birkaç kontrast oluşturacak öğe ile ifade edilebilir. Arka plan kendi içinde uyum saklarken benekler uyumu bozar. Dolayısı ile kontrast oluşur.  Örneğin sade bir gölet fotoğrafında bir balıkçı teknesi lekeyi ifade eder. 

Örneğin bu fotoğrafta iskele, gemi ve iskeledeki insanlar birer benektir. Arka planda aslında var olan dağlar sis ile ve önde deniz ters ışıkta sanki tek tonmuş gibi yansıtılmış.

Lekeler genel yüzeyin yapısından ayrılabilecek nitelikte olmalıdırlar. Örneğin gökyüzünü kaplayan yüzerce kuş benek olarak ifade edilemez. Keza yüzeyin (aslında gökyüzü oluyor) artık gökyüzü olduğunu iddia edemeyiz. Kuşların tamamı yeni bir yüzey oluşturur ve artık benekleneme olarak adlandırılamaz. Sade bir gökyüzünde uçuşan bir ya da birkaç kuş benek olarak ifade edilebilir; zira yüzeyin genel dokusu bozulmamış olunurdu.

Ters ışıkta kalan ağaçlar turuncu gök yüzü içerisinde leke oluşturmuşlardır.

Fotoğrafta Diğer Kompozisyon Ögeleri İçin Lütfen Üzerini Tıklayın:

Fotoğrafta Sadelik

Fotoğrafta Ritim

Fotoğrafta Doku

Fotoğrafta üçler Kuralı (1/3 Kuralı)

Fotoğrafta Çizgi Kullanımı

Fotoğrafta Çerçeve Kullanımı

Fotoğrafta Bakış Boşluğu

Fotoğrafta Denge

Fotoğrafta Altın Oran Kullanımı

Fotoğrafta Simetri

Fotoğrafta Kontrast

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir