Fotoğrafta Kompozisyon Kuralları 11: FOTOĞRAFTA KONTRAST- FOTOĞRAFTA ZITLIK

Kontrast (Türkçe ismiyle Karşıtlık-Zıtlık), hayatımızın her alanında olduğu gibi fotoğrafta da sıklıkla kullanılan bir kompozisyon kriteridir. Genelde dijital ekranlar için sıklıkla kullanılan bir öğe olan kontrast, sadece siyah- beyaz karşılığının değil her türlü zıtlığı ifade etmek için kullanılmaktadır. Örnek olarak renk kontrastı, doku kontratı, anlam kontrastı, içsel zıtlık, biçim kontrastı, ton kontrastı vb gibi aklımıza gelebilecek her türlü zıtlığı fotoğrafta kontrasta ilave edebiliriz.

Fotoğrafta kontrasta bir örnek: canlı cansız kontrastı

Fotoğrafta kontrastı önemli kılan nokta ayırt edilebilirliktir. Zıtlıklar kullanılarak ayırt edilme kolaylaştırılmak istenir. Kompozisyon oluştururken vurgulanmak istenilen olgunun ayır edilebilmesi için zıttı ile kontrast oluşturulur. 

Fotoğrafta kontrastı oluşturan temel öğe aslında uyumsuzluktur. Doğal olarak fotoğrafta uyumdan bahsedilebileceği gibi uyumsuzluktan da bahsedilir. Uyumsuzluğu oluşturan asıl öğeler de zıtlıklardır. Böylelikle kontrast doğar. İlk paragrafta bahsettim ama bir daha altını çizeyim: kontrast- zıtlık aklımıza gelebilecek her türlü obje için fotoğrafta kullanılır. Belli birkaç olgu ile kendimizi sınırlamayalım.

Fotoğrafta kontrast örnekleri: Renk kontrastı. Beyaz Kalp kırmızı kısmın üzerinde rahatlıkla fark edilebilmektedir. Benzer Şekilde Kırmızı ile sarı ve turkuaz zeminler de renk kontrastı oluşturur ve kırmızı rengin kolaylıkla ayırt edilebilmelerini sağlar.
Fotoğrafta zıtlık elde etmek için kullanılabilecek en uygun yöntemlerden biri arka plan ile ana objenin kontrastını kullanmak olur. Örneğin renk kontrastı kullanılacaksa obje ile arka planın zıtlık oluşturması ilk etapta hedeflenmelidir. Böylelikle zıtlık hedefine daha hızlı ulaşacak ve asıl öğeyi ön plana çıkaracaktır.
Fotoğrafçılıkta kontrasta örnek: Anlam kontrastı

FOTOĞRAFTA LEKE -FOTOĞRAFTA BENEK

Fotoğrafta leke veya fotoğrafta benek konusu da fotoğrafta kontrastla ilgilidir aslında. Fotoğrafçılıkta lekeler çok çok önemlidir. Tüm fotoğrafçılar bunu bilir ve kullanamaya çalışır. Estetik anlamda fotoğrafın vazgeçilmezlerindendir.

Fotoğrafta benek; zeminin üzerindeki kontrastlı çıkıntılara-lekelere denir. Ana konudan oldukça küçük olurlar ve konuyu desteklerler. Beneğin net bir biçimi ya da  tanımı yoktur. Uçan bir kuş  benek olarak adlandırılabileceği gibi sahildeki kumların üzerindeki küçük bir salyangoz kabuğu da benektir.  Zira benek dediğimiz öğerler ya ton kontrastı oluyor ya da renk kontrastı oluyor aslında. Kontrast adı altında olunca bu başlıkta birkaç kelam edeyim dedim.

Beyaz zeninde farklılık yapan çivi Fotoğrafta Kontrasta örnektir.

Lekeler genellikle sade bir zemin üzerinde bir ya da birkaç kontrast oluşturacak öğe ile ifade edilebilir. Arka plan kendi içinde uyum saklarken benekler uyumu bozar. Dolayısı ile kontrast oluşur.  Örneğin sade bir gölet fotoğrafında bir balıkçı teknesi lekeyi ifade eder. 

Örneğin bu fotoğrafta iskele, gemi ve iskeledeki insanlar birer benektirer. Arka planda aslında var olan dağlar sis ile ve önde deniz ters ışıkta sanki tek tonmuş gibi yansıtılmış.

Lekeler genel yüzeyin yapısından ayrılabilecek nitelikte olmalıdırlar. Örneğin gökyüzünü kaplayan yüzerce kuş benek olarak ifade edilemez. Keza yüzeyin (aslında gökyüzü oluyor) artık gökyüzü olduğunu iddia edemeyiz. Kuşların tamamı yeni bir yüzey oluşturur ve artık benekleneme olarak adlandırılamaz. Sade bir gökyüzünde uçuşan bir ya da birkaç kuş benek olarak ifade edilebilir; zira yüzeyin genel dokusu bozulmamış olunurdu.

Ters ışıkta kalan ağaçlar turuncu gök yüzü içerisinde leke oluşturmuşlardır.

Fotoğrafta Diğer Kompozisyon Ögeleri İçin Lütfen Üzerini Tıklayın:

 1. Fotoğrafta Sadelik
 2. Fotoğrafta Ritim
 3. Fotoğrafta Doku
 4. Fotoğrafta üçler Kuralı (1/3 Kuralı)
 5. Fotoğrafta Çizgi Kullanımı
 6. Fotoğrafta Çerçeve Kullanımı
 7. Fotoğrafta Bakış Boşluğu
 8. Fotoğrafta Denge
 9. Fotoğrafta Altın Oran Kullanımı
 10. Fotoğrafta Simetri
 11. Fotoğrafta Kontrast
 12. Fotoğrafta Hareket Hissi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu