Filtre Dosyası 7: Efekt Filtreleri – Sis -Yumuşaklık -Pırıltı Filtreleri

Değerli Fotoğraf Severler Tekrar Merhaba, Filtre çeşitlerine ve kullanım alanlarını inceliğimiz filtre dosyamızda sona geldik. 7. ve son başlığımız çeşitli Efekt filtreleri ve bu filtrelerin kullanım alanları olacak.

7.) Efekt filtreleri ve Kullanım Alanları

Fotoğrafçılıkta kullanılan diğer bir filtre türü de efekt filtreleridir. Çok çeşitli efekt fitresi türü vardır. Birkaçını aşağıda sizin için listelemeye çalıştık.

Sis filtresi veya Floggizer Efekt filtre Nedir, Nerede Ne amaçla Kullanılır

Sis efekti elde etmek için kullanılır. Bu filtre görüntüyü yumuşatır; bir nevi bulanıklaştırır. Aynı zamanda Kontrast da azalır. Dolayısı ile keskinlik kaybı da yaşanır. Zaten bir nebze amaçta budur.

Difüzer ya da soft filtre Nedir, Nerede Ne amaçla Kullanılır

Soft ya da difüzer filtre olarak da bilinen bu filtreler genellikle portre fotoğrafçılığında kullanılır. Parlak ışıklı bölgeleri yumuşatarak fotoğrafı bir hayal dünyasındaymış gibi gösterirler. Zaman zaman natürmort ya da manzara fotoğrafçılığında da kullanılırlar ve fotoğrafı olduğundan daha çekici gösterirler.

Yıldız parıltı filtreleri Nedir, Nerede Ne amaçla Kullanılır

Yıldız parıltı filtreleri kadraja giren basit ışık kaynaklarının fotoğrafta yıldız kanatları belirgin olacak şekilde çıkmasını sağlar. Örneğin bir sokak lambası ışığı uzaktan top şeklinde sönük ışık kaynağı olarak çıkarken, yıldız filtresi kullanıldığında dire şeklinden çıkar ve uzun kanatlı yıldız halini alır. Arka planda daha göze hoş gelen bir fotoğraf elde edilir. Yıldız parıltı filtrelerinin çeşitleri vardır. 3, 4, 5, 6 ..  kanatlı olacak şekilde farklı türlerde görüntü oluşturabilirler. Kanat sayısı azaldıkça belirginliği artacak, fakat kanat sayısı arttıkça da estetikliği artacaktır. Tercih sizin.

4 kollu yıldız parıltı filtresi ile çekilmiş bir örnek fotoğraf karesi

Çoklu Görüntü Efekt Filtreleri Nedir, Nerede Ne amaçla Kullanılır

Çoklu görüntü filtreleri tek lens ile çok sayıda eş görüntü oluşturmak için kullanılır. Hepimizin bildiği gibi yeşil çamda tek ekranda birden fazla görüntü içinde şarkı söyleyen emel sayını örnek verebiliriz. Genellikle 3, 4 veya 5 görüntü oluşturabilecek şekilde dizayn edilirler ve satılırlar.

Degrade Renk Filtreleri

Renk filtrelerinin SLR zamanında daha çok kullanılan çeşidi degrade renk filtreleri olmuştur. Degrade geçişli anlamına gelir. Yani yoğundan az yoğuna doğru geçişli olacak şekilde ilerler. Örneğin sadece gök yüzüne renk vermek isteniyorsa degrade filtre kullanılmalıdır. böylece gök yüzünün üstünden başlayarak azalacak şekilde renk elde edilir ve alt kısımda etkisi neredeyse olmayacak bir renklendirme elde edilir.

Filtre Dosyamızın Diğer Yazılarını Okumak İçin Lütfen Üzerini Tıklayın.

1. UV Filtreler

2. ND (yoğunluk) Filtreler

3. Polarize Filtreler

4. Renk Düzeltme Filtreleri

5. Kızılötesi Filtreler

6. Macro (Close- up) Filtreler

7. Efekt Filtreleri ve Çeşitleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu